avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 118 soluții astăzi
Forum Activitate Loryyta

Activitate Loryyta

La curte comuna una dintre familii sa detina stupi de albine si porumbei fara acordul celorlalti vecini ? Am fost la asociatia apicultorilor din Orasul unde locuiesc a zis ca nu are voie sa rina in oras stupi mai ales la curte comuna.Acel domn nu a stiut sa mi zica daca sau nu exista lege care are legatura cu orasul.Dinsul cunoaste doar legea apicultorilor
Exista vreo lege care interzice aceste aspecte.Va multumesc
Este vorba despre un eventual proces cu sora mea imi datoreaza o suma de bani la care eu nu am nici un act facut cu ea doar martori am care ei stiu ca sora mea are sa mi restituieacei bani.
Intr un proces civil fiul meu sau concubinul si matusa mea poate sa mi fie martori ?
Discuție Este legal ?
Eu stiu ca intr o curte comuna acea curte trebuie sa fie goala nu plina de parculete inconjurate de caramizi ,gardulete de flori ,pomi si vie la care unul dintre vecini care detine toate acestea acel gardulet imi impiedica accesul la intrarea in magazie .Nu se mai tine cont de acea lege de care stiam eu caci curtea trebuie sa fie libera avind in vedere ca vecinul a facut toate acestea fara acordul celorlalti vecini.
Răspuns la discuția Intrebare
Nu s a invocat abuzul de drept.Vecinul a declarat ca are doar 4 porumbei si ca nu are stupi de albine.Eu am dat avocatei poze si filmare cum caci exista stupi si mai multi porumbei dar dinsa nu a pus probele la dosar pe motivul sa facem apel ( alti bani alta distractie ).Am si renuntat la acea avocata vazînd ca nu are activitate la acele 2 infatisari care au fost eu fiind mereu in sala unde am fost si eu audiata dar degeaba.Plus ca vecinul a pus pe un alt vecin care este chirias ilegal in acea curte a declarat ca nu exista stupi si ca are doar citiva porumbei.Eu am avut martor pe fostul meu concubin ca si martor dar nu s a luat in considerare ceea ce a declarat el.
Răspuns la discuția Cum sa mi recuperez banii ?
Nu am nici o chitanta doar acei martori care mi au dat banii.I am facut o mediere la un avocat anul trecut dar sora mea nu s a prezentat.
Nu am cerut acordul nici unui vecin.Dupa 1 an de zile de la montarea camerei unul dintre vecini acel care mi a acoperit camera a inceput sa l deranjeze pt faptul ca l am dat in judecata ca detine porumbei si stupi de albine.Acea camera bate doar pe apartamentul meu.
In urma cu 1 an de zile am dat 3000€ la sora mea pt operatia mamei.Nu am facut nici un act de mina sau la notar.Conventia era ca dupa ce statul român ne da banii inapoi am sa mi primesc si eu suma datorata la acea vreme.Sora mea s a folosit de acei bani si eu am ramas cu datoriile.Am martori doar pe acele persoane care mi au imprumutat acei bani stiind ca acei bani trebuiesc pt operatie.Acum sora nici nu mai imi raspunde la telefon.Ce sanse as avea daca deschid proces sa mi primesc banii inapoi avind doar pe acei martori ?
Discuție Intrebare
La o curte comuna daca unul dintre vecini detine stupi de albine si porumbei ( care stau toata ziua pe acoperisul terasei mele si al bucatariei de dimineata pina seara fac numai galagie mizerie circula prin curte ca si pe bulevard.Îi creste pt a se inmultii apoi îi maninca )ce masuri se pot lua inpotriva lui.Am facut sesizari la garda de mediu,la sanipid,politia locala ,la sectia de politie de care apartin ...nici nu mai stiu la ce institutii am facut sesizari.De la toate aceste institutii am primit raspuns ca nu este de copetenta lor.L am dat in judecata la care instanta i a dat cistig de cauza.Poate stie cineva vreun sfat ce si cui sa ma adresez sai daca merita sa fac apel.
Mi am facut o programare la un advocat.Asa este in România pina nu ti da in cap mimeni nu misca un deget .Sint curioasa ce masuri se va lua din partea Politiei Române ca inainte de paste acest individ m a agresat fizic mi am scos certificat medico legal am si filmarea .Am sa mu montez inca o camera minuscula care numai eu sa stiu de ea .Îmi este si frica sa mai intru in curte mai ales seara ca asta e in stare sa mi dea si in cap.Va multumesc pt raspuns.