avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1897 soluții astăzi
Forum Activitate Roxy67

Activitate Roxy67

Sunt insarcinata in 29 saptamani, sunt in concediu medical si urmeaza sa intru in prenatal. Mi s-a cerut de catre medic o adeverinta de la angajator pentru a putea sa imi acorde prenatalul! Problema e ca angajatorul coopereaza foarte greu! Ce anume trebuie sa contina aceasta adeverinta???
Buna ziua! Sunt in concediu de crestere copil mic si insarcinata in 23 saptamani. In 25.05.2020 ar trebui sa ma reintorc la lucru,dar voi intra in concediu medical. Angajatorul a zis ca din cauza coronavirusului nu ma poate reangaja la 8 ore ci doar la 2 ore. In aceste conditii, cat pot fii platita minim? Avand in vedere ca si indemnizatia trecuta a fost minima din cauza salariului mic.Multumesc!
In data de 22.05.2020 inchei concediul pentru crestere copil mic. Sunt insarcinata cu al doilea copil in 22 saptamani si am probleme medicale cu sarcina.Azi am anuntat angajatorul ca voi intra direct in concediu medical si mi-a spus ca din cauza pandemiei cu coronavirus si-a redus din personal si ca nu ma poate reangaja la 8 ore,ci doar la 2 ore. Are dreptul sa faca asta? Cum pot sa procedez in asa fel sa beneficiez de indemnizatie si pentru al doilea copil? Va rog raspuns detaliat si urgent.Multumesc!!!
In data de 22.05.2020 se incheie concediul pt crestere copil mic.Dar sunt insarcinata in 22 saptamani si voi primi concediu medical. Azi am anuntat angajatorul si a zis ca din cauza pandemiei a redus din personal si nu ma poate reangaja la 8 ore ,ci doar la 2 ore! Are dreptul sa faca asta? Cum sa pricedez ca sa beneficiez de indemnizatie si pentru al doilea copil? Va multumesc!!
Buna!Imi spuneti va rog cum se procedeaza in cazul in care:eu am nascut pe data de 24.08.2018 si raman insarcinata cu bebe 2 si ar trebui sa nasc prin luna septembrie..?Ar fii o solutie sa intru direct in prenatal fara sa mai merg la lucru?Multumesc anticipat!!!