avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 771 soluții astăzi
Forum Activitate patipatason

Activitate patipatason

Un SA din UE intra in insolventa. Are o sucursala In Romania pe care vrea sa o radieze. Sucursala nu are datorii la stat dar are furnizori neplatiti si salarii restante (contributiile au fost platite sau mai bine zis retinute de stat in urma unei recuperari de TVA). Daca curatorul numit la firma mama ia decizia scrisa sa preia aceste datorii ale sucursalei in conturile firmei mama si sa le inscrie in masa credala se poate face radierea sucursalei prin trecerea acestor datorii pe profitul sucursalei si apoi raspunderea sa revina lichidatorului din UE?
Multumesc
Buna ziua,

Sunt o sucursala a unei firme straine care intocmesc situatii financiare la 31.12.2009 si le depun la finante. Firma straina intocmeste situatiile la 30.06.2010 deoarece anul financiar la ei este 01.07.n-30.06.n+1. Ce depun eu la ONRC. Pana acum am publicat numai bilantul sucursalei si se pare ca nu este bine, trebuia bilantul firmei straine. Ramnne problema decalajului datorat anului fiscal diferit. Cum ar trebui sa procedez. Va multumesc
Buna ziua,

Sunt o sucursala a unei firme straine care intocmesc situatii financiare la 31.12.2009 si le depun la finante. Firma straina intocmeste situatiile la 30.06.2010 deoarece anul financiar la ei este 01.07.n-30.06.n+1. Ce depun eu la ONRC. Pana acum am publicat numai bilantul sucursalei si se pare ca nu este bine, trebuia bilantul firmei straine. Ramnne problema decalajului datorat anului fiscal diferit. Cum ar trebui sa procedez. Va multumesc
buna ziua

o microintreprindere care a facut un depozit pe 3 luni cum impoziteaza dobanda primita (am inteles ca banca nu retine impozit la depozite deoarece societatea plateste acest impozit)? o si declara undeva?

multumesc
Răspuns la discuția Taxa verde - note contabile
Nu stiu ce fac cei de la Audit one dar asta e parerea mea. Uitati-va in HG448/2005 art 8 alin 4.
Răspuns la discuția Taxa verde - note contabile
Si chiar daca vrei sa o evidentiezi ea nu este o taxa pe care furnizorul sa o plateasca organelor locale (ci la ECO..) este practic un timbru care nu ajunge la bugetul local, deci nu are ce cauta pe 635

parerea mea
Răspuns la discuția Taxa verde - note contabile
Eu zic ca factura este intocmita gresit si nu trebuie sa o si evidentiezi gresit in contabilitate
Răspuns la discuția Taxa verde - note contabile
Se pare ca nu este asa.

Aceasta taxa intra in pretul produsului deci pe 7xx la vanzator si pe 2xx la cumparatorul de mijloc fix sau 603 daca e obiect de inventar.
Aceasta taxa se evidentiaza nuami cand dai produsele electrocasnice unui centru de colectare (apare pe facturape care ti-o fac ei )
Cred ca HG 448/2005 daca nu gresesc numarul la art 8 alin 4 spune ca aceste taxe nu se evidentiaza separat pe factura.
Si inca ceva. Am gasit un slide [ link extern ] '

la noi aplica toti cum vor
Răspuns la discuția administrator SRL
imi cer scuze am gresit eu
este vorba de un administrator cu contract de mandat cu titlu gratuit , deci care nu realizeaza venituri

impozit nu exista
CAS este 29.5% la minim de 381lei asigurat fictiv (asa mi-au zis de la CAS) si trebuie sa faca declaratie de asigurare
la sanatate (banuiesc ca este 6.5% ) daca nu are un venit real o sa plateasca la dividend sau la valoarea declarata la CAS nu stiu ca inca nu am ajuns sa discut pe acolo

dar somaj de ce sa plateasca, nu are venit real

multumesc
Răspuns la discuția administrator SRL
super
va multumesc

pentru contract de mandat tot la srl, in afara de CAS (29.5%) si sanatate (6.5% cred), administratorul mai este obligat sa se asigure deci sa plateasca ceva?

multumesc