avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 585 soluții astăzi
Forum Activitate maxx_oo7

Activitate maxx_oo7

Asta este nu ai ce face decat sa faci contestatie (dar dureaza foarte mult ) ; poti sa sustii examenul si sa faci o cerere de reducere a pedepsei la 30 de zile si ai scapat (pentru reducrere trebuie sa indeplinesti niste conditii ).
Si eu am patit ceva asemanator : circuland pe partea dreapta a unui drum cu doua benzi pe sens iar in fata mea circula un autocamion care la un moment a parasit sensul de mers ca apoi a facut dreapta si am acrosat .
Eu nu mi-am modificat directia de mers iar celalat sofer nu a semnalizat nici dreapta nici stanga (mergea cu avariile ) constatarea agentului a fost ca am depasit pe partea dreapta .
Contestatie nu are rost sa faci numai daca ai dovezi solide (martori ,inregistrai video , etc) .
Pe ei nu ii intereseaza chiar daca fac un abuz ca nu merg mai departe la judecatorie .
cioan a scris:

Nu am gasit nicaieri vreo prevedere scrisa, dar in practica nu se acorda reducerea perioadei de suspendare daca procesul verbal de contraventie a fost contestat in justitie. Asa este cel putin in judetul nostru.
Va doresc succes

Am mai auzit prin unele locuri ca se practica asa , dar nu am gasit scris nicaieri .
Da daca nu dai examenul sau nu il promovezi in cele 90 de zile de suspendare se mai prelungeste perioada cu inca 30 de zile .
Cititi articolul 106 din Ordonanta si articolul 221 din Regulament si o sa va lamuriti .
Poti incerca sa mergi la politie sa vezi ce iti spun ei .
Examenul este obligatoriu daca au fost si pagube materiale .
Daca nu sustineti examenul in perioada de 60 de zile de suspendare sau daca nu il promovati in aceasta perioada de suspendare se prelungeste cu 30 de zile .
Daca sustineti examenul puteti sa depuneti o cerere pentru reducerea suspendarii la 30 de zile in anumite conditii .
Nu mai avetii nimic de pierdut .
Cititi articolul 106 din Ordonanta si articolul 221 din Regulament si o sa va lamuriti .
Deci daca pe dovada eliberata la retinerea permisului scrie 60de zile cu examen se poate da examenul iar perioada se reduce la 30 de zile ?
sau este necesar sa treaca 60 de zile si sa se sustina si examenul?
Examenul prin care se reduce perioada de suspendare este cel pe care il poti da daca pe o perioade a trei ani nu ai mai beneficiat de o reducerea pedepsei ?
Răspuns la discuția Dovada Pv circulatie
In momentul in care am intentionat sa depun cererea aceasta nu a fost acceptata si mi s-a mentionat ca trebuie sa sustin un test (astfel perioade de suspendare fiind redusa la 30 de zile) .
Mentionez ca agentul care a emis a doua dovada a procedat corect conform legii dar prima dovada era gresita .
La intrbarea me ca cum e posibil ca pe o dovada sa fie mentionata o perioada iar pe cealalta dovada alta perioada agentul sustinea ca "ei" pot corecta greselile inscrise pe procesele verbale sau dovezile de circulatie.
Poate sa nu fie luata in considerare prima dovada?
Din cate am inteles agentul care a gresi va fi sanctionat cu o amenda 9 asta in cazul in care vo i face o plangere).
Răspuns la discuția Dovada Pv circulatie
Pot face ceva daca agentul respectiv nu doreste sa caute sau daca acesta spune ca nu gaseste prima dovada emisa de agentul constatator ? desii acestea ar trebuii sa fie arhivate astfel incat sa fie gasite usor .
Buna !
Am facut o contestatie la un proces verbal de circulatie care a fost respins .
In momentul in care am fost la IPJ pentru a preda permisul agentul respectiv a scris pe dovada eliberata "60 de zile cu examen " desii sanctiunea mentionata pe prima dovada eliberata de agentul constatator era de 30 de zile + amenda .
Pe procesul verbal intocmit de agentul constatator scrie ca se retine permisul de conducere conform art 111 lit c .
Problema este ca nu mai am prima dovada deoarece a fost predata catre IPJ in momentul cand am primit permisul inapoi ( dupa ce am facut contestatia ) si nu mai gasesc copia acesteia.
Cum as putea face sa obtin prima dovada ?
Multumesc
Răspuns la discuția Contestare proces verbal
Daca contestatia depusa este respinsa judecatoria trebuie sa instinteze partile participante (politia , constatator , martor , etc)?
In ce mod se face instintarea si cum se procedeaza pentru predarea permisului?
Răspuns la discuția Contestare proces verbal
Buna ziua !

Neprezentarea la un proces in care se contesta un proces verbal de circulatie in cazul in care am facut o contestatie ; ce urmari poate avea ?(amenda, amanare, etc.)