avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 518 soluții astăzi
Forum Activitate nicolpa

Activitate nicolpa

Răspuns la discuția Bonus
nicolpa a scris:

Deci mai exact este vorba despre o factura primita de furnizor "promo euro" adica la fiecare factura de achizitie se da promo 1 euro ,suma care se factureaza odata la 3 luni,adica primesc o factura pe care scrie "promo euro" suma de 100 lei sa zicem( cu minus este factura).Cum inregistrez aceasta factura?

Ma gandeam la urmatoare inregistrare,as privi factura ca o reducere finaciara

767=4011 -100 lei
Răspuns la discuția Bonus
Deci mai exact este vorba despre o factura primita de furnizor "promo euro" adica la fiecare factura de achizitie se da promo 1 euro ,suma care se factureaza odata la 3 luni,adica primesc o factura pe care scrie "promo euro" suma de 100 lei sa zicem( cu minus este factura).Cum inregistrez aceasta factura?
Discuție Bonus
La fiecare factura ,un furnizor da drept bonus 1 euro si la 6 luni factureaza aceasta suma,( in lei).Cum inregistrez factura,ca un discount comercial 609?
Si anularea dreptului de utilizare a fostului contabil se face printr-o adresa catrea Adm. Fiscala?Este un formular tipizat?
Buna ziua!Am preluat contabilitatea unei societati la care semnatura electronica o avea fostul contabil.Cum procedez in aceasta situatie?Administratorul doreste sa folosesc semnatura mea electronica nu vrea sa-si faca el pe firma?
Am gresit la decontul de tva din iunie ,la taxare inversa ,am introdus suma de doua ori,as putea sa bag in iulie pe regularizari?Aveam tva de recuperat ?
La calculul costului total de productie agricola se baga si cheltuiala cu arenda, adica 612?
Daca esti pensionat pe caz de boala,cu inima dar ai si silicoza dobandita in timpul serviciului poti fi pensionat nerevizuibil ?
Răspuns la discuția Livrare cereale
Pentru cereale am inteles ca trebuie trecute in d 394 cu tva.Nu mai inteleg nimic.
Discuție Livrare cereale
Ca si note contabile la o livrare de cereale ar fi 4111=701,iar in decl 394 ar trebui trecut si TVA-ul?Dar in decontul de tva se trece si tva-ul la livrarea de cereale?