avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1941 soluții astăzi
Forum Activitate Floarea Mihaela

Activitate Floarea Mihaela

Mulțumesc frumos pentru răspuns!
Doamna mea avocat mi-a răspuns ca nu se poate așa ceva și ca sunt la mana lui deoarece nu am fost deacord cu propunerea lui la partaj eu considerând ca ma defavorizeaza și ca nu am decât sa aștept pana îl amendează instanta de judecată, probabil după încă 3 sau 4 termene de judecată.

POPA GHEORGHE a scris:

Notificati instanta in scris, cu nr. de inregistrare/ data, cu depunere la dosarul cauzei, prin registratura tribunalului. Anuntati ca sotul nu doreste sa depuna partea sa de onorariu si spuneti ca doriti dvs. sa platiti, urmand ca suma sa se recupereze din partaj - din partea ce va revini sotului.

Citind din răspunsurile date la alte întrebări asemănătoare cu a mea m-am lămurit în privința onorariu Expert că trebuia platit in termen de 5 zile de la desemnarea expertului.
Este clar pentru mine că fostul soț trage de timp pentru că nu dorește aceast partaj .Este vorba de nuda proprietate a unui apartament,un teren de 1000 mp ,o casa construita pe acel teren,două mașini și bunuri .
Întrebarea mea este daca el nu plătește onorariu Expert pot eu să plătesc acest onorariu bineînțeles cu recuperarea sumelor?ca expertul să înceapă evaluarea

Floarea Mihaela a scris:

Onorariu Expert
Am următoarea situație: Partaj bunuri comune cu fostul soț,iar la sfârșitul lunii trecute sa stabilit de către instanța de judecată plata onorariu Expert atât de către reclamant cât și de pârât.
Știu că expertul nu se incepe evaluarea decât după plata integrala a sumei ,aș vrea să știu dacă există termen limită de plată pentru pârât a sumei ce îi revine,iar daca nu va face plata ce opțiuni am eu?



Onorariu Expert
Am următoarea situație: Partaj bunuri comune cu fostul soț,iar la sfârșitul lunii trecute sa stabilit de către instanța de judecată plata onorariu Expert atât de către reclamant cât și de pârât.
Știu că expertul nu se incepe evaluarea decât după plata integrala a sumei ,aș vrea să știu dacă există termen limită de plată pentru pârât a sumei ce îi revine,iar daca nu va face plata ce opțiuni am eu?

Dacă fostul soț și angajatorul au plătit pensie alimentara mai puțin decât era prevăzut în sentință pot face ceva în privința asta? Se mai pot recupera sumele?
Bună ziua,am următoarea situație: divorțată custodie comună și domiciliul minorului la mine.Vreau anul viitor sa merg in vacanță cu minorul in afara țării.Problema este că tatăl refuză să-mi acorde procură și bineînțeles pașaport pentru minor. Intenționez să mă adresez instanței de judecată pentru procură și pașaport.
Întrebarea mea este procura și pașaportul obținute în instanță prin hotărâre prezidențială sunt valabile strict pentru această vacanță?sau până împlinește minorul 18 ani?
Daca vreau să-mi petrec vacantele cu el in afara țării trebuie sa deschid proces în fiecare an ?sau la fiecare ieșire din tara?
Menționez că în trecut tatăl a fost plecat cu minorul in Bulgaria in vacanță iar eu nu am avut nimic împotrivă.
Mulțumesc!
Răspuns la discuția Pensie alimentară
Mulțumesc frumos.
Bună ziua.
Sunt divorțată, custodie comună copil iar tatăl program de vizitare probabil cel clasic și pensie alimentară.
In vacanță de vară tatăl are o lună la domiciliul lui. Întrebarea este:
Se sistează pensia alimentară în luna din vară cât este la tatăl său? Poate tatăl sa nu mai plătească pensia pe luna respectivă fără sa fie hotărâtă în sentință?

Bună ziua.
Sunt divorțată, custodie comună copil 8 ani cu domiciliul la mine, program de vizitare pentru tată. În timpul vacanței de vară are o lună la domiciliu tatălui.
Pensia alimentară a copilului se întrerupe pe perioada programului de vizitare a tatălui? Menționez ca nu este scris nimic în sentință. Sau tatăl ar trebui să deschidă proces pentru așa ceva.