avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 382 soluții astăzi
Forum Activitate jon_jery

Activitate jon_jery

A1 si A2 au avut 3 fii: B1, B2 si B3.
B3 cu sotul S3 au avut un fiu : F3.

B3 decedeaza (si se face partajul intre S3 si F3).
S3 nu s-a recasatorit.

Dupa un timp, decedeaza A1.

Cine va veni la succesiunea lui A1 in concurs cu B1 si B2?
Doar F3, sau si S3 ?

Multumesc (si scuze daca s-a mai discutat acest caz).
Multumesc,

Acum e clar :)
Multumesc pentru raspunsuri!

Ar mai fi de clarificat urmatoarele aspecte:
- ce se intampla cu proprietarii care nu-si dau acordul de asociere pentru noua asociatie (in conditia in care exista acordul majoritatii) ? raman in vechea asociatie sau trec automat in cea noua ? (daca ar ramane in vechea asociatei ar fi contrar legii, care nu permite existenta a doua asociatii pentru aceeasi scara)
- cum se transfera pasivul(datoriile) membrilor noii asociatii de la vechea asociatie ?
Multumesc pentru ajutor!

Totusi, procedura indicata pare a fi cea clasica (de infiintare a asociatiei in situatia in care nu exista deja o asociatie).
Principala problema, pentru mine, e reprezentata de complicatiile ce pot sa apara in legatura cu actuala asociatie.
Sper sa ma puteti ajuta cu mai multe detalii legate de aceasta.
Nu reusesc sa gasesc in legislatie clarificari in legatura cu aceasta problema:
- in prezent blocul (cu o singura scara) face parte dintr-o asociatie mai mare
- intentionam sa ne desprindem din actuala asociatie si sa infiintam una noua, doar pentru blocul nostru

Intrebari:
1. Se poate realiza aceasta desprindere ?
2. Daca da, este nevoie si de acordul actualei asociatii ? (sau este o decizie unilaterala?)
3. Sunt precizate conditiile necesare pentru desprindere ? (de exemplu: plata la zi, de catre proprietarii blocului nostru, a tuturor datoriilor catre actuala asociatie) ?
alte pareri ?
Lucrez la o firma (foarte mare) de aproximativ un an.
La angajare, am negociat un salariu net, iar firma mi-a facut o oferta cu un salariu brut astfel incat sa corespunda salariului net negociat. Suma bruta a fost stabilita luandu-se in calcul si scutirea de impozit pe salariu de care beneficiam ca absolvent de Electronica si Telecomunicatii.
Acum, dupa aproape un an, am fost instiintat de catre HR ca au descoperit ca eu n-ar fi trebuit, de fapt, sa beneficiez de scutirea de impozit (fiindca am facut specializarea Microelectronica, care nu apare in Anexa 2 a ordinului 250/2004) si ca, de acum inainte, voi primi mai putini bani (pentru acelasi salariu brut).
Trebuie sa precizez ca am beneficiat de aceasta scutire si la precedentul job.

Firma nu este de acord cu o modificare a salariului brut, sustinand ca vina imi apartine intrucat am semnat pentru o suma bruta. Insa la semnarea contractului mi s-a explicat verbal ca beneficiez de scutire de impozit si mi s-a calculat suma neta pe care urma s-o primesc (aceeasi explicatie am primit-o anterior si de la HR, cand am primit oferta de angajare). Intr-o situatie similara cu a mea se afla aproximativ 15 angajati.

Intrucat legislatia a ramas neschimbata din 2004, am vreo posibilitate (actiune in justitie?) sa oblig firma sa-mi ajusteze salariul asfel incat venitul net sa ramana acelasi ?
Am in vedere ART. 5 din acelasi ordin(Incadrarea unei persoane in categoriile de activitati sau de ocupatii, in scopul beneficierii de scutirea de impozit pe venit prevazuta de art. 56 alin. (4) lit. l) din Legea nr. 571/2003, constituie responsabilitatea angajatorului.)

Poate firma sa decida pur si simplu ca de luna aceasta nu imi mai vireaza banii corespunzatori scutirii de impozit? Nu este nevoie de un act aditional la contractul initial ?
In cazul unei actiuni in justitie, sunt admise probele cu martori (pentru a dovedi ca, la semnarea contractului, s-a precizat suma neta)?

Ar mai fi o problema de interpretare a Art1 punct 3:
3. au diploma de absolvire a unei forme de invatamant superior de lunga durata, eliberata de o institutie de invatamant superior acreditata, avand inscrisa una dintre specializarile: Automatica, Calculatoare, Informatica, Matematica, Cibernetica, Electronica, respectiv una dintre specializarile cuprinse in anexa nr. 2, si presteaza efectiv una dintre activitatile prezentate in anexa nr. 1;
"avand inscrisa una dintre specializarile" se refera la diploma sau la institutia de invatamant superior ?
Lucrez la o firma (foarte mare) de aproximativ un an.
La angajare, am negociat un salariu net, iar firma mi-a facut o oferta cu un salariu brut astfel incat sa corespunda salariului net negociat. Suma bruta a fost stabilita luandu-se in calcul si scutirea de impozit pe salariu de care beneficiam ca absolvent de Electronica si Telecomunicatii.
Acum, dupa aproape un an, am fost instiintat de catre HR ca au descoperit ca eu n-ar fi trebuit, de fapt, sa beneficiez de scutirea de impozit (fiindca am facut specializarea Microelectronica, care nu apare in Anexa 2 a ordinului 250/2004) si ca, de acum inainte, voi primi mai putini bani (pentru acelasi salariu brut).
Trebuie sa precizez ca am beneficiat de aceasta scutire si la precedentul job (aprox 2 ani, tot la o multinationala).

Intrucat legislatia a ramas neschimbata din 2004, am vreo posibilitate (actiune in justitie?) sa oblig firma sa-mi ajusteze salariul asfel incat venitul net sa ramana acelasi ?
Poate firma sa decida pur si simplu ca de luna aceasta nu imi mai vireaza banii corespunzatori scutirii de impozit? Nu este nevoie de un act aditional la contractul initial ?
Daca o parte isi angajeaza cel mai tare (si scump) avocat, si castiga procesul, cealalta parte trebuie sa plateasca intregul onorariu al avocatului partii castigatoare, indiferent cat de mare ar fi acesta ? Sau exista o limita maxima (decenta), stabilita de lege?

Ma gandesc ca ar putea sa apara abuzuri in lipsa unei asemenea limite maxime?