avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 905 soluții astăzi
Forum Activitate mona constantin

Activitate mona constantin

Buna ziua,
Va rog sa imi oferiti un sfat, referitor la o problema de familie, respectiv cum se poate obtine consultul psihiatric al unei persoane in varsta de 91 de ani, care refuza consultatia, in situatia in care se stie ca legea interzice consultul involuntar. Mentionez ca persoana (mama mea), nu este agresiva (deci nu pot solicita ajutorul politiei), dar actiunile sale denota o periculoasa lipsa de discernamant, astfel ca, pentru a o proteja, doresc sa aflu cum pot obtine un diagnostic medical psihiatric (mentionez faptul ca medicul ei de familie este o ruda cu anumite interese, deci nu coopereaza - chiar poate fi acuzat de malpraxis, in urma unei evaluari psihiatrice a pacientei sale).
Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Va multumesc pentru amabilitatea de a-mi raspunde. Intre timp, mama a fost preluata de catre fratele meu. Va contactez in functie de evolutia cazului.
Buna ziua,
Cum ma pot proteja legal, in situatia in care mama mea, in varsta de 88 de ani, care locuieste singura intr-un apartament de 2 camere, imi refuza orice ajutor, de la hrana pana la medicamente, plata facturilor etc, sub pretextul ca ii vreau raul....in schimb apeleaza la oricine din piata, din parc, de pe strada...cu marota ca fiica ei doreste sa o omoare...mentionez faptul ca am o situatia materiala buna, relatiile cu ea au fost onorabile pana acum cateva luni, nu pot suspiciona altceva decat o agravare a starii sanatate mintala, datorata varstei. Cum pot solicita o evaluare psihiatrica?
Răspuns la discuția Retrocedari terenuri si mosteniri
Multumesc pentru raspuns. Evident ca am prezentat documentele la n cabinete de avocatura, in toti acesti ani...dar nu s-a miscat nimic...au fost doar diverse unor taxe de achitat. De aceea am incercat sa vad aici o opinie....Pe de alta parte, trebuie sa contactez un avocat din baroul judetului respectiv, nu pot apela la dv. Toate cele bune.
Buna seara,
Referitor la retrocedarea terenurilor, am o speta destul de complicata. Bunicul meu, proprietar al unui teren de 60 ha, a avut doi copii, ambii decedati....o fata, careia i-a constituit dota, cu act dotal legal, pentru suprafata de 25 de ha, in anul 1949. Pentru restul terenului, de 35 ha, care in mod normal ar fi trebuit sa ii revina fiului, sora mai poate emite pretentii? Mentionez faptul ca dupa reconstituirea suprafetei de 25 ha, pe care era proprietara, prin act dotal, aceasta nu a mai facut cerere de retrocedare pentru restul terenurilor, dar, dupa decesul sau, mostenitorii, respectiv fiicele, considera ca au drept de mostenire si asupra celor 35 ha, care imi revin mie, ca mostenitor unic al tatalui meu....desi nici acestea nu au facut vreo cerere de retrocedare in timp util. Mai mult decat atat, a existat un proces, in anul 1993, prin care fiica arata ca daca i se reconstituie dreptul de proprietate asupra celor 25 ha, pe un anumit amplasament, nu mai emite pretentii asupra celorlalte 35, dar fiicele doresc sa conteste in instanta si acest fapt, deoarece una dintre ele a reprezentat-o prin procura pe mama sa si sustine ca nu a fost atenta in momentul cand a semnat. Totul pare de scoala elementara, stiu, dar multe s-au intamplat in justitie in ultima vreme, de aceea cer sfatul dv. Mai mentionez ca din suprafata de 35 ha care imi revenea, nu mi s-au retrocedat pana acum decat 25. Ca atare, discutia este pentru restul de 10 ha, pe care am primit de la primarie un titlu de proprietate, anulat ulterior partial, respectiv in privinta amplasamentului. Deoarece retrocedarea se facuse pe terenurile unei statiuni de cercetari, instanta a decis sa mi se schimbe amplasamentul. Dar desi am o hotarare judecatoreasca din anul 2008, primaria inca nu i-a dat curs, sub pretextul ca nu s-a facut inca inventarierea terenurilor si ca atare nu se stie ce alt amplasament sa imi atribuie (mentiune verbala, deoarece in scris nu mi s-a raspuns niciodata la toate petitiile facute prin care ceream sa mi se explice de ce nu se pune in aplicare hotararea judecatoresca din anul 2008). Va multumesc anticipat pentru amabilitatea de a-mi raspunde la cele doua intrebari: 1.daca mai pot solicita verisoarele mele cota parte din aceste 10 ha si 2: ce arme legale am pentru a determina primaria sa dea curs hotararii judecatoresti de a-mi desemna un alt amplasament pentru cele 10 ha, pe care am titlul legal de proprietate.