avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1797 soluții astăzi
Forum Activitate Irinuca 77

Activitate Irinuca 77

Bună ziua,care este nr de zile pt îngrijire în cazul fracturii deschise de tibie și peroneu ,în cazul meu 65 zile iar stand de vorba cu altcineva despre cazul meu mi sa spus ca mai puțin de 90 zile nu se da și mai se poate face contestatie acum după 4 ani ,în prezent aștept răspuns de la FGA
Bună ziua ,cine poate sa -mi răspundă la următoarea problema: persoana care a săvârșit fapta se afla în Elveția, a fost trimis de către firma unde lucrează cu mașina de lucru care nu era în regula avea unele defecțiuni el neștiind lucrul asta,mergând cu mașina regulamentar ia venit ideea de a întoarce direcția de mers imediat după ieșirea din tunel între timp la oprit politia deoarece a fost luat de camere ,ia suspendat permisul pe 3 luni și amenda pt defecțiunea mașinii, el nu a plătit amenda ca a considerat ca nu e vinovat de masina firmei nu a fost in regula ,pe 20 februarie iar fi trimis politia o scrisoare de prezentare pe care nu a primit-o deoarece își schimbarea adresa de domiciliu dar nu a știut ca trebuie sa își actualizeze datele de schimbare domiciliu la politie ,iar după 15 zile a primit o alta înștiințare pe adresa firmei ca amenda nu a fost platita de firma angajatoare și permisul se suspenda pe un an ,cu rugămintea sa prezinte o alta fisa medicala în termenul dat de politie ,amenda este de la 800euro la 2250 euro și dosar penal, ce trebuie sa facă persoana în cauza ,multumesc
Bună ziua,urmează sa-mi scot și eu tija dar îmi este atât de frica ,spuneti-mi va rog cât va ținut spitalizața?
Mai rău este că la acel moment când sa întâmplat accidentul rămăsesem și fara job


Ionut.ion a scris:

Buna ziua,
Nu sunt expert in domeniu asa ca va spun cum as proceda eu.
As calcula ce pierderi financiare am avut pana acum ( diferenta intre salariu si suma primita pentru concediul medical, costurile interventiilor chirurgicale, faptul o sa va puteti folosi din nou piciorul normal sau o sa trebuiasca sa renuntati la munca desfasurata acum, costul eventualelor tratamente, pe ce perioada se vor intinde ele, etc.).
Vedeti cat ati pierdut pana acum din punct de vedere financiar, cat o sa pierdeti de acum inainte pana va recuperati capacitatea de munca si la aceasta adaugati un procent de 30% sub forma de daune morale.

Cum am spus si mai sus, considerati un sfat.
Consultati un avocat si vedeti ce spune si acesta, dumnealor ar trebui sa fie mai in masura sa va sfatuiasca.

Buna seara,m-as bucura daca cineva mi-ar răspunde cu niste sfaturi referitor cazului meu ...in urma cu 4luni am suferit un accident pe trecerea de pietoni cu fractura de ambe oase gamba stânga operata cu tija centromedulara și suruburi ,certificat medico-legal cu 65-70zilede ingrijire cu incapacitate de munca gradul 2, ce daune morale și materiale ar trebui sa cer?daca cineva îmi poate răspunde eu vă mulțumesc anticipat
Discuție Luare in spatiu
Buna ziua,daca doresc sa iau in spatiu o ruda de gradul 1 si este dator catre banca in urma unui imprumut facut,ar exista vre-un risc?



Buna seara,sunt proprietara unui apartament dintr-un bloc cu 8 etaje,de curand sa facut reparatia liftului in valoare de 18000 lei,bani pe care ii platim in rate in fiecare luna incepand din iunie pana in martie administratorul opreste cate 53 lei,dar etajul 1 nu participa la reparatia liftului sub pretextul ca nu il folosesc .As dori sa stiu daca administratorul procedeaza corect favorizand locatarii de la etajul 1 neparticipand la reparatia liftului,va multumesc
Buna seara,sunt proprietara unui apartament dintr-un bloc cu 8 nivele,de curand sau facut reparatia liftului in valoare de 18000 lei valoare pe care o platim in rate in fiecare luna incepand din iunie pana in martie la asociatie ne opreste de fiecare apartament 53 lei,dar la etajul 1 locatarii nu platesc sub pretextul ca nu folosesc liftul.As dori sa-mi spuneti daca administratorul asociatiei procedeaza corect favorizand etajul 1