avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1948 soluții astăzi
Forum Activitate Elaena13

Activitate Elaena13

Bună ziua! Am o societate cu obiect de activitate comerțul cu amănuntul (magazin alimentar de cartier). Intr-un spațiu separat dar in cadrul aceleiași clădiri, vreau să deschid un alt magazin care să fie specializat pe vânzarea de vracuri (semințe, condimente, plante uscate etc.) și de suplimente sportive (proteine, batoane proteice). Aș avea nevoie de câteva lămuriri:

1. Va trebui să deschid alt punct de lucru sau pot avea două case de marcat pe punctul deja existent? Ambele spații se află în incinta unei proprietăți private chiar în fața unei stații de autobuz.

2. Ce coduri CAEN sunt necesare pentru vânzarea vrac a produselor? Dar pentru suplimentele sportive?

3. În plus, as vrea ca ulterior să prepar și să comercializez băuturi tip smoothie și shake din fructe, legume, semințe și proteine, lapte etc., dar și mâncare ambalată de tipul "to go" preparată și ambalată de mine. Deci nu se servește în incinta magazinului, doar se prepară și ambalează acolo. Ce coduri CAEN ar fi necesare pentru aceste activități?

Vă mulțumesc anticipat!
Bună ziua. În urmă cu şase ani, unui mermbru al familiei i-a fost dată pedeapsa cu închisoare 11 ani cu executare pentru săvârşirea infracţiunii de înşelăciune. Când a venit momentul să fie aplicată pedeapsa, acesta a disparut şi de atunci nu mai ştim nimic despre persoana respectivă. Întrebarea mea este: ce se va întâmpla cu sentinţa dacă persoana continuă să nu se predea? Există posibilitatea ca această pedeapsă să fie prescrisă?
Discuție Acte false
Buna ziua. Acum ceva ani am cumparat o masina in Romania care era inmatriculata aici. Am decis sa o inmatriculez in Bulgaria, la vremea aceea fiind mai ieftina asigurarea. Dupa ce s-a circulat cu ea fara probleme, am decis anul trecut sa o inmatriculez in Romania. Dupa ce a trecut inspectia tehnica la RAR fara probleme, s-a constatat ca actele masinii mele sunt false si ca ar mai exista o alta masina, cu aceleasi acte si aceeasi serie de sasiu. Masina mea este cea careia ii apartine seria de sasiu, deci mi s-a spus de la RAR ca problema nu este cu masina mea. Am luat legatura cu persoana care s-a ocupat de masina in Bulgaria, un prieten de familie. Problema este ca mama mea, intr-un moment de disperare, i-a dat actele originale acestui individ. Acum el nu mai raspunde la telefon, iar cand reusesc sa dau de el, spune ca va rezolva si atat. Intrebarea mea este: ce pot sa ii fac acestui individ ca sa il oblig sa imi dea macar actele originale inapoi?
Discuție Datorii
Buna ziua. Mama mea in anul 2010 a infiintat o Intreprindere Individuala, de pe urma careia a acumulat datorii la bugetul de stat. In anul 2014 primit executare silita. In anul 2016 a cerut insolventa sub forma faliment simplu. In februarie 2018, s-a decis starea fe faliment si radierea din Registrul Comertului. Suma este de aproximativ 400,000 lei. Intrebarea mea este: cum poate ea sa scape de aceste datorii, cat trebuie sa astepte sau ce trebuie mai exact sa faca, ca ea sa poata mosteni de la bunicul meu (tatal ei)?
Răspuns la discuția Mostenire
Multumesc mult! Ati clarificat perfect totul. As mai avea o intrebare, daca nu deranjez. Dupa decesul bunicului, mama poate ceda mostenirea catre mine si/sau sora mea? (Suntem doar 2 surori) Sau trebuie mama sa dezbata succesiunea?

gi-jane2 a scris:

Abia acum am inteles, bunica a avut inca un copil, care i-a devenit frate. Scuze, nu am citit cu atentie. Daca a fost adoptat cu efecte depline, da, nu o mai mosteneste pe mama naturala.
In acest caz, pe bunica o mosteneste mama dvs (daca e singurul copil) si bunicul. Din ce avea bunica la data decesului ei, bunicul mosteneste 1/4, mama dvs, 3/4.
In masa succesorala intra bunurile proprii ale bunicii daca sunt si jumatate din bunurile comune.

Răspuns la discuția Mostenire
Multumesc mult pentru raspuns. Totusi, tin sa scot in evidenta faptul ca unchiul meu a fost adoptat de strabunica mea, de la bunicii mei. El ii poarta numele de fata al strabunicii si, din cate am inteles de-a lungul timpului de la ei, mama ar fi singura mostenitoare a bunicilor.

gi-jane2 a scris:

Daca a fost adoptat cu efecte depline, are aceleasi drepturi ca mama dvs.
Bunicul dvs va poate vinde sau dona sua ce vreti dvs, numai ce are el, nu ce i s-ar cuveni mamei.
In conditiile actuale, mama nu poate renunta la mostenire, ca partea ei se va imparti intre bunic si unchi.

Răspuns la discuția Mostenire
Multumesc mult pentru raspuns.
Discuție Mostenire
Buna ziua. Bunica mea a decedat in urma cu aproximativ 8 ani, iar bunicul inca traieste. Sunt bunicii din partea mamei. Mama mea mai are un frate bun, care a fost adoptat in tinerete de strabunica mea. Intrebarea mea este: poate bunicul meu, in vreun fel, sa imi vanda mie mostenirea mamei, cu acordul ei? Mama are datorii si am vrea sa evitam posibilele probleme. Si inca o intrebare ar fi: poate unchiul meu, cel adoptat, sa pretinda la mostenirea mamei? Va multumesc mult! Sarbatori fericite!
Discuție Acte false
Buna ziua. Acum ceva ani am cumparat o masina in Romania care era inmatriculata aici. Am decis sa o inmatriculez in Bulgaria, la vremea aceea fiind mai ieftina asigurarea. Dupa ce s-a circulat cu ea fara probleme, am decis anul trecut sa o inmatriculez in Romania. Dupa ce a trecut inspectia tehnica la RAR fara probleme, s-a constatat ca actele masinii mele sunt false si ca ar mai exista o alta masina, cu aceleasi acte si aceeasi serie de sasiu. Masina mea este cea careia ii apartine seria de sasiu, deci mi s-a spus de la RAR ca problema nu este cu masina mea. Am luat legatura cu persoana care s-a ocupat de masina in Bulgaria, un prieten de familie. Problema este ca mama mea, intr-un moment de disperare, i-a dat actele originale acestui individ. Acum el nu mai raspunde la telefon, iar cand reusesc sa dau de el, spune ca va rezolva si atat. Intrebarea mea este: ce pot sa ii fac acestui individ ca sa il oblig sa imi dea macar actele originale inapoi?