avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 573 soluții astăzi
Forum Activitate hecla

Activitate hecla

Buna ziua. Incerc sa va descriu pe scurt. Un imobil afost inchiriat de primarie de aprox. 20 de ani unei firme de panificatie. Acest imobil mi-a fost retrocedat prin legea 112 de aproxim. 19 ani. De atunci eu incerc sa evacuez aceasta firma cerand instantei sa se aduca cladirea la situatia anterioara de a se fi transformat in firma de panificatie.. Specific ca in tot acest timp mie aceasta firma nu mi-a platit chirie , nu am avut incheiat nici un fel de contract cu ei. Din pacate confr. hot. jud. def. si irev. evacuarea e conditionata de plata unei sume care rezulta din asa zisele imbunatatiri pe care le-a adus cladirii si valoarea instalatiei de panificat. intrebarea mea e daca pot sa incep un nou proces pe motiv de imbogatire fara justa cauza, deoarece imbunatatire cladiri nu s- a facut ( pot sa o demonstres cu poze si cu expert) instaltia de panificat nu mai exista. Si daca pot, pe cine chem in proces firma sau proprietarul ca pers. fizica?
Buna ziua, as avea nevoie de sfatul d-voastra. As dori sa stiu ce fel de contract as putea incheia cu mama, in care nu e necesar acordul unchiului meu( el avand drept de uzufruct viager) si nu poate fi atact nici de frati mei mai tarziu . Sa va expun situatia. In urma cu cativa ani fratele mamei mele a avut restante mari la asociatie si era pe cale de a fi evacuat, atunci mama ptr. ca unchiul sa nu ajunga in strada a hotarat sa cumpere apartamentul unchiului meu, el avand drept de uzufruct viager. De aproximativ 3 ani mama nu-si mai permite sa plateasca si cheltuielile acestui apartament, si ne dorind ca unchiul meu sa ajunga in strada am inceput eu sa platesc cheltuielile(apa, curent,gaz, impozit). Mai am doi frati care nu-si permit, nu doresc sa contribuie si ei la plata cheltuielilor acestui apartament. Eu sunt dispusa sa platesc in continuare cheltuielile ce apar ptr. ca unchiul meu sa aibe unde sta( chiar daca el nu doreste ca eu sa-mi asum aceasta raspundere), dar nu sunt insa maica teresa si as dori in schimb sa-mi ramana mie apartamentul. Va multumesc anticipat ptr. raspunsuri.
Răspuns la discuția cabinet medical ORL.
Multumesc
Buna ziua . Imi puteti spune va rog care sunt pasi necesari pentru deschiderea unui cabinet medical cu specializare in ORL. Va multumesc.
Răspuns la discuția divort
Multumesc ptr. raspunsuri.

Răspuns la discuția divort
Divort.

Buna.
Am un coleg de serviciu care este in divort de comun acord, au un copil la 22 de ani care e la facultate fara plata. Ar dori sa stie daca la partaj , pe langa jumatate din bunurile comune poate sa ii dea nevestei si jumatate din bunurile proprii (mostenite de catre coleg) , baiatul fiind intretinut in continuare de catre mama pana la terminarea facultatii. Este posibil ca nevasta sa se prezinte cu o mai mare cerere , si sa o si obtina
Răspuns la discuția Contract de intretinere.
Multumesc. Am uitat sa specific ca contractul nu l-am facut la notar ,ci acasa semnat de doi martori . Este legal asa ?
Buna seara.
As dori sa stiu care sunt formalitatile necesare ptr. ca asupra unui imobil mostenit de mine sa devina si sotul meu proprietar cu drepturi depline.
Răspuns la discuția Contract de intretinere.
Contract de intretinere.
Buna seara. tata este debitor intr-o executare silita, a incheiat cu mine recent un contract de intretinere. As dori sa stiu daca in aceasta situatie imobilul va face parte din bunurile executate. Multumesc.
Buna ziua.
Im puteti spune va rog daca ministerul culturii si cultelor are drep de preemtiune si in cazul imobilelor aflate in zona de protectie ? Multumesc.