avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 487 soluții astăzi
Forum Activitate Leonard Pescaru

Activitate Leonard Pescaru

soacra mea a detinut un apartament care a fost inchiriat o perioada de timp (intre octombrie 2006 si ianuarie 2011).
acum cateva zile a primit de la ANAF o instiintare de plata de 60 de lei ce s-a dovedit a fi penalitati pentru neplata CASS de aproximativ 1900 lei, CASS provenit din sumele primite inchirierea imobilului respectiv.
problemele pe care doresc sa le lamuresc (nu lucrez in domeniu, iar a ma certa cu cei de la CASS mi se pare inutil):
- in perioada octombrie 2006 - aprilie 2009 a avut calitatea de salariat (pot dovedi aceasta calitate cu cartea de munca completata la zi, eventual cu o adeverinta de la locul de munca din care sa rezulte ca a platit CASS);
- incepand cu mai 2009 este pensionara pe caz de boala (in aceasta situatie nu stiu daca era obligatorie plata CASS);
- inchirierea imobilului respectiv a luat sfarsit in luna ianuarie 2011 prin acordul partilor, inchiderea acestuia facandu-se la ANAF;
- imobilul respectiv a fost vandut (prin contract de vanzare cumparare si plata impozitelor -2% catre stat) in martie 2011;
- de unde rezulta acea suma de 1900 lei datorata catre CASS pentru ca, dpmdv, pana in aprilie 2009, din cate stiu, soacra mea avand calitatea de salariat, nu ava obligatia sa platasca acest CASS, singura varianta fiind cea legata de perioada urmatoare, pana la inchiderea contractului de inchiriere (la jumatatea lunii ianuarie 2011). or, chiria pentru aceasta perioada a fost de 600 lei pe luna, pentru 20 de luni...
va rog sa ma lamuriti asupra acestor aspecte.
multumiri anticipate
Discuție garda spital
lucrez intrun spital privat. astazi am fost instiintat ca va fi infiintata a doua linie de garda, oncall, la domiciliu, in afara orelor de lucru, cu mai multe atributii si obligatii din partea mea ce nu sunt prevazute in fisa postului, si fara a fi remunerate sau cu zile libere compensatorii. si asta in conditiile in care, alte specialitati care au fost instiintate ca vor efectua aceste garzi vor fi remunerate pentru fiecare interventie.
intrebarile mele sunt:
1. dreptul la odihna si recuperare dupa programul de lucru nu este incalcat?
2. nu este discriminare faptul ca unii vor fi remunerati iar ceilalti nu?
3. cum ma pot obliga sa accept aceste garzi si cum pot contracara acest lucru?
4. in eventualitatea ca refuz efectuarea acestor garzi si voi fi concediata care este procedura legala prin care ii pot actiona in judecata?
Discuție cic
am o fetita nascuta in martie 2010. sotia mea a fost in cic, la inceputul lui 2011 reluand activitatea. intrebarea mea este daca eu pot intra in cic pana la implinirea varstei de 2 ani a fetitei si daca da, in ce conditii. mentionez ca sunt salariat fara intrerupere din anul 2000.
Răspuns la discuția salariat sau srl
sotia mea ar fi salariat unic. ce ar trebui sa aleg pentru ca raportul venituri/batai de cap sa fie cat mai mic. care sunt avantajele si care sunt dezavantajele fiecareia. unde as putea gasi detalii (ma refer la legi, ordonante de guvern, etc)...
sotia mea este medic si i s-a propus un contract de catre un spital privat. are de ales intre salariat normal si a infiinta un srl. daca ceea ce deriva la salariat le cunosc, ceea ce se va intampla cu srl-ul sunt necunoscute pentru noi. ce implica un srl si carew sunt costurile acesteia in raport cu spitalul si in raport cu finantele publice. ce taxe si impozite se platesc de catre srl. multumesc anticipat pentru raspunsuri.
va rog sa imi descurcati urmatoarele dileme:
1. pentru o persoana care a obtinut venituri din inchirierea unui spatiu, si care a fost salariat in perioada 2006-2009 si din 2009-prezent pensionar, aceasta plateste cas pentru sumele obtinute din inchirierea spatiului?
2. o persoana care lucreaza in strainatate de mai bine de 5 ani si care si-a inchiriat locuinta, trebuie sa plateasca cas pentru veniturile pe care le-a obtinut prin inchirierea locuintei?
multumesc
banii obtinuti din conventia civila vor intra in calculul indemnizatiei de crestere copil (se plateste impozit pe suma trecuta in contract, alte taxe si impozite nefiind platite)? va multumesc pentru raspunsul anterior
sotia mea este angajata la o fundatie. incepand din februarie va avea dreptul de a intra in concediu prenatal. totodata, sotia mea are o conventie civila de prestari servicii cu o policlinica. intrebarea noastra este daca in momentul intrarii in concediu medical(daca va fi cazul)/concediu prenatal de la fundatie, va fi obligata sa incheie conventia civila. precizez ca acesta conventie este incheiata pe o perioada nedeterminata.
Răspuns la discuția concediu de crestere al copilului
multumesc!
1. conform legii 257 din 31.10.2008, veniturile care fac obiectul legii sunt cele nete sau veniturile brute?
2. avem o pustoaica care in aprilie 2010 va face 2 ani. tot in aceeasi luna se va naste al doilea copil al nostru. vrem sa stim ce venituri vor fi luate in calcul pentru indemnizatie, tinand cont ca sotia mea a renuntat la indemnizatia de 600 lei si primim cei 100 lei plus doua contracte legale de munca in care se plateste cas, cass, somaj etc. cei 100 de lei fac obiectul legii?
va multumesc.