avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 421 soluții astăzi
Forum Activitate steluta2608steluta

Activitate steluta2608steluta

Răspuns la discuția Concediu medical
Am citit stiu asta dar medicul internist mi-a dat concediu medical , i—am spus ca , copilul a implinit deja 12 ani s-a interesat si a zis ca se poate

Cornel Vasile a scris:

Asigurații au dreptul la concediu și indemnizație pentru îngrijirea copilului bolnav în vârstă de până la 12 ani, iar în cazul copilului cu handicap, pentru afecțiunile intercurente, până la împlinirea vârstei de 18 ani.

Medicul internist mi-a acordat pt copil cu ghips fracturi metatarsiene concediu medical , precizez ca copilul a implinit 12 ani pe 11.07.2023 este totul ok sau a gresit?
buna ziua ,detin un apartament cu doua camere la parterul blocului fara balcon ,pt uscarea rufelor ne folosim de un luminator , ma intereseaza situatia juridica a acestui iluminator mai exact care este utilitatea lui (mentionez ca suntem 4 familii toti de la parter care il folosim ca si uscator de rufe si nu suntem de acord cu punerea de lemne de foc ,noi avand boxe de lemne )
buna ziua ,de cate zile libere am dreptul daca bunicul a decedat sambata ?mentionez ca lucrez la stat ca functionar public ,.de compartimentul resurse umane mi sa spus ca 1 zi .multumesc
Trebuie sa specific ca fapta pt care am fost judecată este de acum 6 ani și nu pt postul de funcționar public , dacă are vreo relevantă .
FAPTA ESTE NEGLIJENTA IN SERVICIU .VA MULTUMESC.
buna ziua , daca in urma procesului penal am primit amenda penala imi pot pierde locul de munca fiind functionar public ?
VA MULTUMESC MULT .
buna ziua , am si eu o intrebare , daca am amanat odata un proces pt angajare aparator ,o mai pot face inca odata ?
A fost trimis de patronul la care lucreaza sa depuna o suma de bani in contul cuiva ,el nu a depus aceasta suma si sa dus cu ei la jocuri de noroc ,acum lucreaza doar pt a-si plati datoria ,are contrcat pe 8 ore si munceste dublu ,o parte din bani ia dat deja ,i-a fost oprita cartea de identitate si nici cazare nu i se mai plateste este tinut pe plaja sa doarma.