avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 182 soluții astăzi
Forum Activitate geostratulat

Activitate geostratulat

Semnalati ANRE si OPC, angajati un avocat si inregistrati o plangere pe administrativ la registratura judecatoriei de care apartineti, recuperati-va taxa inapoi.
S-a introdus la Startupnation 2020: aportul la capitalul social subscris si varsat al societatii aplicante:
1. 6000 lei - 15p
2. 5000 lei - 10p
3. 4000 lei - 5p
Intrebarea mea este ce anume reprezinta? Spre exemplu daca am pe firma 200 lei capital social nu pot participa la program?
Am vazut ca angajatii primesc ajutor, compensatii pentru a face fata acestei crize pana si freelancer-ii dar asociatiile care nu au angajati si au supravietuit din doantii si programe culturale acum ce fac? Donatii si programe in care s-a investit blocate. Pana si parohiile primesc ajutor. Procedura de dizolvare este una dificila, juridica si necesita bani, iar donatiile acum sunt pe zero. Multi nu mai au salarii sau venituri ca sa isi permita sustinerea asociatiilor. Exista vreun plan sau solutie pentru salvarea acestora?
Buna ziua, nu mi-am mai actualizat declaratia de avere si interese in ultimii 3 ani si din ce am citit pe internet nu risc mai nimic. Intrebarea mea este daca cumva prin absurd cineva depune o plangere sau voi fi implicat intr-un proces ce riscuri sunt daca nu am aceasta declaratie de avere actualizata si am si ceva venituri ?
P.S: lucrez intr-o institutie publica functie de conducere
Răspuns la discuția Excludere membru asociatie
Daca este specificata posibilitatea excluderii in statut in cazul incalcarii acestor obligatii acest lucru exclude necesitatea prezentarii certificatului fiscal al membrului la judecatorie in momentul depunerii actului aditional de modificare?

george-neagu a scris:

Poate fi exclus din ong la propunerea comitetului director cu motivarea in scris a incalcarii statutului si prin decizia finala a adunarii generale. Vedeti ce aveti trecut acolo in statut?