avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 454 soluții astăzi
Forum Activitate gabriela_peleanu

Activitate gabriela_peleanu

Buna ziua!
Am o nelamurire cu privire la un paratrasnet cu dispozitiv de amorsare marcat CE.
Se inscrie in Registrul National al Produselor pentru Constructii, se obtine Agrement tehnic sau circula cu Declaratie de conformitate conform HG 622 / 2004 privind stabilirea conditiilor de introducere pe piata a produselor pentru constructii?
Va multumesc!

Ba da, dar nu am auzit pana acum si vroiam sa ma informez. Cred ca pe mfinante nu este decat bilantul anual.
Buna ziua! Mi s-a cerut ultimul bilant si ultima balanta pentru incheierea unui contract cu un furnizor. As vrea sa stiu daca are dreptul alta societate sa-mi solicite bilantul? Mentionez ca doresc sa platesc cu CEC la termen. Ar putea sa verifice daca am avut incidente bancare.... Multumesc!
In data de 21.02.2011 am primit un control de la Enel si au fost ridicate contoare de la mai multi vecini de pe strada (cu case, nu blocuri). Am fost chemati la expertiza in zile diferite. Toti vecinii (pe care noi ii stim ca au dat contorul inapoi cu cititorul de contoare chiar cu noi de fata) au scapat basma curata.
Prostii de noi, care stiam ca suntem curati si nu am facut nimic ilegal, ne-am dus cu fruntea sus.
Culmea este ca tocmai la noi s-au gasit urmatoarele:
- “contor cu an de fabricatie 2006, are SUI metrologic cu an 2004”
- “ SUI metrologic prezinta fisuri la partea circulara transparenta”: adica la un sigiliu rotund ca un ban, o fisura minora de 2 mm perpendicular pe grosimea lui, in conditiile in care el ar fi trebuit dezlipit in totalitate ca sa umbli in el si avand in vedere ca pe cutie mai sunt 3 sau 4 sigilii care erau intacte
- “steguletul de siguranta este albit”: ne-am uitat la sigiliile contorului nou (4 la numar) si sunt la fel de albite, fiindca sunt dintr-un plastic care se rupe in momentul sigilarii
- “la interior sunt zgarieturi pe placuta mecanismului de inregistrare”: noi nu le-am vazut nici cu lupa.
- mecanismul functiona si inregistra corect consumul.
In concluzie, s-a dispus recalcularea consumului pentru 12 luni.
Nu stim cum toti vecinii care au furat curent aveau sigiliile si mecanismele intacte si nezgariate (desi am vazut cum lucra cititorul cu surubelnita inauntru, iar la ridicarea lor le-au scris pe procesul verbal ca sigiliile sunt ilizibile) si tocmai noi care nici macar nu ne-am gandit sa facem asa ceva suntem “tapii ispasitori” pentru toata strada.
Oare cum noi care plateam factura de curent mai mult decat dublu fata de vecini suntem cei care “furam”?
Dovada ca hotii dau spaga si scapa iar prostii platesc.
Am vrea sa stim daca a mai intalnit cineva o asemenea situatie si cum se poate rezolva.
Va multumesc!
Va multumesc!
Buna ziua!
Am o intrebare punctuala cu privire la o achizitie din Franta, achitata in iulie, dar materialele cred ca vor ajunge in august.
Este in regula, avand in vedere ca nu s-a facut inscrierea in Registru?
Va multumesc!
Răspuns la discuția problema contract Vodafone
Buna ziua!
Va multumesc tuturor celor care mi-ati raspuns.
Am facut reclamatie la Agentia Nationala pentru Reglementari in Telecomunicatii. Sunt extrem de rapizi si eficienti. Imediat s-au dus in control si in cateva zile Vodafone ne-a reziliat contractul fara penalitati, cu titlu de exceptie, dar fara a-si recunoaste vina.
Am vrut sa-i incurajez pe cei care au aceeasi problema sa actioneze in acelasi mod.
Buna ziua!
Am o intrebare punctuala cu privire la o achizitie din Franta, achitata in iulie, dar materialele cred ca vor ajunge in august.
Este in regula, avand in vedere ca nu s-a facut inscrierea in Registru?
Va multumesc!
Răspuns la discuția problema contract Vodafone
dar nu vreau sa platesc. nu mi se pare normal sa platesc abonament jumatate de an si taxe de reziliere de sute de euro pentru ceva ce nu am primit.
Răspuns la discuția problema contract Vodafone
Ei mi-au comunicat rezilierea pentru ca nu am platit factura. Si mi-au facturat taxele de reziliere.
Multumesc!