avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 824 soluții astăzi
Forum Activitate meryemmm

Activitate meryemmm

Consiliul de Administratie al unei scoli se constituie inca, conform Ord. 5619/11.12.2010; conform acestui ordin , componenta unui CA de 9 membri este dupa cum urmeaza: director, director adjunct/cadru didactic, 3 reprezentanti ai cadrelor didactice alesi de consiliul profesoral, un reprezentant al consiliului local, un reprezentant al primarului, un parinte, un reprezentant al operatorului economic sau, dupa caz, inca un parinte; intrebarea mea este urmatoarea: ce inseamna "reprezentant al operatorului economic sau dupa caz un parinte" in conditiile unei scoli generale cu aprox. 900 elevi? contabilul scolii este reprezentant al unui operator economic, pentru ca la noi in scoala s-a preferat sa se puna contabilul ca membru si nu un parinte; avem si o asociatie de parinti cu personalitate juridica insa in locul inca unui parinte s-a preferat contabilul scolii, desi eu nu consider ca reprezinta un operator economic; va multumesc
Va rog sa imi spuneti daca secretariatul unei unitati scolare are obligativitatea acordarii unui numar de inregistrare pe o cerere adresata directorului scolii sau Consiliului de Administratie al scolii? La noi in scoala secretariatul refuza acordarea nr. de inregistrare pe orice fel de cerere, indiferent ca este de la parinti sau cadre didactice, cei in cauza fiind trimisi la director iar acesta, dupa citirea cererii , cere sau nu acordarea unui nr. de inregistrare. Presupun ca exista undeva, intr-un act oficial, stipulat acest lucru. Eu personal trebuie sa depun o astfel de cerere si nu mi se pare normal ca directorul sa aprecieze daca este cazul sau nu . El este obligat ca in termen de 30 zile sa imi dea raspuns,dar numai daca exista nr de inregistrare. Personal, consider ca este abuz in serviciu.Va rog foarte mult sa imi spuneti cum trebuie sa procedez. Mii de multumiri....
Discuție incetarea CIM
Sunt director intr-o scoala unde un cadru didactic titular este disparut de acasa de 1 an de zile, disparitia a fost anuntata la Politie acesta fiind declarat disparut la nivel national, nefiind gasit nici pana in prezent. Pe postul dansului a fost angajat in toata aceasta perioada un prof suplinitor. Care sunt demersurile pe care trebuie sa le fac pentru incetarea CIM prin neprezentarea acestuia la locul de munca ; constitui o Comisie de cercetare a situatiei si ii desfac CIM prin neprezentare la locul de munca?
Răspuns la discuția persoana disparuta- drepturi
Va multumesc foarte mult!
Răspuns la discuția persoana disparuta- drepturi
Va multumesc pentru raspuns.
Raporturile de munca pe perioada in care acesta nu a venit la munca nu au incetat; el a primit la sfarsitul anului scolar drepturile salariale aferente concediului pentru lunile lucrate; cealalta persoana ce a suplinit orele a fost incadrata cu contract de munca pe perioada determinata, pana la sfarsitul anului scolar ( fara vacanta);
In concluzie , ce ma sfatuiti sa fac pentru luna septembrie cand va trebui sa fac incadrearea, daca acesta nu apare in continuare.....
Sunt directorul unui liceu unde un profesor titular este disparut de acasa din luna ianuarie 2011. Ulterior disparitiei , pe postul respectiv a fost repartizat un profesor suplinitor. Disparitia a fost declarata Politiei de catre familie, au aparut poze cu el la televiziune.
Intrebarea mea este urmatoarea: in anul scolar urmator, profesorul disparut isi mentine titulatura pe catedra pe care o detine in continuare? sau isi pierde titulatura? Am de gand sa emit o adresa catre Politie in care sa cer situatia cercetarilor in cazul disparitiei profesorului (stiu ca disparitia unei persoane se declara prin hotarare judecatoreasca dupa un an).
Va multumesc
Răspuns la discuția neonorarea la timp a contractului
va multumesc pentru lamuriri;
voi apela la OPC, insa sunt destul de reticenta in rezolvarea cazului; reticenta sunt si in rezolvarea pe calea unui proces; numai in Romania se poate intampla asa ceva...
Răspuns la discuția neonorarea la timp a contractului
Diana Persa a scris:

Mergeti pe ambele variante, si reclamatie la OPC si notificare prin care sa le puneti in vedere ca daca nu va restituie de urgenta avansul achitat, ii veti actiona in judecata. Faptul ca ii actionati in judecata nu impiedica in nici un fel rezolvarea pe cale amiabila a situatiei (de dorit) sau pe cale administrativa prin interventia OPC. In cazul dvs, avand si factura si contract, castigati aproape sigur pe calea somatiei de plata - veti gasi model de actiune pe portal si taxele sunt mici.


va multumesc pentru cele scrise; as dori sa intreb in ce consta acea notificare de care amintiti ;o simpla notificare facuta de mine sau exista un anumit model ce trebuie completat? eu dispun doar de factura( de fapt o nota de comanda cu stampila firmei ,semnatura, si conditiile si termenul de livrare )si chitanta prin care am platit suma respectiva, deci nu un contract propriu-zis; voi merge oricum pe ambele cai;
trebuie sa ma adresez initial unui avocat pentru elaborarea somatiei de plata? imi cer scuze pentru atatea intrebari dar chiar este prima oara cand mi se intampla;
va multumesc
Răspuns la discuția neonorarea la timp a contractului
va multumesc pentru raspuns
din pacate factura este facuta pe numele unei persoane fizice( al meu); in privinta OPC uilui o sa il sesizez, dar cred ca dureaza foarte mult si as fi vrut sa trec peste aceasta etapa; direct in instanta asa cum ar merita, indiferent de cat ma costa, pentru a nu isi mai bate joc de clienti pe banii lor
multumesc din suflet
Buna ziua,
v-as ruga sa ma ajutati in urmatoarea problema:
in urma cu o luna am cumparat de la o SC un numar de usi in valoare totala de 33 mil. lei, platind un avans initial de 16 mil lei; livrarea usilor trebuia facuta in termen de 2 saptamani de la data respectiva, cand mi s-a eliberat o factura fiscala urmata de o chitanta pe avansul platit de 16 mil, urmand ca restul sa fie platit la data montarii; in factura se specifica faptul ca in cazul nelivrarii comenzii la 30 zile, SC este obligata sa restituie integral suma; iata ca au trecut cele 30 zile, timp in care in mod insistent am telefonat, am mers chiar la firma cu pricina care tergiverseaza sub diverse pretexte, si nici banii nu vor sa mi restituie; intrebarea este urmatoarea:
ce sanse am sa castig daca ii dau in judecata, sau daca exista un alt loc unde pot reclama firma respectiva;

va multumesc anticipat