avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 823 soluții astăzi
Forum Activitate Daniela121986

Activitate Daniela121986

Adeverințe tip carte de munca se pot da prin email fiind distanta destul de mare între localități?Adica ITM Constanta și eu stau in Mangalia
Eu mă incadrez la 9 luni, că am vechime in munca abia 7 ani.Pana acuma am intrat în somaj de 2 ori,adica prima data am avut dreptul la 9 luni dar am stat doar 6 luni și următoarea toamnă am stat cele 3 luni asta a fost anu trecut DECEMBRIE, IANUARIE SI FEBRUARIE,adică anu ăsta în februarie pe data de 9 am avut ultimul șomaj.Iar acum ar trebui sa intru in somaj.

Cornel Vasile a scris:

Somaj luati , dar poate afecta poate calculul indemnizatiei .

Potrivit art. 39 din Legea 76/2002, indemnizatia de somaj se acorda somerilor pe perioade stabilite diferentiat, in functie de stagiul de cotizare, dupa cum urmeaza:
a) 6 luni, pentru persoanele cu un sagiu de cotizare de cel putin un an;
b) 9 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 5 ani;
c) 12 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 10 ani.

Buna seara.Mia spus de la forțele de munca că îi trebuie adeverințe tip carte de munca de unde am lucrat dar trebuie luate de la ITM Constanta.Daca nu le aduc cică sa dau o declarație pe propria răspundere că renunț la cele 10 luni de vechime de șomaj.Dar presupun că tot iau șomaj ,nu??chiar daca nu reușesc să îi duc adeverințele tip carte de munca???
Buna seara.Eu trebuie sa iau de la ITM Constanta 3 adeverințe tip carte de munca de unde am lucrat,iar eu am lucrat in București o perioada și asta în 2006 până în 2008.Credeti că cei de la ITM Constanta poate să îmi de-a adeverințele tip carte de munca prin email???Se poate așa?
Am înțeles. Tocmai am avut o discuție în casa și a spus și de fapt mia adus aminte ca vânzare cumpărare a făcut-o pana sa ma trec pe numele lui.

gi-jane2 a scris:

Doamna, daca e contract de vanzare, e bun comun, intelegeti? bun comun, chiar daca nu va vedeti numele pe el, e cumparat in timpul casatoriei si de aia e comun.
Oricum, nu va poate da afara, va pot da afara socrii daca au drept de uzufruct pe casa.

Am înțeles, dar dacă eu nu sunt trecuta pe contract poate sa ma dea afara cand vrea el?Va întreb pentru ca am mai auzit ca atâta timp cât nu sunt trecuta pe contract nu am dreptul la casa,doar dacă am contribuit la casa adică sa ai dovezi

Vânzare cumpărare și clauza ca să aibe grija de ei pana mor,acum nu știu dacă sunt inclusa și eu ,chiar daca nu sunt trecură nicăieri doar pur și simplu sunt cu numele


Bună ziua. Părinții soțului meu ia trecut casa pe numele lui DOAR si ia trecut cu CLAUZA.Dar sant și eu trecuta pe numele lui Doar și avem un copil.As vrea sa știu dacă soțul are dreptul sa ma dea afara din casa?Țin sa menționez ca părinții lui trăiesc și stau cu noi.La clauza care au pus-o pe contract sunt și eu obligata la ceva anume?Întreb sa știu la ce ma aștept într-o buna zi și dacă ma aștept la ceva.Va mulțumesc
În privința copilului nu îmi fac griji pentru ca e foarte mamos
Trebuie sa am dovezi ca am investit în casa?Înainte știu ca era ca dacă ai 5 ani de căsnicie ai dreptul la jumate.

Lăzăruţiu Lucian a scris:

Buna ziua

La casa nu aveti niciun drept, doar daca ati investit in ea.
La varsta asta copilul il primiti sigur.