avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 826 soluții astăzi
Forum Activitate mirela_ila

Activitate mirela_ila

Buna , am o nelamurire si poate ma poate ajuta cineva.Am o firma de constructii.
De curind am inchiriat un spatiu si vrem sa facem un magazin de instalatii sanitare si produse din astea ce tine de constructii.In afara de codul caen 4120,mai avem si pe acela cu comert cu amanuntul ceea ce ne permite sa deschidem magazinul
Care sunt pasii pentru declararea lui ? trebuie mers la registru comertului sau doar la administratia de pe raza carei ne aflam?Mentionez ca contractul de inchiriere este pe PF.
dECI CARE SUNT PASII PE CARE TREBUIE SA II URMEZ?
As vrea sa stiu si eu care sunt formalitatile pentru pensionarea pe caz de boala.Mama mea are 56 de ani si doar de 5 ani are carte de munca,cum se poate pensiona pe caz de boala , sau daca trebuie o anumita vechime pe cartea de munca.
Răspuns la discuția Am nevoie urgent de un sfat
Multumesc din suflet ,chiar azi o sa incep sa dau telefoane.
Răspuns la discuția Am nevoie urgent de un sfat
Intrebarea mea este urmatoarea: daca in bucuresti exista un centru de primire a femeilor maltratate pentru ea si pentru copii pentru a putea primi consiliere psihologica
Răspuns la discuția Am nevoie urgent de un sfat
Organele de justitie de la noi din comuna nu ne baga in seama sunt doi ofiteri si spun satiu de caz pentru ca nu e prima data cind facem reclamatie sotului si de fiecare dada i-a dat o amenda si l-a trimis acasa ,cum am mai spus politistul din comuna a venit ieri la locul faptei si nici macar nu s-a dat jos din masina, a privit a, spus ''ce s-a intimplat si ce sa va fac eu divortati'' a intors masina a plecat si dus a fost.
Am o sora de 31 de ani , de 15 ani locuieste cu un barbat ,relatia lor s-a oficializat anul trecut s-au casatorit cu acte
au impreuna 3 copii minori ,el este recidivist a avut o condamnare pentru lovituri cauzatoare de moarte.
De cind sunt impreuna viata surorii mele a fost un calvar, luand batai in mod repetat si cind spun bataie inseamna in cel mai groaznic fel, cu picioare cu pumni ce sa mai bataie ca in filme, ceea ce aste mai important este ca respectivul isi maltrateaza si copii bagindu-i in beci legati cu lantul si batuti
De doua saptamani sora mea a parasit locuinta sotului refugiinduse in casa parintilor impreuna cu 2 dintre copii cei mai mici a reusit sa isi ia un servici,dar problema mare este ca el a prins-o ieri pe strada si a reusit sa ii dea o bataie sora cu moartea ,atacind-o si incercind sa ii injecteze acid de baterie , a batut-o pina a ajuns la municipal cu leziuni multiple, incercind sa sunam la politie a venit seful de post care la fata locului nici nu a binevoit sa coboare din masina sa vada ce sa intimplat nici macar nu ne- spus sa venim la sediu sa dam declaratii si a si plecat ,sotul fiind mina in mina cu politistul din zona , tin sa precizez ca toata treaba sa intimplat in com,Ulmi,Giurgiu ,as vra sa stiu unde putem merge sa facem plingere impotiva lui cit si sefului de post pentru ca nu a luat nici o masura si oricind se poate repeta incidentul de ieri ,cit costa un divort sau unde putem merge sa facem dreptate,as vrea sa stiu daca undeva exista centru pentru femei maltratate sa o tinem acolo citeva luni pe ea si pe copii pentru ca sunt speriati si socati unde ne putem adresa sa scapam din situatia data .Inca o data precizez ca apartinem de Giurgiu
Răspuns la discuția Ajutor
nu o bate pentru ca ii fuge ochii, el este o fire de om bonlav, locuiesc la tara la 4 case de casa parinteasca a ei si totusi ei ii este interzis sa iasa din curte fara voia lui , este maltratata si fizic si psihic ,este maniac de curatenie (un motiv pentru care a batut-o este ca nu a facut ciorba destul de acra) si vorbesc serios ca astfel m-ar vede Dumnezeu
si am uitat un amanunt foarte important,este recidivist a fost inchis 2 ani ,a avut o disputa cu mama lui si din imbrinceala a impins-o si a cazut si s-a lovit la cap si a murit, propria lui mama,si a avut o pedeapsa de 2 ani, si mai spun ca si copii ii maltrateaza ii bate cu o curea si ii baga in beci si ii tine acolo, spune ca asa scoate oameni din ei
Discuție Ajutor
Nu stiu daca ma-m adresat unde trebuie dar am nevoie urgenta de ajutor.
am o sora care este casatorita cu acte de 2 ani, are 3 copii minori, de curind a parasit domiciliul sotului pe motiv de maltratare si batai repetate ,in momentul de fata locuieste la parintii mei impreuna cu 2 dintre copii ,a reusit sa isi ia un serviciu si intentioneaza sa divorteze,sotul ei o maltrateaza in continuare de citeori are ocazia recurgind la amenintari cu moartea, intrebarea mea este:unde trebuie sa ne adresam ca sa putem obtine un mandat de sau ceva de genul asta pentru ca el sa nu se mai apropie de ea.
Discuție Succesiune
A, UN PRIETEN
A FOST CASATORIT 25 DE ANI CU ACTE IN REGULA, NU A AVUT COPII, IN URMA SOTIEI A RAMAS CU UN APARTAMENT SI CEVA TEREN , ACUM VREA SA FACA SUCCESIUNEA DAR ESTE IMPIEDICAT DE RUDELE DE GRADUL II ALE SOTIEI CARE VOR CATE UN SFERT DIN VINZAREA APARTAMENTULUI.
MENTIONEZ CA APARTAMENTUL ERA PE NUMELE SOTIEI
VREAU SA STIU DACA DUPA DECES RUDELE DE GRADUL II AU DREPTUL SA CEARA SI EI DIN PROPRIETATILE RAPOSATEI.
CIND SPUN RUDE ,VREAU SA SPUN CA SUNT VERI DE GRADUL II
Răspuns la discuția DECLARATIE
Multumesc , imi este de mare folos ,ma ajutat tare mult.