avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 823 soluții astăzi
Forum Activitate bucur_marcela

Activitate bucur_marcela

Presedintele Asociatiei spune ca cenzor nu exista iar lista de la intretinere este semnata de catre el si administrator.
Voi face o cerere catre administrator si Presedinte pentru explicarea sumei de la intretinere si in legatura cu geamul respectiv probabil ca voi pune decat o intrebare sa vad ce spun despre asta si daca imi spun iar ca trebuie sa umblu eu din usa in usa sa strang semnaturi si bani probabil ca le voi face o sesizare cu luare la cunostinta catre ei si apoi catre primarie.Va multumesc pentru raspuns.
Cine il poate controla pe administratorul de proprietari pentru calcului intretinerii si unde poate fi reclamat?
Cheltuielile de intretinere pe persoana sunt foarte mari si in fiecare luna sunt introduse sume pentru reparatii desi nu se repara nimik niciodata si nici nu sunt explicate sumele cerute in intretinere in conditiile in care blocul este de 4 etaje si femeie de servici nu exista.
Pe langa asta stam la etaj 3 si deasupra noastra este uscatoria unde era un geam spart si la noi iarna era f frig in casa si se infiltra apa din cauza acelui geam.In urma cu un an am convenit de comun acord cu administratorul sa inlocuiesc geamul respectiv urmand ca suma cheltuita sa fie suportata prin suportarea intretinerii de catre administratie , iar eu in cele din urma am platit din buzunar geamul si am dat factura catre administratie iar in cele din urma administratorul negand sa imi restituie banii prin intretinere sau altfel motivand faptul ca nu au fost toti proprietarii de acord cu schimbarea acelui geam si ca eu sunt obligata sa merg sa strang semnaturi de la toti proprietarii cu privire la schimbarea acelui geam.
Doresc sa stiu unde pot sa il reclam pe administrator si cine il poate controla pentru calculul intretinerii??
Daca un functionar public isi da demisia este obligat sa stea in preaviz perioada de 30 de zile de la inregistrarea demisiei?
este vb de concediere individuala
Care sunt procedurile in cazul concedirii prin desfintarea postului conform art 65 punctul 1 din codul muncii.
Mai exact ce trebuie facut si ce acte sunt necesare pentru ca angajatul sa poata beneficia dupa aceea de somaj ?
Se poate acorda concediu fara plata daca angajatul mai are zile de concediu de odihna? Cate zile se pot acorda de concediu fara plata?

Răspuns la discuția contractul de munca
Va multumesc frumos pentru sfaturi .
Răspuns la discuția contractul de munca
Pai si in cazul in care cel care este delegat pentru a reprezenta firma la itm ar afirma ca se lucreaza si sabmata nu ar fi bine pentru ca in CCM programul figureaza de Luni pana Vineri si asta se vede si in pontaje.
Totusi sper sa nu conteze atat de mult asta.
Va multumesc
Răspuns la discuția contractul de munca
imi e teama ca in cazul unui control sa nu li se para suspect faptul ca acel contract este inceiat cu o data dintr-o zi nelucratoare.Pentru ca sunt absolut convinsa ca in momentul in care lau inregistrat nu sau uitat la data decat daca se incadreaza in cele 20 de zile necesare pentru efectuarea inregistrarii.
Va multumesc frumos pentru raspuns si sper sa fie bine asa.
Răspuns la discuția contractul de munca
Ce se poate face in cazul unui contract individual de munca inregistrat la itm cu inceperea activitatii cu o data care pica sambata iar firma respectiva nu desfasoara activitate sambata?