avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Activitate a_l_e_x

Activitate a_l_e_x

Buna ziua,
Doresc sa aflu daca sotia ( vaduva ) sotului persecutat politic, in sensul ca in perioada 1950 - 1953 a fost condamnat politic sa satisfaca stagiul militar in detasamentele de munca din cadrul Directiei Generale a Serviciului Muncii in perioada 1950 - 1961 , se incadreaza in prevederile legii privind scutirea de impozit asupra casei, terenurilor si masinii.
Va multumesc anticipat .
Buna ziua,
Doresc sa aflu daca sotia ( vaduva ) sotului persecutat politic, in sensul ca in perioada 1950 - 1953 a fost condamnat politic sa satisfaca stagiul militar in detasamentele de munca din cadrul Directiei Generale a Serviciului Muncii in perioada 1950 - 1961 , se incadreaza in prevederile legii privind scutirea de impozit asupra casei, terenurilor si masinii.
Va multumesc anticipat
Buna ziua,
Sunt in situatia de a detine o societate cu sediul social intr-un apartament proprietatea altei persoane, in contractul de comodat camera folosita de firma este identificata prin suprafata in mp. Mai mult, firma respectiva nu mai are activitate de mai bine de 5 ani dar nu este radiata iar cheltuielile cu utilitatilele respectivului apartament nu au fost niciodata platite de firma.
Doresc sa aflu ce declaratii fiscale trebuie sa depun la ITL si declaratii pe proprie raspundere, atat eu cat si proprietarul apartamentului.
Va multumesc anticipat pentru ajutor, cu respect Alex
Discuție Fondul Notarial
Buna ziua,
am intalnit intr-o carte funciara, la pozitia B 1, proprietar inca de la infiintare 1900 - Fondul Notarial.
Doresc sa aflu ce sau cine este acest fond, care este situatia juridica a acestuia in prezent si posibilitatea de a deschide o actiune pentru dobandirea dreptului de proprietate asupra terenului prin uzucapiune ( constructia nu este intabulata , doresc sa o intabulez dar as dori sa stiu daca se poate direct prin OCPI cu un topograf autorizat sau tot prin instanta ).
Amintesc faptul ca subsemnatul platesc impozitul si folosesc cladirea si terenul aferent de 20 de ani.
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Răspuns la discuția Recuperare salarii
Va multumesc.
Buna,
am lucrat la o firma de paza si protectie, cu sediul social in alt oras, o perioada de 5 luni de zile, timp in care am prestat munca la un obiectiv institutie publica. In aceasta perioada am fost platit doar pentru prima luna, fara sa semnez vreun act, restul perioadei fiind neplatita.
Mai mult, administratorul a tot amanat semnarea contractelor de munca, in acest moment mai multi colegi fiind in aceiasi situatie, adica neplatiti de 4 luni si fara conventii semnate si inregistrate.
Va rog sa -mi spuneti care sunt procedurile de urmat in aceasta cauza pentru a ne putea recupera salarariile restante . ( noi putand demonstra ca am muncit la firma respectiva doar prin faptul ca ne cunosc angajatii institutiei unde aveam obiectiv )
Va multumesc anticipat,
Va multumesc.
Multumesc,
trebuie notificat angajatorul, ITM-ul si abia dupa primirea raspunsului pot actiona angajatorul in instanta sau primul pas sa fie direct introducerea actiunii in instanta?
Buna,
lucrez la o societate de paza si protectie din ianuarie 2013 si pana in acest moment nu am primit salariul intreg ci doar jumatate in fiecare luna.
Va rog sa-mi spuneti care sunt pasii de urmat si procedura pentru a-mi recupera restul de salariu.
Va multumesc anticipat.
Buna ziua.
Probabil ca acest subiect s-a mai discutat in cadrul acestui forum, problema este ca, acum 3 ani am vandut o masina unei persoane, domiciliata in acelasi oras, printr-un act de vanzare-cumparare intocmit de mana.
Tot atunci am inmanat respectivului toate actele masinii, respectiv talonul si cartea de identitate, pentru a-i permite inscrierea masinii pe numele lui, fara radierea masinii.
Luna aceasta la platirea impozitului am aflat ca masina era inca pe numele meu, si nu se poate trece pe noul proprietar fara radiere. Dupa cum banuiti acesta este de negasit (am aflat ca este plecat din tara) si nu stiu care sunt pasii legali pentru rezolvarea acestei probleme.
La politie mi s-a spus sa-l dau in judecata si cu sentinta definitiva sa solicit radierea masinii.
Altcineva m-a sfatuit sa declar pierdute respectivele acte si sa solicit eliberarea unor duplicate, cu ajutorul carora sa obtin radierea.
In acest sens as fi recunoscator pentru cateva sfaturi competente ,procedura de urmat si institutiile respective.

Multumesc anticipat.