avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1052 soluții astăzi
Forum Activitate hotnogu

Activitate hotnogu

Eram azi cu motoscuterul in bucuresti pe un drum cu o singura banda pe sens si aveam semnal stanga si asteptam pe cei din sens opus sa treaca ca mai apoi eu sa fac stanga pe o straduta unde aveam treaba si in momentul in care cei din sens opus au trecut am executat manevra sa fac la stanga si in momentul ala eram luat in depasire de un autoturism care ma depasit pe partea stanga si era sa ma acroseze daca nu ar fi tras salbatic de volan. Intrebarea mea este: Cine ar fi fost vinovat daca m-ar fi lovit?
Acum ceva timp o profesoara de matematica de gimnaziu isi constrangea elevii sa faca pregatire cu ea in schimbul unei sume de bani folosind numeroase amenintari in legatura cu faptul ca daca ei nu se vor conforma spuselor ei acestia vor fi lasati repetenti pe capete. Parintii au facut o plangere la inspectorat si cei de acolo au zis ca aceste lucruri nu sunt adevarate si ca totul se datoreaza faptului ca aceasta profesoara nu este tocmai placuta de comunitatea din localitatea in care preda. Cum se poate proceda in acest caz ?
Cum trebuie procedat daca un copil este abuzat fizic si verbal in fiecare zi de catre colegii lui de clasa deoarece acesta nu are o atitudine prin care sa impuna respect si sa se integreze in colectiv
Răspuns la discuția Violenta in scoala
Domnul meu. Eu am 20 de ani acum si cand eram mai mic mie mi sa intamplat faza sa fiu dat cu capul de tabla de o doamna invatatoare care era foarte violenta cu noi si de asta intrebam ca si acuma am niste traume psihice cand imi amintesc teroarea prin care treceam in fiecare zi si frica de a nu sti o chestie
Daca copilul meu in clasa a 4-a a fost apucat de dupa cap de doamna invatatoare si dat cu capul de tabla cu brutalitate in fata colegilor din cauza ca nu a stiut o chestie ce masuri legale vor fi luate impotriva invatatoarei daca as face plangere dat fiind faptul ca aceasta persoana are un comportament si un limbaj foarte violent fata de copii
Aa deci daca ii trag o bila de cauciuc la picior cand incearca sa dea cu pumnu e ok sa inteleg
Daca de exemplu cineva mult mai mare decat mine incepe sa ma loveasca cu pumnii si cu picioarele , eu pe moment atunci am voie sa ma apar cu pistol cu bile de cauciuc?