avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 752 soluții astăzi
Forum Activitate sami072004

Activitate sami072004

Răspuns la discuția infiintare II
Multumesc pentru raspunsul dvs. As mai dori o lamurire daca pot sa deschid o agentie de turism ca II.
Discuție infiintare II
buna ziua, cate coduri caen poate sa puna la infiintare o intreprindere individuala/multumesc.
Avem câteva nelamuri cu privire la regimul de TVA aplicat serviciilor de turism prestate de catre agentia noastra:

- în cazul pachetelor de servicii turistice externe (bilet de avion parcurs extern + servicii de cazare şi masa), care este regimul de TVA pe care noi trebuie să îl trecem pe factura pe care o inmanam clientilor nostrii ?

- dar în cazul cazarilor externe, cu masa, fără transport ?

- dar în cazul cazarilor externe fără masa, daca exista vreo diferenta?

- în cazul transporturilor externe?

- în cazul în care noi primim un comision pentru servicii prestate catre alti furnizori, care este regimul de TVA al acestui comision ?=D>
Multumesc.



Discuție sediu social
Buna ziua.Pot sa trec apartamentul la care ınca nu s-a facut partajul ca sediu social pentru SRL? Are 2 camere şi pot sa folosesc o camera pentru aceasta?Multumesc.B-)
Răspuns la discuția partaj
Multumesc pentru raspuns, dar aş vrea sa ştiu daca aceasta suma se calculeaza ın functie de perioada cat am stat ımpreuna şi de cat costa apartamentul ( mentionez ca creditul a fost pe 15 ani).Multumesc
Discuție partaj
Buna ziua.Am cumparat un apartament ın 1997 şi am divortat ın 1999.Apartamentul a fost cumparat prin credit de stat şi a fost achitat numai de mine fostul sot nelucrabd ın acea perioada. La divort sotul a dat o declaratie la notarul public prin care nu are nici o pretentie la apartament.Aş dori sa ştiu cum pot sa obtin actul de proprietate numai pe numele meu şi daca pot sa vand acest apartament fara a fi nevoie de semnatura fostului sot. Daca este nevoie de partaj se va lua ın considerare acea perioada de doi cat am locuit ımpreuna şi pretul de atunci al apartamentului??Multumesc.#-o



Răspuns la discuția act de proprietate
Buna ziua.Cat ar dura partajul şi care este procedura .Am o nelamurire.Se va lua ın consideratie doar cei aprox 2 ani cat am fost ımpreuna şi pretul de la acea data???Multumesc.

Buna ziua.Cat ar dura partajul şi care este procedura .Am o nelamurire.Se va lua ın consideratie doar cei aprox 2 ani cat am fost ımpreuna şi pretul de la acea data???Multumesc.
Multumesc pentru atentia acordata ıntrebarii mele.mai am o nedumerire.Eu vreau sa ımi fac un SRl cu sediul ın acest apartament.Trebuie sa iau şi acordul fostului sot ın contractul de comodat??? Cat dureaza acest proces de partaj???Multumesc
Răspuns la discuția act de proprietate
Multumesc pentru atentia acordata ıntrebarii mele.mai am o nedumerire.Eu vreau sa ımi fac un SRl cu sediul ın acest apartament.Trebuie sa iau şi acordul fostului sot ın contractul de comodat??? Cat dureaza acest proces de partaj???Multumesc