avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 497 soluții astăzi
Forum Activitate kovacskristof200

Activitate kovacskristof200

buna ziua,

Daca am cumparat un produs pe firma, si am returnat produsul, pot sa deduc produsul pe declaratia unica sau din moment ce l-am returnat nu mai pot?
Multumesc anticipat!
Buna ziua,

Vrem sa facem o microintreprindere, 2 proprietari, fara angajati. Avem un venit din servicii afiliere, adica la sfarsit de luna ni se vireaza o suma pe card. Intrebarea mea este cum ar fi cel mai bine sa facem contabilitatea, nu avem nevoie de un contabil lunar, se poate ca noi sa avem documentele de incasari si la sfarsit de an un contabil sa semneze pentru o suma fixa, sau care este varianta cea mai buna pentru noi?

Multumesc anticipat!
Buna ziua,

Daca am venit din servicii afiliere de la amazon, care varianta ar fi cel mai ok pentru mine din punct de vedere a taxelor? Daca depasesc limita de 26 000 ron la PFA , am vazut ca in loc de 10% ar trebui sa platesc 45% . Cred ca e o varianta mai ok decat PFA.

Multumesc anticipat!
Care este motivul ca au trimis brut si nu net daca oricum toata lumea va trebui sa plateasca taxele (impozit pe venit , cnas si cas - 45%)?
Buna,

Daca am un pfa pe curierat si am fost activ inainte de starea de urgenta, iar incepand de 15 martie nu am iesit deloc, beneficiez de indemnizatie?
Am folosit cont personal, dar am vazut ca trebe obligatoriu cont PFA, ii ok sa imi deschid acum cont PFA?
Discuție Shopify payment
Buna ziua, deschid o afacere online pe shopify, am vazut pentru a obtine un payment provider, care imi ofera servicile legate de plata, trebuie sa am o firma, vreau sa va intreb care ar fi tipul de firma cea mai optima pentru un online business? In continuare, oare am nevoie de un contabil din moment ce am deschis firma?