avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Activitate iuliurs

Activitate iuliurs

Pensie dupa activitatea PFA
Buna ziua,
Ma numesc Oros Iuliu si m-am pensionat la limita de virsta in 2020. La data respectiva nu am luat in calcul perioada lucrata ca PFA, dreptul de pensie calculindu-se dupa cartea de munca. Pot cere acum recalcularea cu introducerea si a perioadei lucrate ca PFA ?
Răspuns la discuția demolare constructie neautorizata
Sentinta civila a fost data in 2016, executorul judecatoresc a trimis o somatie prin primavara, datoriile fata de el au fost platite. Nu a facut nici o notificare in CF.
Multumesc,
Răspuns la discuția demolare constructie neautorizata
Multumesc pentru raspuns. Cel care a construit a fost amendat pentru construire fara autorizatie, a avut termen de intrare in legalitate, termen pe care nu a reusit sa o respecte fiinca terenul nu era intabulat inca pe el, dar a continuat lucrarea motiv pentru care s-a deschis procesul. Ulterior prin sentinta judecatoreasca a obtinut terenul ( proces care a durat in jur de 2 ani). Primaria nu doreste demolarea dar de la urbanism nu se poate obtine certificatul de urbanism. Acum ca terenul s-a vindut, noul proprietar nu poate cere intrarea in legalitate ?
Buna ziua,
Casa edificata fara autorizatie de construire avind sentinta pentru demolare care nu s-a aplicat. Intre timp terenul s-a vindut, iar in cf nou apare constructia fara acte la notificari. Intrebarea este daca se mai poate intra in legalitate pe numele noului proprietar de teren.
Multumesc
Buna ziua,
Vreau sa-mi construiesc o casa de locuit, iar Consiliul judetean care emite autorizatia, imi solicita acordul administratorului drumului public ( primaria). Mentionez ca parcela mea este la strada in intravilanul localitatii. Vreau sa stiu daca este legala solicitarea CJ.
Multumesc,
Multumesc mult, am citit si eu scrisoarea respectiva, si nu pomeneste nimic de situatia inginerilor sefi CAP. De aceea am intrebat daca stie cineva ceva in aceasta directie.
Perioada lucrata in functia de inginer sef in fostele CAP-uri se incadreaza in grupa a ll de munca ?

Multumesc mult,
Discuție loc de garaj
Buna ziua,
Cer ajutor in urmatoarea situatie. Acum 15 ani m-am inteles cu vecinul din curte sa facem garaje. Vecinul avea terenul dar nu avea banii pentru garaj. Asa ca eu am facut doua garaje si el a dat terenul. Mentionez ca eu am suportat costul materialelor si manopera., atunci intelegerea era ca terenul de sub garajul meu imi revine mie in schimbul garajului ce i l-am construit. Acum vecinul vine si imi cere sa eliberez garajul ca este al lui. Ce sanse am sa pot pastra garajul si sa obtin acel teren ?
Multumesc mult,
Buna seara,
Sint functionar public si lucrez la primarie. In aceste zile am facut vizitele medicale anuale pentru Medicina muncii. In cadrul acestor vizite medicale toti care lucreaza pe calculator au fost verificati oftalmologic. In 90% s-au constatat deficiente de vedere cu necesitatea schimbarii ochelarilor. Intrebarea este daca avem dreptul la decontarea acestor ochelari.
Multumesc
Răspuns la discuția Drept de proprietate
Nu cred ca este chiar asa, intrucit in momentul in care eu am asigurat materialele si manopera si pentru garajul lui, se poate considera ca practic am platit terenul de sub garajul meu, chiar daca nu am facut nici o hirtie. Mai ales ca aceasta intelegere a tinut 15 ani. Practic este o singura cladire cu doua compartimente pe care le-am construit eu, vecinul venind cu terenul.