avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 797 soluții astăzi
Forum Activitate boyzone

Activitate boyzone

da, asa e, batrana vrea sa vanda ca pleaca la tara la nepoata-sa, asa zic ei, dar ma rog, nu imi mai pasa, m-am saturat de hazul lor si de modul de comportare al batranei.Si intr-adevar, mi s-a spus ceva de novatie la notar, dar abia luni acum o sa stabilim ce si cum.
Da, contractul de intretinere este incheiat la notar.Am zis ca sunt de acord cu vanzarea, nu si cu rezilierea de comun acord, intrucat pierd toti banii care i-am investit(si nu sunt deloc putini).La vanzare, eu imi iau banii cheltuiti, restul ii ia batrana cu nepoata-sa.Deci, din cate am inteles, ar trebui ca ea sa renunte la dreptul de uzufruct viager ca sa poata fie vandut? Eu am solicitat ca la eventuala vanzare, nepoata-sa sa isi ia un angajament ca va avea grija de batrana, altfel imi e ca ii ia banii si o lasa pe drumuri si cade pe mine.Mai ales ca nu imi inspira prea multa incredere, pentru ca nu vrea sa ii scoata certificatul medico-legal ca e in deplinatatea facultatilor mentale la momentul vanzarii.
am un contract de intretinere incheiat cu o persoana de varsta a 3 -a care , influentata de o nepoata, doreste sa vanda apartamentul.Dupa mai multe luni de zile de sicane, am convenit in cele din urma sa cedez si sa fiu de acord.Cum se poate vinde apartamentul respectiv?in contract e stipulat ca eu sunt proprietarul de drept si de fapt abia dupa moartea batranei, deci e grevat de sarcini, in sensul ca are uzufruct viager persoana.Batrana zici ca a innebunit, ea vinde si pleaca, nu se mai intelege nimeni cu ea.Stiu ca vanzarea nu e o conditie de reziliere a contractului, dar sunt dispus sa renunt si de aceea va intreb.
am un contract de intretinere cu o batranica, iar acum, dupa mai bine de un an, a aparut o nepoata care i-a bagat in cap sa rezilieze contractul si sa vanda.Am fost la o agentie imobiliara si urmeaza sa mergem la un notar, intrucat sunt hotarat sa renunt, k m-a zapacit femeia asta.Mi s-a spus ca se poate vinde si asa, fara reziliere, dar am dubii, pentru ca nu vreau probleme pe viitor.Nu ar trebui cineva de la autoritatea tutelara sa asiste la vanzare?Si nepoata sa isi un angajament ca va avea grija de ea dupa vanzare?K doar ea ii ia banii?Multumesc.:sorry:
am un contract de intretinere(am mai postat despre asta) cu o persoana in varsta.Ne-am inteles sa reziliem pentru ca nu se mai poate, batrana dorind sa vanda.Intrebare: se poate vinde apartamentul fara sa mai reziliem contractul?Adica daca suntem amandoi de acord cu vanzarea, mai e necesara rezilierea contractului respectiv inainte de vanzare?
da, suntem pe aceeasi scara.Am auzit discutia dvs, mi-a spus un vecin ca ati cerut explicatii.Eu sunt chirias, astept sa vina proprietarii sa le arat lista cu intretinerea, ca nu se poate asa ceva, e enorm sa platesc aproape jum din intretinere pe salariile astora si nu stiu ce beneficiu am.
a iesit un scandal monstru, pentru ca au vazut si alti locatari lista cu intretinerea.va tin la curent sa vedem ce iese.
buna ziua.locuiesc cu chirie intr-un bloc din rahova.de cate ori vine factura la intretinere, raman masca, am platit apa calda si cu 120 mii mcub.In sfarsit, vroiam sa va intreb cum e cu salariile astea la administrator, presedinte, femeie de serviciu, etc.Asociatia de propr are o singura scara, cu 40 apt.Luna asta a venit factura totala pe asociatie 130 milioane.Ce mi-a atras atentia e faptul ca din toata suma asta, 53mil o reprezinta salarii.Cum adica???Cine ia banii astia?Din intretinerea de 300 lei pe luna martie, 115lei reprezinta salarii.E normal?
va retin atentia cu vechea mea problema, un contract de intretinere.am mai postat aici cu privire la asta, dar mereu intervine cate ceva.batrana cu care am facut contractul, nu mai vrea pur si simplu sa continuam.refuza intretinerea, si-a gasit niste nepoti, astia ma preseaza sa renunt, mi-au facut chiar si o plangere penala ca i-as fi sustras actele casei batranei si am profitat de faptul ca ea e senila.insa eu am actele de la notar, cand am incheiat contractul, plus ca am un certificat medico-legal de la INML, care atesta ca batrana e in deplinatatea facultatilor mentale.acum dau cu subsemnatul degeaba, femeia fiind o profitoare.ce sa fac?am o clauza in contract care spune ca daca refuza intretinerea, sa o actionez in instanta pentru schimbarea obligatiei de intretinere intr-o suma de bani, pe care sa i-o trimit lunar.m-a zapacit de tot femeia asta...#-o
acum aproximativ un an am incheiat un contract de intretinere cu o persoana in varsta de 76 ani.O luna a fost ok, dar apoi am fost sicanat mereu de batranica, mereu pretentioasa, mereu nemultumita.Pe scurt, vrea rezilierea, pt ca vrea doar bani, deci implicit isi doreste sa vanda apartamentul cu pricina.Si-a cautat rude, le-a spus ce vrea, au mintit-o ca vor avea grija ei de ea si sa rezilieze cat mai repede.Asa ca i-am spus ca eu nu renunt asa, am cheltuit o groaza de bani, plus ca ea refuza intretinerea, nu pot sa fac nimic, decat fara stirea ei.Am incercat sa respect clauzele din contract , dar nu e posibil cu ea.Am zis sa contactez un avocat si sa o actionez in instanta pt ca nu ma lasa sa imi indeplinesc obligatiile contractuale.Ea vrea sa vanda si atat, e tot ce imi spune.