avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 506 soluții astăzi
Forum Activitate sastalavista

Activitate sastalavista

Buna ziua ,sunt pensionar cu gr de invalid.3deci am o pensie de boala si mau angajat cu un contract de drepturi de autor la o firma cu juimatate de norma pt. 700 ron , m-am inregistrat la admin. financiara. As dori sa stiu daca am alte obligatii catre stat inafara de cei 10% platiti de firma si 6,5% pe care vs trebui sa-i platesc la anul - nu ma intereseaza contrib. pt.pensie limita de varsta , nu ma vad sa ajung benefciez de ea ----rog raspuns concret
Răspuns la discuția drepturi de autor
va multumesc, am inregistrar conventia de DA la finante ,am un 800 ron pe ea, asa cum spuneti mi s-a comunicat ca pana la anul nu am ce sa-i mai deranjez, probabil va trebui sa-mi fac o rezerva serioasa din pct. meu de vedere, 6% plus 10,7% , iar contract cu casa de pensii nu fac intrucat nu ma vad apucand pensia de limita de varsta cu prb. care le am ( momentan oricum sunt incadrata in gr.3 de invalid) , si faptul ca nu stiu inca chiar totul nu e de bun augur
firma la care lucrez doreste sa ne plateasa salariile doar sub forma drepturilor de autor . Va rog sa-mi spuneti ce contributii ar trebui sa platim noi angajatii la stat,( m-ar interesa in special cota CAS-ului care influenteaza pensia) -am inteles ca firma va plati 10% ,suma pe care o va retine din banii nostri sau e prb. societati ?? cu multumiri.....
Răspuns la discuția certificat nul sau valabil?
Daca am declarart amandoi acceptarea succesiunii indiferent ca sa dezbatut sau nu succesiunea ( in fapt nu sa dezbatut) nu inteleg cum apare un singur certificat de mostenitor- eu nu am fost citata. E posibil ca mama sa fi avut ceva bani pusi deoparte si sa fii rezolvat CM pt a avea acces la acea suma(relatiile dintre noi nefiind grozave). Implicarea celui de al doilea parinte cade mama fiind divortata cu 10 ani inainte de deces. E posibil sa aflu de la cam. notarilor publici continutul certificatului fratelui in ideea ca acolo poate se precizeaza unbeneficiu de inventar?(eu nestiind de existenta unor bunuri dupa decesul mamei)
Buna ziua , rog lamuriri - Dupa declaratiile de acceptare a succesiunii dupa decesul ultimului parinte facute de mine si fratele meu in urma cu ceva ani (2003) ,datorita atitudinii suspecte a acestuia m-am interesat la un notar care intrand in legatura cu camera notarilor publici mi-a spus ca deja fratele meu are certificat de mostenitor din 2005; mi sa pus intrebarea daca nu a fost facut testament in favoarea lui , eu nu stiu de asa ceva , insa daca chiar ipotetic ar fi fost asa ,nu trebuia sa fie prezenti toti mostenitorii cand se elibereaza certificatele de mostenitori la o dezbatere unde sa fim informati de eventuale clauze lasate?
Răspuns la discuția actiune civila decedat !?posibil?
La primul termen a dpus si fratele intampinare ca mostenitor i s-a cerut sa dovedeasca asta la urmatorul termen si sa faca dovada decesului mamei (si eu ca fiica sunt mostenitoare). Nu inteleg de ce nu a deschis in numele lui actiunea!? n=iar la decesul mamei nu mai era nimic de impartit , el solicitand o suma de bani pe care eu o primisem fara acte de la mama asa cum defapt a primit si el! Ce imi sugerati inainte de a angaja un avocat!? as putea sa invoc perimarea vechiului proces?, iar daca EL doreste ceva sa deschida o actiune in nume propriu?!!momentan m-am blocat....
Răspuns la discuția actiune civila decedat !?posibil?
buna ziua ,vechiul proces pe 2003 are solutia perimat ! intrucat la vremea respectiva mama s-a razgandit si nu s-a mai prezentat ! voi cere un termen , si functie de ce hotaraste curtea,-( nu exista vreun termen de prescriptie ? ) voi apelea la um avocat- dar banuiesc(?)c ca intr-un nou proces care probabil trbuie deschis de o persoana in viata care (fratele meu , cred) toate bune tuturor!
Răspuns la discuția actiune civila decedat !?posibil?
Va multumesc tuturor, am dat fuga la tribunal, am gasit copia citatiei ,am gasit mai gasit 5-6 foi de vanzare si revanzare, si o precizare ca taxa de timbru , se va achita( o val. destul de mare) se va achita la prima infatisare, sau la depunerea intampinarii,- voi face probabil singura o intampinare,dupa mine pot sa faco intampinare in vederea preg. apararii(in ideea ca atunci cine are chef de glume proasre sa-si plateasca taxa de timbru, si mai vedem apoi) sau pot sugera ca nu exista calitate procesuala daca am inteles bine- deasemeni am cerut dosarul de la vechiul proces care pot sal vad abia peste 2 zile! din pacate citatia avenit doar cu 7 zile inainte de proces si cum intampinarea am inteles ca trebui sa o depun cu 5 zile inainte nu mai am timpul ncesar pt. a vedea solutia procesului de acum 5 ani- deci pana maine trebuie sa fac ceva ! oare ce ?
Mama a decedat acum 5 ani ! Inainte de a deceda fiind bolnava de cancer e am luat-o in grija si am stat cu ea prin spitale 1 an de zile . Mam mutat in casa noua mama a vandut apartam ei a impartit banii si ce valori mai avea( nu s-a facut nici un act) , fratele meu a primit mai mult , dar nu conta pt. mine . inainte de a deceda cu o luna fratele meu a luat-o pe mama ,m-am trezit cu proces in numele ei solicitand o parte din bani inapoi - atunci datorita lipsei de procedura nu a avut castig de cauza. mama adecedat . Am scos amandoi certificate de mostenitor separat- nu s-a deschis succesiune de mostenire pt ca u mai era nimic de impartit si nu ne-am mai vazut; Acum, dupa 5 ani am primit o citatie emisa culmea pe 1 aprilie , ( cu acelasi text ca acum 5 ani) in care sunt chemata in judecata de mama mea - care culmea e decedata , e opera fratelui meu care trieste in concubinaj cu o avocata ! Eu nici nu stiu cum sa interpretez sau ce sa fac !? e legala o astfel de actiune ???
Răspuns la discuția drept mostenitor
din nou multumec pt lamuruiri , si scuze daca am fost confuza in exprimare...