avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters59602

Activitate ContSters59602

In urma cu 1 an am fost vinovat de un accident pentru care am fost vinovat , nerespectand semnul stop de circulatie.Acest proces inca mai continua in stadiul de apel.In afara de acest proces, am fost chemat in instanta pentru un alt proces civil in care proprietarul celeilalte masini solicita despagubiri banesti pentru avarierea vehiculului.Ca vinovat de accident i-am inmanat asigurarea RCA , dar persoana careia incredintase autovehiculul nu poseda permis de conducere si era minor ,in aceste conditii societatea de asigurari nu a mai putut sa il despagubeasca sau sa ii repare masina.Ce trebuie invocat in sedinta de judecata , intrucat mi se pare un proces absurd , atat timp cat eu mi-am facut datoria si i-am dat asigurarea RCA.Va multumesc!
As dori sa aflu daca ma poate informa cineva care este procedura de despagubire a victimelor in caz de vatamare corporala de catre societatea de asigurari.Mentionez ca eu sunt vinovatul , am ajuns in instanta cu victima care este din alt oras.As dori sa stiu ce trebuie sa fac ca sa fie despagubita de catre societatea de asigurari RCA.
Va multumesc!
va rog frumos sa ma ajutati!cum se poate obtine un certificat medico legal?in urma unor agresiuni fizice primite de la tatal meu?mentionez ca sunt majora


va multumesc!!!
da si eu vroiam asa ceva,dar victima nu doreste nici macar sa vorbeasca despre impacare. :(
Va multumesc mult pentru raspuns!dosarul se afla inca la politie ,ultima data cand am fost acolo a fost pentru a stabili cu expertul auto ce s-a intamplat exact!victima in urma accidentului ma acuza pe mine!ammai expus o data problema:eu eram pe un drum unde era semnul stop,din dreapta venind un baiat care era pe drumul cu prioritate.avea viteza foarte mare,nu a pus frana m-a lovit in aripa dreapta fata,iar in urma impactului s-a deplasat 20 de metri numai pe trotuar unde a acrosat o femeie.aceasta femeie are 14 zile ingrijiri medicale pentru o entorsa de gradul 2.aceasta a declarat k ma considera pe mine vinovata deoarece am generat accidentu neoprind la indicatorul stop,celalalt conducator(care nu detinea permis,fiind si minor)a declarat la fel ca aceasta.la intalnirea cu domnul expert acesta a schitat niste pareri:cum ca toate probele urmele de sange sunt pe trotuarul unde s-a oprit celalalt conducator auto.declaratia mea finala specifica,ca am oprit la indicatorul stop,neavand vizibilitate am inaintat si am fost lovita.
intrebarea mea este:ce se intampla acum?astept decizia expertului,dar in acelasi timp mi-e teama ca victima mai poate aduce la dosar zile in plus de ingriiri.....aceasta schipatand la momentul actual.


va multumesc mult
Daca in urma unui accident am declarat ce mi-a dictat politistul,fiind sub influenta accidentului,iar ulterior am dat o alta declaratie spunand exact invers decat in prima,care din aceste 2 declaratii se ia in considerare de catre expertul auto sau daca se ajunge mai depart de catre judecator?

va multumesc
Răspuns la discuția vatamare corporala din culpa
Da ne-am intalnit la politie in adjud special pentru a discuta cu ea.
Răspuns la discuția vatamare corporala din culpa
Mentionez ca victima are 14 zile de spitalizare cu revenire asa a adus la dosar dovada,dar mi se pare ciudat deoarece dupa accident politistul s-a dus la spital sa verifice starea ei si a zis ca ii punea atela.......la picior...de la o atela la 14 zile de spitalizare.....
Răspuns la discuția vatamare corporala din culpa
Mentionez ca nu am asigurare nici eu si nici celalalt conducator auto.(asigurare pe viata,ca asigurare la masina aveam casco).Ideea este ca aceea femeie a fost foarte rautacioasa si nu a vrut sa accepte oferta mea,a vrut neaparat sa se ajunga in instanta.Din cate am inteles eu expertul tehnic judiciar specializat in accidente rutiere poate stabili cotele de vinovatie,politistul spunandu-mi ca este considerata culpa comuna.
in urma cu o luna si jumatate am avut un accident din care am fost vinovata.nu am oprit la semnul stop si in momentul patrunderii in intersectie m-a lovit o masina.conducatorul acelei masini nu avea permis si a spus ca in momentul impactului a pus mana la ochi.masina mea s-a rasucit iar a lui a lovit o femeie pe trotuar.Acum acea femeie vrea de la mine 2000 de euro considerand k eu sunt vinovata.mentionez ca are 14 zile de spitalizare cu revenire.....a avut un picior rupt sau ceva de genul.Dar oare la judecata am vreo sansa sa nu ii dau acesti bani?Tinand cont ca nu eu am lovit-o pe ea,ca cel ce a lovit-o nu avea permis?Inca nu am consultat un avocat dar va trebui deoarece eu nu accept sa ii platesc suma si cei de la politie m-au chemat saptamana urmatoare sa dau declaratie de invinuit.Va rog frumos sa ma ajutati eventual ce as putea face ?