avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 925 soluții astăzi
Forum Activitate Daniela Cristache

Activitate Daniela Cristache

Buna ziua tuturor!
Sunt proprietara unui apartament intr-un bloc, iar pe terenul nostru din fata blocului unde ne parcam masinile am montat blocatoare pentru parcare. Terenul si blocul se afla pe o straduta privata cul-de-sac care serveste mai multi proprietari( doua blocuri mici si patru case). Cineva ne-a facut reclamatie la primarie pentru blocatoare iar politia locala ne-a pus in vedere sa scoatem blocatoarele pentru ca incalcam legea. Nu ni s-a mentionat legea si nu reusim nici noi sa gasim legea care ne interzice sa montam blocatoare pe terenul nostru din fata blocului nostru, in vecinatatea drumului privat.
Daca stie cineva sa ma lamureasca cu aceasta problem, astept cu nerabdare raspunsul.
Multumesc!
Dar la cedo nu pot apela pentru acesti ani 2015-2020 de cind ministerele nu au facut mai nimic?

Daniela Cristache a scris:


Plangere penala in Romania, presupun?

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Daca se afla in Maroc ar trebui urmărit acolo.
Insa, nu va cotez cu șanse pentru Maroc pe parte civila și este si foarte complicat.

Puteti depune o plângere penala ca sa încercați și aceasta varianta.
Insa, ati avea nevoie de avocat ca sa nu așteptați vreo 6-7 ani.




Plangere penala in Romania, presupun?

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Daca se afla in Maroc ar trebui urmărit acolo.
Insa, nu va cotez cu șanse pentru Maroc pe parte civila și este si foarte complicat.

Puteti depune o plângere penala ca sa încercați și aceasta varianta.
Insa, ati avea nevoie de avocat ca sa nu așteptați vreo 6-7 ani.

Dae e posibil? Exista vreo cale legala?

Daniela Cristache a scris:

El le-a pus pe numele altor persoane pe cele din Franta, ca sa nu fie executat.
Nu e cetatean roman.

gi-jane2 a scris:

daca nu are bunuri in Romania, e complicat sa il urmariti in maroc.




El le-a pus pe numele altor persoane pe cele din Franta, ca sa nu fie executat.
Nu e cetatean roman.

gi-jane2 a scris:

daca nu are bunuri in Romania, e complicat sa il urmariti in maroc.


Copilul are dreptul la pensie de intretinere de la tata din 2013. Ministerul justitiei din Romania si cel al afacerilor externe din Franta s-au ocupat de recuperare din 2015, fara nici un rezultat. Acum tatal a parasit Franta si a plecat in Maroc. Sunt informata ca dosarul s-a inchis si “la revedere”.
Copilul are aproape 10 ani in momentul de fata.
Exista vreo cale sa putem recupera datoria?
Multumesc.
Buna dimineata,, vin si eu cu o intrebare va rog pentru matusa mea care a fost spitalizata si operata la Craiova. In sat la ea, mergind pe drum, s-a speriat de niste câini, a cazut si a suferit fractura de sold. Spitalul i- a facut externarea trecând pe biletul de externare si " agresiune fizica" ( fusese o neintelgere verbala dupa internare in discutia cu un cadru medical dar a fost corectata pe loc). Acum matusa primeste nota de plata pentru spitalizare de la spital pe motiv " art. 295 cod de procedura penala". Ca e obligata sa faca plângere impotriva autorului agresiunii in termen de 3 luni de la eveniment si sa aduca dovada la spital.
Mi se pare aberant. Ce ar trebui matusa sa faca in aceasta situatie?
Update fericit!
Instanta de fond a hotarat anularea deciziilor de impunere din oficiu si cea referitoare la obligatiile de plata accesorii aferente.
Binenteles ca CAS are drept la recurs.
Intrebare; Recent am primit titlu executoriu de la ANAF pentru aceasta "datorie", iar pe act scrie ca poate fi contestat numai in instanta. Hotararea de fond nefiind definitiva, trebuie sa urmez calea instantei?....
Răspuns la discuția custodie minor ultimul termen
Buna ziua,vesti bune,am primit custodia exclusiva!
Judecatorii au aminat pronuntarea in 2 rinduri si apoi au hotarit. Acum astept redactarea,care dureaza vad mai mult decit cele 30 de zile.
Răspuns la discuția custodie minor ultimul termen
Buna seara din nou!
Peste 2 saptamani am probabil ultimul termen la apel.
Recapitulez:
-Violenta fizica impotriva mea ,a primit un an si jumatate inchisoare dar in urma apelului s_a transformat in "cu suspendare";cu copilul de fata,care s-a ales cu o vanataie pe tampla cand tatal a aruncat cu un scaun dupa mine.Eu am certificat medico-legal;un deget si o coasta rupte si vreo 16 zile de ingrijire medicala iar copilul un act medical care certifica acea vanataie.
-Tatal a fost obligat din septembrie anul trecut la plata pensiei de intretinere,dar de atunci s-a dat la fund;nici un ban,nici un telefon,nici o vizita,desi are dreptul la 12 week end uri pe an.A fost ziua fetei de curand,nu a felicitat-o in nici un fel.
-Am fost cu fetita la control de specialitate in strainatate cu ordonanta presedentiala,el a refuat sa primeasca scrisorile prn care il instiintam si-i ceream acordul,
Oare primesc custodia exclusiva sau instanta va considera in continuare ca e un tata responsabil care merita sa impart custodia cu el?
Ah,si inca ceva,in vara aceasta am petrecut mai multe zile in mai multe dati cu fetita prin spitale, fetita fiind bolnava.El? El si-a cumparat yacht cu care s-a plimbat cu prietenii pe Coasta de Azur si Spania.