avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 977 soluții astăzi
Forum Activitate claudia.tanase

Activitate claudia.tanase

Buna ziua! Avem (pe numele sotului, eu ca si coplatitor) un credit de nevoi personale la BCR din 2008, pe 10 ani. Uitandu-ma in acte mi-am dat seama ca pana anul trecut noi am platit in rata, lunar, un comision de administrare in valoare de 17,75 lei si un comision de risc in valoare de 60,35 lei. Fiind buni platnici, anul trecut, in 2014, am cerut scaderea ratei pentru a nu refinanta din alte parti. Printr-un act aditional ni s-a micit rata de la 602,93 lei/luna la 499,10 lei/luna. Pe noul grafic acele 2 comisioane apar cu 0 lei. Avem sanse sa recuperam vreunul din cele 2 comisoane? Din cate am inteles acel comision de risc este abuziv din 2010. Putem recupera ceva din 2010 pana in 2014 cand l-au scos? N-am stiut ca din 2010 acel comsion s-a scos. Va multumim!
Va multumesc mult pentru informatie!
Buna ziua! Ma numesc Tanase Claudia si sunt din Sibiu. Daca mama e nascuta in 30 mai 1955 si a lucrat 13 ani poate anul acesta sa faca dosarul pentru pensie? Daca nu acum , cand? Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Revenirea din CCC
Va multumesc pentru raspunsuri!
Buna ziua! Ma numesc Tanase Claudia si sunt in concediul de crestere a copilului care are si 6 luni. Daca revin la serviciu, dupa noua lege mai primesc ceva? Sau e valabil doar 100 lei?
Va multumesc anticipat.
Deci, daca din diverse motive vreau sa revin la indemnizatia platita de stat, acest lucru se poate.Va multumesc!
Buna ziua!
Ma numesc Claudia Tanase si sunt din Sibiu. Am un baietel de 6 luni 1/2 si primesc indemnizatie pentru cresterea lui.
1). As dori sa stiu, daca se poate, daca ma hotarasc sa ma-ntorc la lucru ce bani mai primesc? Am inteles ca statul imi da 300 lei pentru a incuraja intoarcerea la locul de munca. Primesc 200 lei alocatie bebe si 300 lei din indemnizatia de 600 lei sau 200 lei alocatie bebe si 100 lei din indemnizatie?
2). Daca ma-ntorc la lucru, in acesti 2 ani patronul ma poate da afara? Si daca as vrea sa revin la acest sistem, adica sa renunt la servici, mai pot lua cei 200 + 600 de la stat pana implineste copilul 2 ani?
Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția stampilarea chitantelor

Deci, daca doresc neaparat stampilarea chitantelor sau facturilor, acest lucru se poate.

Va multumesc foarte mult pentru ajutor.
Va doresc tuturor SARBATORI FERICITE!

Claudia Tanase
Buna ziua,

Am si eu o intrebare: nu mai este obligatoriu ca facturile si chitantele sa fie stampilate cu stampila rotunda?
Lucrez la o firma iar asociatia de locatari la care ne achitam taxele ne da factura si chitanta pe suma dar nu vor in nici un chip sa stampileze cu stampila rotunda sub pretexul ca nu sunt obligati.

Va multumesc anticipat,
Claudia Tanase
Răspuns la discuția impozitare indemnizatie de hrana?
Va multumesc pentru ajutor!
Claudia