avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 977 soluții astăzi
Forum Activitate nicolaus

Activitate nicolaus

bioenergeta a scris:

Dupa dizolvare..urmeaza procedura de lichidare ( insolventa si faliment)
In aceasta procedura se pate atrage raspunderea administratorilor, se identifica si se valorifica bunurile..daca exista..se achita debitele restante..dupa niste reguli stabilite de Legea insolventei..si dupa parcurgerea intregii proceduri firma este radiata de la ORC.

Da , dar erau doua dosare diferite ! Dizolvarea a fost facuta inainte !
Si daca nu sunt active pe firma si nici eu nu detin bunuri ce se intampla?
Multumesc!
Buna ziua!
Revin, sa va intreb urmatoarele lucruri
*in data de 17.02.2010 -este ceruta dizolvarea societatii de ORC
*in data de 30.03.2010- este inregistrata la registru hotararea trib. de dizolvare.
*in data de 17.05.2010-imi cere falimentul banca
Eu intreb daca se poate ca o firma care este dizolvata mai poate fi trecuta in faliment de banca ,si ce se poate intampla .
Multumesc!
Răspuns la discuția cesionare firma
chiar nimic! pai nu e din vina mea ca nu mi-au zis sa ma duc la tribunal sa depun la dosar confirmarea
Răspuns la discuția cesionare firma
Asta am sa fac maine , dar problema mea mare este daca pot sa mai cesionez firma daca am si proces de faliment?
Răspuns la discuția cesionare firma
justicemn a scris:

Daca ati depus bilantul inlauntrul termenului de recurs trebuia sa declarati recurs, sa faceti dovada depunerii acestuia s sa solicitati respinerea cererii de dizolvare. Neprocedand astfel ati lasat sentinta de dizolvare sa ramana definitiva si din acest motiv societatea apare ca fiind radiata.

este mentionata o hotarare de dizolvare judiciara cf. art.237 din Legea nr. 31/1990
Răspuns la discuția cesionare firma
Dar eu nu am primit nimic , am facut azi o cerere la registru sa vad hotararea ! Ma duc maine sa o iau
Eu vreau sa cesionez partile ! Ce ma sfatuiti sa fac ?
Discuție cesionare firma
Am o problema , in ianuarie am observat pe portalul trbunalului ca firma mea este in dizolvare ceruta de ORC! Am fost si m-am interesat de ce si mi-au spus ca nu este depus bilantul din 2006. Am depus bilantul imediat ! Am primit confirmarea , si am intrebat daca voi mai avea probleme si mi-au spus ca nu ! in aceeasi perioada am suspendat activitatea si am inchis un punct de lucru , la acre am primit solutionarea favorabil. Am stat linistita!
Acum o sapt a vrut sa cesionez actiunile si a fost respinsa mentiunea pe motiv ca firma este dizolvata!
Mai nou am aflat tot azi ca am avut proces cu o institutie care imi cere falimentul (banca) la care am un teren ipotecat !
Va rog sa ma ajutati sa imi spuneti daca mai pot cesiona partile catre o alta persoana !Multumesc!
Discuție cesionare firma
Am o problema , in ianuarie am observat pe portalul trbunalului ca firma mea este in dizolvare ceruta de ORC! Am fost si m-am interesat de ce si mi-au spus ca nu este depus bilantul din 2006. Am depus bilantul imediat ! Am primit confirmarea , si am intrebat daca voi mai avea probleme si mi-au spus ca nu ! in aceeasi perioada am suspendat activitatea si am inchis un punct de lucru , la acre am primit solutionarea favorabil. Am stat linistita!
Acum o sapt a vrut sa cesionez actiunile si a fost respinsa mentiunea pe motiv ca firma este dizolvata!
Mai nou am aflat tot azi ca am avut proces cu o institutie care imi cere falimentul (banca) la care am un teren ipotecat !
Va rog sa ma ajutati sa imi spuneti daca mai pot cesiona partile catre o alta persoana !Multumesc!:sorry:
Răspuns la discuția Garda financiara
laur67 a scris:da ma duc lșa intalnire dar fara acte ?
daca nu dau de contabiola?

nicolaus a scris:

M-au cautat cei de la garda sa imi faca un control . Eu nu mai functionez cu firma dar nu am suspendato decat acum cateva zile . Cei de la garda m-au cautat si a ramas sa ma intalnesc sapt viitoare cu ei , intre timp am suspendat firma pe 3 ani legal . Mai are rost sa merg sa ma intalnesc cu ei ? Actele le am la contabilasi nu mai dau de ea , ce trebui sa fac?
garda fin. nu va cauta pentru activitati viitoare ci pentru cele care le-ati intreprins in ultimele sase luni de regula.Este bine sa colaborati!
Răspuns la discuția Garda financiara
fara actele firmei?