avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 222 soluții astăzi
Forum Activitate cuvantuleputere

Activitate cuvantuleputere

ziua libera obtinuta in urma donarii de sange suspenda cumva termenul preavizului in cazul demisiei/concedierii?
Cine poate reclama aceste fapte? Unde trebuiesc aceste fapte sa fie reclamate?
Pot solicita daune morale angajatorului, tinand cont ca toata aceasta situatie mi-a afectat starea de sanatate? Am hartii doveditoare.
Este infracțiune primirea la muncă a mai mult de 5 persoane cu contractul de munca suspendat?
Pun aceasta intrebare, deoarece avocatul firmei este ferm convins ca nu.
Angajatorul refuza sa emita decizia de incetare a suspendarii, pe motiv ca in decizia de suspendare e precizata clar durata suspendarii, implicit si cand se termina ea. Mi-au dat si o decizie in acest sens. Este acest lucru o infractiune din partea firmei sau a persoanei care a semnat hartia?
Dar daca prima era certa, iar el nu figureaza pe lista angajatiilor carora urmeaza sa li se imparta prima? El doar a intocmit raportul cu date incorecte, ceea ce e a dus la impartirea injusta a primei.
Daca evenimentul s-a petrecut in aprilie 2019, are efecte juridice? E neglijenta in serviciui? E infractiune faptul ca nu a folosit date corecte? Fiind constient de acest lucru.
Daca un angajat intocmeste fara constiinciozitate, fara a folosi date corecte, un raport pe baza caruia se imparte o prima unor angajati, comite acesta o infractiune?
Daca unui angajat i s-a suspendat contractul de munca pentru ca si-a luat concediu fara plata, care este termenul legal limita de emitere a deciziei de incetare a suspendarii contractului de munca, tinand cont ca la sfarsitul concediului fara plata se prezinta la munca?
ITM-ul se autosesizeaza daca raportarea unei decizii de incetare a suspendarii contractului de munca se face peste termenul prevazut de lege?