avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 646 soluții astăzi
Forum Activitate ada92

Activitate ada92

Răspuns la discuția Executare silita
Am deja stabilita data executarii, eu cum pot sa stiu daca instanta si-a acordul ptr. executare, din ce act?
Dosarul de executare silita este din martie 2008. la prima executare creditorul nu a fost indestulat. Urmeaza executarea unui alt imobil . Intrebare: A doua executarea silita este conditionata de acordul instantei ( decizia 458/2009 in care curtea constitutionala declara neconstitutionala executarea silita fara acosrul instantei)? Incerc sa fiu mai clar, se ia in considerare data dosarului din 2008 sau data noului termen de executare din 2009 august. Va multumesc anticipat ptr. raspunsuri
Discuție Donatie
Buna ziua. Am o colega de serviciu cu urmatoarea problema. Sa o numin doamna X
Doamna X se marit cu domnul Y, doamna X aduce in casatorie 2 copii care nu sunt infiati de domnul Y. DIn casatorie rezulta un copil. Domnul Y nu doreste ca copii doamnei X sa mosteneasca din averea adusa in csatorie de el, de aceea ii doneaza copilului nascut din aceasta casatorie bunurile sale printre care si un apartament. Donatia se face cu clauza de intretinere a ambilor parinti pana la mortea acestora. Intrebarea colegei mele e , ce se intampla in cazul in care sotul moare dar copilul caruia i s-a donat apartamentul nu mai indeplineste clauzele contractului si de ingrijirea ei nu se mai ocupa? ea poate anula contractul de donatie?( apartamentul ne fiind ei ci a sotului decedat)
Răspuns la discuția Donatie
buna ziua. As dori sa stiu daca donatia sau v-c se poate face si la avocat sau numai la notar? problema mea ca tatalui meu i s-a retrocedat o casa, care a fost impartita pe vremuri de autoritati in mai multe apartamnte. Deci pe romaneste spus i s-au retrocedat mai multe apartament. E adevarat ca e situat in centrul aradului dar apartamentele sunt compuse dintr-o singura camera ,fara baie , WC, fara incalzire, apa. Am fost la notar ptr. a incheia un act de donatie cu tata , dar cand am auzit pretul extraordinar de mare pe care mi la ceret aproape am facut infarct. Mi-a explicat ca este o grila cu zonele orasului si cu valoara apartamentelor si confr. acestei grile stabilesc pretul. Dar acel apartament nu valoreaza pe piata nici o treime din pretul cerut de notar. In aceasta situatie ce pot sa fac? notarulmi-a spus ca indiferent de actul pe care il incheiem donatie, v-c, intretinere pretul e acelasi.
Discuție Donatie
buna ziua. As dori sa stiu daca donatia sau v-c se poate face si la avocat sau numai la notar?
Răspuns la discuția PFA
Va multumesc mult ptr. raspuns !!!
Răspuns la discuția iesire din indiviviziune
Multumesc ptr. raspuns. Intre mine si fratele meu nu este nici o tensiune legata de impartirea apartamentelor. Ne-am inteles deja cum sa le impartim. Deci sa formulam cererea de iesire din indiviziune in numele amandorura si sa specificam ca ne-am inteles in legatura cu modul de impartire?
Discuție PFA
buna ziua. sunt manichiurista si vreau sa devin pers. fizica autorizata. Va rog sa-mi spuneti care sunt demersurile necesare , unde trebuie sa ma prezint si in mare cam cat ma costa.
Discuție fisa de post
Buna ziua. As avea nevoie de fisa de post ptr. manichiurista. Va multumesc anticipat
Buna ziua . Prin legea 10 ni s-a retrocedat mie si fratelui o casa cu mai multe apartamente, suntem coproprietari . Am inteles ca prin instanta e mai ieftina iesirea din indiviziune. In aceasta probema as avea nevoie de sfatul dumneavoastra. Pe cine chem in proces?
Cum formulez cererea?
va multumesc anticipat.