avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 712 soluții astăzi
Forum Activitate Adrian Blanaru

Activitate Adrian Blanaru


Adrian Blanaru a scris:

Am vazut ca exista specificat ca si optiune sa cuprinda inspector protectie civila, insa eu vreau sa stiu daca se mentioneaza undeva si ca obligativitate?

Nu vreau sa trag concluzia categorica, ca raspunsul e "NU" doar ca se spune vag prin acel "pot avea".

Mersi fain, apreciez!

Cornel Vasile a scris:

Eu am mentionat "pot avea "....



Multumesc pentru raspuns!

Pot avea inspector protectie civila sau e obligatoriu sa aibe? Unde se specifica conditiile de obligativitate?

Cornel Vasile a scris:

CRITERII DE PERFORMANȚĂ din 27 iunie 2019 privind constituirea, încadrarea și dotarea serviciilor voluntare și a serviciilor private pentru situații de urgență
CRITERII DE PERFORMANȚĂ din 27 iunie 2019
privind constituirea, încadrarea și dotarea serviciilor voluntare și a serviciilor private pentru situații de urgență

art.36
În funcție de tipul lor, serviciile private au următoarea compunere:
a) servicii tip P1: șef serviciu, compartiment pentru prevenire și echipe specializate;
....

Compartimentul pentru prevenire și echipele specializate pot avea in componenta lor inspector protectie civila.

Pentru SPSU tip P1 este obligatoriu sa aibe in alcatuire si inspector protectie civila ?

Am cautat Ordin 75 din 2019 insa nu am vazut sa fie specificat si inspector protectie civila pentru aceasta categorie tip P1 - SPSU. Multumesc!
Buna ziua,

Multumesc pentru raspuns, insa eu vreau sa stiu care distanta minima de depozitare a materialelor combustibile (ex: paleti din lemn) fata de o cladire in cazul in care nu e foc deschis. Nu ma refer la lucrul cu foc deschis.

Mss mult!
Buna ziua,

Puteti sa-mi spune-ti care e distanta minima de depozitare a materialelor combustibile (ex: paleti din lemn) fata de cladiri?
Sau la care capitol, dispozitii, OMAI din L307 gasesc informatia asta?

Multumesc!
Buna ziua,

Anexa 22 - Tabel cu bolile profesionale cu declarare obligatorie - L 319
Resp. SSM are atributii cu privire la situatia prevazuta la Anexa 22?
Daca da, in ce conditii ? Colaboreaza cu medicul de medicina muncii ?

Multumesc

Buna ziua,

Care sunt normele SSM pentru cei care lucreaza la birou ?
Unde se specifica de volum aer / mc, detalii legate de lumina (ex. lumina alba etc) ?

Multumesc
Buna ziua,

Norma Metodologica de aplicare a Legii SSM nr. 319/2006 (HG 1425/2006 actualizata inclusiv cu HG 955/2010 si HG 1242/2011) cu toate cele 22 de anexe intra si in atributia responsabilului SSM ? Sau acest NM e strict pentru cei care vor sa se abiliteze ?

Multumesc
Buna ziua,

SECTIUNEA a 4-a
alte obligatii ale angajatorilor

c) sa obtina autorizatia de functionare din punctul de vedere al SSM, inainte de inceperea oricarei activitati, conform prevederilor legale;

Persoana responsabila SSM are atributii cu privire la aliniatul de mai sus?

Multumesc fain!

Răspuns la discuția Responsabil mediu
Ok, sa inteleg ca pe langa masterul de mediu pe care il am sunt obligat sa detin si alte cursuri pe domeniu?
Din ce stiu masterul pe mediu imi confera posibilitatea de a activa pe domeniu.
Ce pot sa fac punctual mai exact pe mediu cu acest master iar in afara de cursul de "gestionarea deseurilor", ce alte cursuri sunt mandatory sau ce cursuri recomandati pentru cineva care are master?

Multumesc