avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 662 soluții astăzi
Forum Activitate patttyyy

Activitate patttyyy

Buna Ziua! Am o mare problema si nevoie de o urgenta rezolvare, suntem 5 frati tata este decedat, locuim in casa cu mama si cu un nou nascut, fiica suroriii mele, am un frate care ne face maari probleme , pe langa faptul ca are 27 de ani , nu are nici un loc de munca, nu a facut nimic in casa, adopta un comportament violent fata de mama mea , toti banii mamei se duc la el , o amenintza ca se sinucide si alte tampenii, a vandut multe lucruri de valoare din casa si banii i-a bagat la jocuri de noroc , pe langa faptul ca este o persoana cu un grad de prostie foarte ridicat ...are 6 clase ..scoate numai tampenii pe gura ...este absolut un parazit! MAREA PROBLEMA este ca mama ii ia apararea ,inteleg instinctul de mama sa il protejeze dar ar trebui sa aiba o limita, mi-e greu sa ma gandesc dar cu el in casa nu mai putem locui , am nevoie de ajutor cum il putem evacua doar noi fratii, ca toti suntem de acord , nu stim daca o putem convinge pe mama ...ce e de facut Am nevoie urgenta de ajutor! Avem o fetita nou nascuta in casa si nu o putem creste in asemenea mediu!
Buna ziua! Am 20 de ani , sunt studenta si primesc pensie de urmas de 350 lei din care 127 subventia si 223 lei pensia de drept, calculand 50% , pensia tatatui meu era de 446! Am o sora de 23 de ani tot studenta si as dori sa depun dosar si pt ea! stiu ca pensia o primesc pana la 26 de ani , daca imi continui studiile si ca pensia pt doi mostenitori e de 75% din pensia totala! Intrebarea mea este daca exista o posibilitate sa se adauge subventie si la pensia surorii mele , sau sa se faca doua dosare ...sau care este posibilitatea de a primi mai mult de 350 de lei pt doi mostenitori si sa nu ma complic aiurea sa o adaug si pe ea la dosar pt aceeasi suma de bani! Help me!
Buna ziua! Apelez la acest forum si la voi pt ca mi-ati fost de un mare ajutor pana acum la intrebarile mele...Am 21 ani si beneficiez de pensie de urmas de pe tata, mama are 52 de ani si este salariata, ar putea beneficia de pensie pt sotul supravietuitor? precizez ca tatal meu a decedat in 2005.
Buna tuturor , sunt "fericita" patita a acestui subiect ...m-am inscris la o facultate cu taxa ,am platit primele doua rate..si a trebuit urgent sa plec din tara , si nu am mai avut timp de cerere de retragere si cei de la facultate au un program imposibil de scurt , si m-am trezit cu o datorie de peste 1400 de ron si cu actele in original oprite la facultate!! e legal asa ceva sa opreasca actele in original? si dupe ce s-a incheiat anul ? in contract scrie ca ar trebui sa fiu exmatriculata , nu scrie nimic de oprire a actelor in original ! Normal ar fi sa gaseasca alte mijloace de obtinere a banilor nu sa ma tina pe loc un an ! Va astept cu pareri si cu sfaturi de ajutor! Mersic anticipat!
Buna ziua tuturor! In primul rand vreau sa imi exprim stima pentru acest site , este de foarte mare folos pentru foarte multa lume ! Am deschis acest subiect pentru ca ma confrunt cu o problema de suspendare a pensiei de urmas pentru ca am cumulat alte venituri , acestea venind dintr-un salariu brut de 465 lei (din care mai putin de 100 lei contributiile precum stie toata lumea ) , am lucrat pe perioada 01.11.2008 pana pe 31.01.2009 , am primit decizia de suspendare a pensiei de pe 01.11.2008 si mi-a fost ceruta suma incasata necuvenit pe perioada 01.11.2008-01.05.2009, ultimul cupon de pensie este de pe 03.2009, mama mea este beneficiara acestei pensii in functie de titular, in valoare de 212 lei . Greseala mea a fost ca nu am adus la cunostinta CNPAS-ului ca m-am angajat crezand ca ma incadrez in aceste drepturi avand salariu pe jumatate de norma dar asta conteaza mai putin.Pragmatic , gandesc eu ca ar trebui ca pensia sa fie suspendata pe 3 luni sau sa inapoiez suma primita pe 3 luni primind la randul meu pensia pe luna 04, 05 nu sa imi fie suspendata de tot. Va rog frumos sa ma ajutati , cu 212 lei nu poti trai ..dar nici fara ei ca asa e in viata unii au prea mult si altii deloc, am uitat sa mentionez ca urmez o facultate si am 19 ani.
Răspuns la discuția Pensie de urmas
Buna ziua! Sunt beneficiara a pensiei de urmas in urma decesului tatalui meu am 19 ani si sunt la facultate la zi in primul an, am o nelamurire , adeverinta de studenta trebuie adaugata la dosar in fiecare an in perioada de incepere a cursurilor sau a fiecarui semestru ..intreb asta deoarece nu am primit pensia luna aceasta ..si nu stiu exact care e problema .....daca nu o primesc pana la sfarsitul lunii la cine ar trebui sa apelez?? tin sa mentionez ca am si doua restante .
Răspuns la discuția pensie de urmas
Multumesc Frumos!!!
Răspuns la discuția pensie de urmas
Hristos a Inviat! Sunt beneficiara a pensiei de urmas in urma decesului tatalui meu am 19 ani si sunt la facultate la zi in primul an, am o nelamurire , adeverinta de studenta trebuie adaugata la dosar in fiecare an in perioada de incepere a cursurilor sau a fiecarui semestru ..intreb asta deoarece nu am primit pensia luna aceasta ..si nu stiu exact care e problema .....daca nu o primesc pana la sfarsitul lunii la cine ar trebui sa apelez?? tin sa mentionez ca am si doua restante :(
Răspuns la discuția Pensie de urmas
Buna! Am si eu o intrebare...Am terminat liceul ,am dat si bac-ul si acum m-am inscris la facultate, o sa primesc pensia de urmas in continuare pana in Octombrie cand o sa duc adeverintza prin care atesta faptul ca sunt studenta pentru redeschiderea dosarului ? Trebuie sa duc ceva act pentru a beneficia de aceasta in continuare pe perioada verii? Ast raspuns .Multumesc frumos !