avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 552 soluții astăzi
Forum Activitate dnc

Activitate dnc

abureala. pina nu intri in posesia PV nu are nimeni ce sa-ti faca. Adica cand vien postasul cu el trebe sa semnezi de primire, nai semanat nimik, PV se intoarce la expediator. Stai linistit.
Răspuns la discuția PROBLEMA RCA
Din proprie experienta iti spun ca daca te hotarasti sa dai in judecata vinovatul, inarmeaza te cu un avocat bun si timp(f f mult timp). Stai pe capul lor cu avocat sa ti faca masina pe asigurare, ca sa nu mai scoti bani din buzunar. Mergi acolo la asigurator(ar fi bimne daca ai avea pe cineva acolo). Asiguratorul sa faca masina si sa dea ei vinovatul in judecata(nu stiu exact daca se poate).
Altfel e cam naspa ptr buzunarul tau.
Deci sfatul meu ca trecut prin chestia asta e sa insisti sa ti se faca masina pe asigurare.
Datele problemei sunt:
1. accident provocat de un alt sofer( adica intra in inters fara sa stea la STOP) obligindul pe celalat sofer sal evite(reusind) acest lucru dar avariindu-si masina, respectivul care a provocat accidentul, fuge, Politia il gaseste.
2. Se intocmeste PV invinuitul isi recumoaste vina, semneaza PV fara obiectiuni si inmaneaza RCA celuilalt
3. La 10 zile dupa accident soferul vinovat ataca PV ca sa nu ramana fara permis
4. I se admite plingerea si se anuleaza PV, scapind de amenda si de suspendarea permisului
5. celalat sofer face recurs pentru a nu putea avea probema ulterior cu despagubirea RCA( desi nu stiu daca atat timp cat dosarul a fost finalizat de societatea de asigurari, si platita despagubirea, asiguratorul se poate intoarce sa ceara banii inapoi avand in vedere anularea pV???????????
6. ce se intmpla in cazul in care si in recurs se da aceeasi solutie, desi exista si martor, filmat pe un post local care declara vinovatia celui care a provocat acidentul si apoi a fugit.( se subintelege de aici ca acela are pe cineva in sistem)

Problema mare nar fi ca nu se castiga nici la Recurs, ci daca asta poate sa insemne dupa, repercursiuni din partea asiguratorului. Deci problema este daca pot fi probleme din partea asiguatoruli datorita anularii PV.
7.Ce acte trebuie trimise la judecatorie daca recurentul nu se poate prezenta??
8. daca cineva cunoaste spete asemantoare in care cineva provoca un accident, recunoaste fapta prin semanre fara obiectiuni, apoi ataca PV obtine anularea dar pina la urma in urma recursului celuilat i se da dreptate celui care a suferit din cauza accidentului.
Răspuns la discuția Recurs?
Alte pareri! Na mai trecut nimeni prin asa ceva, sau legal ce se paote intampal.
Discuție Recurs?
Caz concret:
-accident de circulatie, scos vinovat respectivu care a intrat de pe drum secundar si na acordat prioriate, incadrat la art53.
-semnat pv, fara mentiuni, inmanat subsemnatului polita RCA fara obiectiuni
- subsemantul recuperez dauna de la asigurator km in 2 luni repar masina
- respectivu fc contestatie la pv ca vezi doamen nush ce ca el de fapt sa asigurat bla bla bla ca sa sca[e de amenda si sa nu i se retina permisu
-subsemnatu este chemat ca intimat alaturi de IPJ la al doilea termen
-trimit intampinarea cu cerere de respingere a cererii res[ectivului dind detalii cu lux de amanunte asupra celor itamplate
- solutie data de "judecator" aproba cererea petentului si anuleaza pv exonerindul de amenda.
Acum eu ce sa fac? am inteles ca nu mar afecta la faza cu despagubirea ptr ca dosaru e inchis si finalizat de la inceputul lunii iulie.
Sa fac recurs sa nam surprize mai tarziu, daca se trezeste asiguratoru cu cine stie ce idei?
Sunt cam stresat de situatie de la accident incoace de chestia asta.
Răspuns la discuția CITATIE JUDECATORIE
avokitten a scris:

stati putin...depinde de ce scrie in procesul verbal de constatare si de motivele invocate in contestatie.
nu stim exact ce vrea sa spuna de v-a chemat. chiar daca a recunoscut, probabil ca ia asupra lui partea lui de vina si in final sa spuna ca ati fost de vina amandoi in aceeasi masura.

av. vasilescu


Ok. As vrea totusi sa stiu si eu motivele pentru care sunt chemat. Cum pot face asta?
Răspuns la discuția CITATIE JUDECATORIE
Adica sa inteleg ca daca el reuseste sa anuleze procesul verbal, se poate intampla ce? Din moment ce el a recunoscut a a fost vina lui, si toate sau intamplat din cauza lui.
Răspuns la discuția CITATIE JUDECATORIE
Imi cer scuze. Dar sa se lamureasca in ce sens? Si ce se poate intampla in ce ma priveste pe mine daca nu ma prezint, sau daca ma prezint...........
Cu circa 4 luni si jumatate in urma, am avut un accident din cauza unui taxi care na stat la STOP. Sa facut proces verbal at din care a reiesit vinovatia acestuia, i sa aplicat amenda, si suspendarea permisuilui ptr o anumita perioada. Problema mea esta ca am primit citatie prin care sunt chemat la judecatorie ca intimat(am aflat intre timp ca taximetristul ar fi facut plingere impotriva procesului verbal prima prin iulie a doua prin august, dar cum Politia nu se prezinta.......) acum vad ca ma cheama si pe mine. Nu inteleg de ce. Infatisarea ar trebui sa fie peste o luna si ceva . Ce ma sfatuiti sa fac? Daca nu ma prezint ce se poate intampla? Ma gindesc numa la prostii, mai ales ca ma stat fara masina vreo 3 luni si ceva din cauza asiguratorului si am fc pina la urma mai mult pe banii mei.

citez "calitate de intimat,in proces cu i p j dolj in calitate de intimat pt fond-plangere contraventionala"
Răspuns la discuția Plingere penala???
nu stie nimeni. cica se paote baga la violare de domicilu? noi oricum o sa plecam dar deocamdata ne cautam cu chirie.