avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1079 soluții astăzi
Forum Activitate kenzokent

Activitate kenzokent

Răspuns la discuția constructie mansarda
Este un singur numar de strada, dupa care fiecare apartament are alt numar. Sunt 4 proprietari in imobil. Terenul de sub casa este al celor 4 proprietari. Am vorbit cu un arhitect, mi-a spusca se poate, dupa ce obtin acordul vecinilor, dupa care trecem la pasul urmator. Este necesar o simpla hartie semnata de vecini, sau trebuie sa mergem toti impreuna la un notar ?
Buna ziua,

La anul intentionez sa demarez o investitie, si anume, constructia unei mansarde. Mai jos am schitat un desen cu proprietarii imobilului in care locuiesc, este un imobil P+2, curte comuna, sector 4. Culoare galbena reprezinta proprietatea socrilor, apartament 3 camera ~75 MP. Deasupra apartamentului, vreau sa ma inalt cu mansarda, exact pe aceasi suprafata. Vreau sa stiu care sunt pasii de urmat pentru ca din punct de vedere legal , eu si sotia mea sa fim "proprietari in acte". In principiu vecinii sunt de acord, dar vreau sa fac si un act notarial, sa fiu sigur ca peste cativa ani nu se razgandesc. De asemenea vreau o alta adresa postala, utilitati , separat de socri.

Astept cu nerabdare parerile voastre.

Multumesc.


[ link extern ] /
Răspuns la discuția Am castigat IPAD 2 dar ..
Buna ziua,

Pe data de 22 martie 2012 am participat la o campanie gillete in Cora Sun Plaza, am cumparat un set gillete si cu bonul am fost la fata de la stand sa ma inscrie pentru extragerea finala. Acum 2 zile am fost sunat de la Wavedivision ca sunt fericitul castigator al unui IPAD 2, si ca trebuie sa le trimit un mail cu o copie dupa buletin si dupa bonul fiscal. Cum bonul fiscal nu il mai am m-au indrumat sa merg la Cora Sun Plaza sa cer un duplicat la bon. Ajung aici , depun o cerere, le spun ca vreau o copie dupa bonul 68413 din data de 22 martie 2012 , si surpriza, nu se poate , ca sunt prea putine detalii, la ce casa eram, etc etc. Am crezut ca o sa pice cerul pe mine, urmeaza sa pierd un premiu de ~25 milioane. Dupa 2 zile sun la Cora sun plaza, si au spus ca au cautat 2 ore si ca nu au gasit bonul , ca dureaza mult, ca trebuie sa defaca fiercare rola. etc etc. Am sunat inapoi la wavedivision si au spus ca fara bon nu imi pot valida premiul si ca il voi pierde daca nu aduc bonul. Ce pot face totusi sa obtin acel bon ???
procter&gamble
Răspuns la discuția Demisie
Exista un model nou de demisie daca s-a schimbat codul muncii ? am inteles ca s-a schimbat articolul.
Răspuns la discuția Demisie
M-am uitat in contractul meu de munca si in caz de demisie trebuie sa respect preavizul de 20 zile, eu vreau sa mai stau 10 zile, nu 20, daca angajatorul este de acord, cum fac? imi fac demisia cu 10 zile?
Răspuns la discuția Demisie
In loc de 20 zile a cate 4 ore, pot face o cerere sa efectuez 10 zile a cate 8 ore? Sau asta e doar in cazul in care esti dat afara de angajator? Se pastreaza regula si in cazul demisiei ?
Discuție Demisie
Buna ziua,

Vreau sa imi dau demisia si vreau sa stiu unele detalii, si daca s-a mai schimbat ceva:

Perioada de preaviz este de 20 zile, unde esti obligat sa stai 4 ore, pot face cerere sa muncesc 10 zile a cate 8 ore? La aceasta cerere trebuie sa fie de acord angajatorul sau se accepta "de la sine"

Pot cere banii aferenti zilelor de concediu ramase?

Astept sugestii in legatura cu acest subiect.
Va multumesc!
Buna ziua,

Vreau sa imi cumpar o baterie de laptop cu 12 celule (are autonomie mai mare) din Statele Unite costurile fiind in jur de 64 $ cu tot cu transport. Intrebarea mea este care va fi TAXA VAMALA pentru aceasta suma? . Astept un raspuns cat mai exact. Multumesc!
Am inteles. Va multumesc pentru raspunsuri.