avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 603 soluții astăzi
Forum Activitate Adelaina

Activitate Adelaina

Buna ziua.

Pe lista unde sunt publicate autorizatiile de construire nu este specificata inaltimea gardului. Am cerut s ami se arate proiectul, dar mi s-a raspuns ca proiectantul nu este de acord. Sa inteleg ca undeva, ar trebui sa fie publicat acest detaliu?

Va multumesc pentru intelegere!
Va multumesc!
Buna ziua,

Va rog sa imi spuneti daca primaria are obligatia de a-mi furniza, la cerere, copie dupa autorizatia de constructie si anexele unei constructii pe care vecinul o face pe granita proprietatii. Constructia nu are panou de identificare.

Va multumesc!
Va multumesc mult pentru raspuns! Va rog sa imi spuneti, trebuie sa fac din nou sesizare la Primarie? sau cum ar trebui sa procedez? Oare este suficient daca sunt la serviciul Urbanism si le " amintesc" de problema si specific faptul ca zidul este acolo?

Multumesc inca odata!
Buna ziua,

Va rog daca puteti sa ma ajutati cu un raspuns. Vecinul meu a inceput o constructie pe limita proprietatii. Am facut sesizare la Primarie si i s-a dat termen 90 de zile pentru a intra in legalitate sau, in caz contrar sa demoleze constructia. Cele 90 de zile au trecut. Nu a primit autorizatie de constructie, dar zidurile ridicate nu le-a demolat. Cine trebuie sa il oblige sa demoleze constructia ilegala? Ce pot sa fac eu si cui sa ma adresez pentru a-si demola zidurile care au ramas pe 2 laturi ale proprietatii mele.

Va multumesc!
Acoperisul este in 2 ape. Ca sa il "tund" ar trebui sa il reconstruiesc de la zero. Nu am cum sa scutez panta. Mi-ar ploua in casa.
Eu pot sa pun jgheaburi, dar vecinul se leaga de cei 30 cm din acoperis care sunt pe terenul lui. Asa cum am spus casa e acolo de mai bine de 50 de ani. Va multumesc!
Buna ziua.

Va rog, daca puteti sa ma ajutati cu un raspuns. Am mostenit o casa care avea pe peretele din spatele casei o casuta, proprietatea altcuiva. Peretele comun ( casa + casuta) este peretele meu, apartine casei mostenite. Proprietarii casutei lipite de casa mea au demolat aceasta constructie. Zidul casei mele este pe linia de hotar. Acum, cu casa din spate demolata, acoperisul casei are panta de scurgere si cam 30 cm pe terenul vecin. Mentionez ca acoperisul casutei era facut sub acoperisul casei mostenite si atunci cand si-au demolat casuta am ramas cu o gaura in acoperis pe care a trebuit sa o repar. Ce pot sa fac eu ca sa intru in legalitate cu casa mostenita? Nu am cum sa schimb panta acoperisului si nici ca imi mut peretele. Mentionez ca casa a avut alipita acea casuta pe peretele din spate mai bine de 50 de ani.
Va multumesc!
Răspuns la discuția Autorizare ISCIR
Buna ziua.

Am si eu o problema. Locuiesc la bloc si am " un fel" de centrala pe lemne. Spun un fel, pentru ca are vas de expansiune deschis, nu este o instalatie sub presiune. Este o sobita mica cu un boiler care imi incalzeste 3 calorifere. Va rog sa imi spuneti, am nevoie de autorizatie? am voie sa imi incalzesc apartamentul cu aceasta soba?

Multumesc!
Nu am fost singura. Nici cand am fost agresata si nici cand am fost sa fac plangerea. Agresiunea s-a petrecut in scara blocului, in prezenta unei vecine. Si aceasta a fost agresata, doar verbal. Impreuna cu vecina am fost la politie. Mie mi-a luat acea declaratie, iar vecinei nu i-a luat declaratie deloc. A zis ca nu are timp, ca trebuia sa ajunga undeva si noi l-am incurcat. Ca de ce nu am sunat la 112. Pur si simplu nu am mai avut astfel de probleme si nu am stiut ce trebuie sa fac. Cum spuneam, vecina a fost trimisa acasa, sa scrie acasa declaratia si sa o aduca apoi.