avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 382 soluții astăzi
Forum Activitate Corina Adam

Activitate Corina Adam

Răspuns la discuția Contract Colectiv de Munca
Multumesc pentru raspuns, in cazul unui control de la ITM cum argumentez eu?
Buna ziua,
As dori sa stiu daca la nivelul unui SRL cu 31 de angajati este obligatoriu incheierea contractului colectiv de munca sau este suficient doar Regulamentul de Ordine Interioara. (asa cum am observat in Codul Muncii art 229, adnotarea 11: " Încheierea contractului colectiv de muncă, indiferent de nivel, nu este obligatorie". In cazul in care este necesar doar R.O.I., acesta se depune la ITM pt inregistrare?
Multumesc!
Zilele acestea mi-am infiintat un I.I. avand ca obiect de activitate comertul cu imbracaminte/incaltaminte. Mentionez ca am optat - neplatitor de tva.
Intrebarea mea este, in conditiile in care eu cumpar marfa cu tva de la diversi producatori cum voi vinde marfa catre clienti cu sau fara tva.
2. ce declaratii ar trebui sa depun la Finante.
Multumesc pentru amabilitate!
Certificatul de urgenta galben se emite pt scaderea cu 25% a incasarilor sau 25% a cifrei de afaceri (a ceea ce s-a facturat)?
Va rugam sa ne lamuriti, in cazul acordarii somajului tehnic, ce sume din salariu minim pe economie va plati angajatorul (practic cei 75% din salariu net, adica cca 1030 lei vor fi acordati de AJOFM), diferenta pana la 2230 cum va fi distribuita (ma refer se mai platesc contributii?) Ce sume plateste angajatorul

Răspuns la discuția Procura
Va multumesc pentru raspuns. Acum ca o mica recapitulare pentru mine - documente necesare: certificat nastere, pasaport si procura in limba romana (practic cu procura in limba romana nu voi avea probleme la plecarea din Italia catre Romania)
Discuție Procura
Buna ziua, Va rog sa-mi specificati daca procura de parasire a tarii de catre minor, mai exact Romania - Italia (excursie tur/retur) trebuie tradusa. Mentionez ca minorul are varsta de 9 ani si 6 luni, detine pasaport si procura din partea tatalui. Mai sunt necesare si alte documente?
Multumesc!
Buna ziua,
Va rugam sa ne precizati modalitatea de vanzare a unui pachet de actiuni precum si taxele aferente acestei vanzari pentru cazul de mai jos:
SC ALFA SRL cu capital social de 200 ron, 2 asociati, asociatul B detine 40% din actiuni, asociatul A detine 60% din actiuni. In patrimoniul societatii exista un imobil evaluat la 400.000 euro. Asociatul A vinde actiunile, adica cele 60% actionarului B pentru valoarea de 150.000 euro, astfel actionarul B devine actionar majoritar a societatii.

Ce taxe se vor plati pentru vanzarea pachetului de 60% din actiuni (adica pentru suma de 150.000 euro, suma ce va incasata de actionarul A) si cine la plateste, cel care face plata sau cel care incaseaza, precum si taxele notariale. Operatiunile se desfasoara la notar sau la Registru Comertului?

La registru Comertului trebuie facuta dovada achitarii sumei integrale de 150.000 euro sau se poate achita in mai multe transe conform unui acord dintre cei doi asociati.
Buna ziua,
Va rugam sa ne precizati modalitatea de vanzare a unui pachet de actiuni precum si taxele aferente acestei vanzari pentru cazul de mai jos:
SC ALFA SRL cu capital social de 200 ron, 2 asociati, asociatul B detine 40% din actiuni, asociatul A detine 60% din actiuni. In patrimoniul societatii exista un imobil evaluat la 400.000 euro. Asociatul A vinde actiunile, adica cele 60% actionarului B pentru valoarea de 150.000 euro, astfel actionarul B devine actionar majoritar a societatii.

Ce taxe se vor plati pentru vanzarea pachetului de 60% din actiuni (adica pentru suma de 150.000 euro, suma ce va incasata de actionarul A) si cine la plateste, cel care face plata sau cel care incaseaza, precum si taxele notariale. Operatiunile se desfasoara la notar sau la Registru Comertului?

La registru Comertului trebuie facuta dovada achitarii sumei integrale de 150.000 euro sau se poate achita in mai multe transe conform unui acord dintre cei doi asociati. Mentionez ca asociatul A este cetatean strain si plata se va face in contul acestuia din tara de rezidenta.
Discuție Salariu
Buna ziua, Va rog sa-mi precizati daca sunt obligata de lege sa modific salariu unei angajate reintoarsa din concediu crestere copil. Mai exact pe data de 01.01.2017 salariu brut era 4000 ron (net 2800 ron), Incepand cu aceasta data contractul a fost suspendat pentru o perioada de 2 ani. Dupa incetarea suspendarii pot pastra aceeasi valoare a salariului (4000 brut = 2600 net )sau sunt obligata de lege sa-l majorez astfel incat salariata de beneficieze tot de aceeasi suma neta (adica 4450 brut). Multumesc!