avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 733 soluții astăzi
Forum Activitate sandman

Activitate sandman

Răspuns la discuția utilizare forum
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Acum nu se mai pot incarca fisiere in postare, gen poze sau pdf-uri?
Răspuns la discuția Restituire taxa auto.
Scrie asa: "Nu putem da curs solicitarii dvs., potrivit OUG 52/2017, restituirea sumelor se realizeaza pe baza deciziilor emise de organul fiscal." Adica ANAF, iar eu am depsu cererea la ANAF! Nu inteleg nici eu. Taxa a fost platita in 2007 la acizitionarea din magazin a unui autoturism.
Am nevoie de putin ajutor ca sa inteleg de ce mi se refuza restituirea taxei auto pe persoana juridica. Multumesc.
Vad ca nu mai pot pune poza cu scrisoarea de raspuns. :(
Exact, ala e articolul 120 din PV.
Buna ziua.
Am si eu o problema: am fost lovit de un autoturism, in timp ce depasea pe contrasens ( adica era pe sensul meu ), in oglinda retrovizoare stinga de retrovizoarea lui stinga, dar in urma loviturii nici o oglinda nu a avut de suferit. Eu nu m-am dus sa reclam la Politia Rutiera nefiind nici o paguba conform art. 79 din OUG 195/2002 "Articolul 79
(1)Conducatorii de vehicule implicati intr-un accident de circulatie in urma caruia au rezultat numai avarierea vehiculelor si/sau alte pagube materiale sunt obligati:"
Apoi, am primit acasa citatie de la PR ca sa ma prezint la biroul accidente usoare in urma declararii accidentului de catre cel care m-a lovit si nu a vrut sa faca amiabila.. M-am prezentat si am fost sanctionat cu retinerea permisului conf. art. 100.3.g si cu 4 puncte amenda. I-am spus politistului si a constatat si el ca nu am nici o paguba ce ar neecsita vreo reparatie in afara de o usoara decolorare carcasei oglinzii. Nu pot sa (Atasez aici copia dupa PV si o poza cu carcasa in cauza.) Doresc sa ma sfatuiasca un jurist/avocat daca merita sa fac contestatie la Judecatoria s1 sau nu am nici o sansa si mai bine nu-mi pierd vremea. Multumesc.
eu.ro.lex a scris:

cand depuneti plangerea impotriva procesului verbal de contraventie ( actiunea in sine) cereti certificat de grefa. Chiar daca nu se da termenul pe loc, certificatul de grefa se emite. Cu acest certificat va ridicati permisul !

De unde se ridica permisul in Bucuresti, de la sectia care l-a retinut sau de la sediul din Logofat Udriste?

Mai sint valabile procedura si actele mentionate sau s-a modificat ceva de atunci?ContSters136493 a scris:

Nu este nevoie de niciun dosar depus la casa de sanatate. La casa merg doar pensionarii asigurati care ofera statut de coasigurat.
In baza actelor pe care le depune angajatul,respectiv:
-cerere depusa de angajat prin care solcita acest lucru,
-declaratia data pe propria raspundere precum ca are sotia in intretinere,
-certificatul de casatorie,
-carte de identitate sotie,
-adeverinta eliberata de Administratia Financiara din care sa rezulte faptul ca sotia nu realizeaza venit,
eliberati adeverinta de asigurat angajatului,in care sotia figureaza ca coasigurat al acestuia.Coasiguratul este inregistrat si in Declaratia 112,de altfel,pe care o depuneti,asa incat nu mai este nevoie de nicio alta formalitate.
Adeverinta se prezinta asa:

ADEVERINŢÃ
Prin prezenta se certifică faptul că domnul/doamna ......................., CNP ....................,
act de identitate ...... seria ......... nr. ......., eliberat de ............ la data de ............, cu domiciliul
în ..........., str. ................... nr. ..., bl ..., ap ..., sectorul/judeţul ..........., are calitatea de salariat
şi i s-a reţinut şi virat lunar contribuţia pentru asigurările sociale de sănătate, potrivit Legii nr.
95/2006 privind reforma în domeniul sănătăţii, cu modificările şi completările ulterioare.
Persoana mai sus menţionată figurează în evidenţele noastre cu următorii coasiguraţi
(soţ/soţie, părinţi, aflaţi în întreţinere):

1. Nume, prenume, ............................. CNP ......................
2. Nume, prenume, ............................. CNP ......................
3. Nume, prenume, ............................. CNP ......................
Prezenta adeverinţă are o perioadă de valabilitate de 3 luni de la data emiterii


Taxa de reziliere e ilegala, iar convorbirea cu primul consultant e inregistrata, deci aveti toate probele... Asa fac astia abuzuri daca nu te duci cu 30 de zile inainte sa depui cerere de inchidere a contractului. Noul contract nu e valabil pt ca nu l-ati semnat, iar un contract presupune 2 parti.
Răspuns la discuția Renuntare abonament Orange
Asa fac cind ii prinzi cu ocaua mica, dar pare ca au da tde la ei, ca au facut o favoare. Acelasi lucru l-am patit si eu cu Vodafone. X-(
Răspuns la discuția Certificat fiscal imobil
Am intrebat alti doi notari. Se pare ca e o noutate introdusa acum cu 50/50 % impartirea rolului, asa ca a trebuit sa merg la Fiscul local si sa cer certificate fiscale pe apartament pt ambii proprietari. 3:) N-am inteles logica, pt ca oricum totul se plateste la fel ca inainte...