avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 612 soluții astăzi
Forum Activitate ally_alex06

Activitate ally_alex06

buna ziua. Draga doamna, imi permit sa intervin in discutie ca si mama. aspectele legale vi le-au expus stimatii avocati carora le multumesc si eu pentru sfaturi. Incerc sa inteleg si sa ma pun in situatia dvs, care este extrem de dureroasa. probabil ati incercat deja, dar daca nu- va rog sa incercati sa ramaneti pentru cateva momente singura cu fiica dvs si sa-i cereti sa aveti o discutie de adulti. Probabil va fi reticenta . daca nu vrea- ii spuneti ca asteptati ca ea sa fie pregatita. in disutie va rog sa o intrebati ce vrea EA si DE CE. Cautati va rog sa-i intelegeti atitudinea , sa-i spuneti cat de mult o iubiti si rugati-o sa va ajute ea sa-i fiti o mama buna (atentie la santajul la care va poate supune) De indata ce veti afla ce si de ce isi doreste va trebui sa actionati in consecinta . Cat despre bunica si matusa, daca vor continua sa-i caute coarne, sa o asmuta impotriva dvs, e ff posibil sa aiba parte de reversul medaliei --- si atunci sa te tii.... alimentandu-i rebeliunea vor ajunge ele sa nu se mai descurce cu fata ! Fiti inteleapta si corecta- faceti doar promisiuni de care sunteti sigura ca le puteti onora si repet - lasati-va fata sa va spuna ce-si doreste ea cu adevarat si ce anume o nemultumeste.In prezenta psihologului poate sa si braveze... Stati linistita in privinta actiunii in instanta cu care va ameninta . Stati sa le vedeti ajunse la judecatorie... si mai vorbim....Amenintari... ca sa va sperie si sa va vada ca suferiti....sper sa aud numai de bine pe viitor!
Răspuns la discuția a adus fetita mai devreme....
As vrea si eu sa fie atat de simplu. toata povestea s-a transformat intr-un meci ..in capul individului nu exista notiunea "amiabil" exista doar "cum vreau eu". dupa un divort chinuitor , nenumarate probleme cauzate de ticalosia fostului sot (politistu' lu' peshte). acum 2 sapt am fost chemata de colegii lui de birou si mi s-a adus la cunostinta faptul ca mi-a facut plangere penala (a-"n"-a)ca "vezi Doamne"nu i-am dat fetita sa o viziteze conform hot . jud. Acest lucru nu ete adevarat si consider ca am suficiente probe in dovedirea nevinovatiei mele.Mai ramane sa vedem daca vor fi studiate cu atentie si obiectivitate de catre colegii si prietenii fostului sot..... Mi-a fost adus la cunostinta ceea ce abera el( era ff simpulu sa se uite in calendar sa vada cam cand ar fi avut drept de vizitare). in declaratia lui a mentionat faptul ca la anumite date a venit la domiciliul meu impreuna cu anumiti martori(prieteni de-ai lui)si ca eu nu i-am deschis usa Am solicitat org de cercetare sa-mi elibereze copii xerox de pe plangerea si declaratia reclamantului, in vedera construirii apararii, -cerere refuzata===<intrucat pana in prezent nu s-au finalizat cercetarile in dosarul de urmarire penala,iar actele sunt confidentiale>===in baza carui art de lege mi s-a refuzat aceasta cerere? nu mi-au spus .... de ce eu n-am dreptul sa-mi construiesc o aparare? ???? revin si repet plangerea este mincinoasa!!! mi-e teama ca iar vor face "manarii"(scuzati expresia) in dosar. mi s-a mai intamplat . Fostul este in relatii deosebite de prietenie cu onor conducerea Pol. Mun. Calarasi si procurorii... de fiecare data, cu dreptatea in mana, eu am pierdut! M-am saturat! revin si adaug ca nu am martori . toti cei care stiu adevarul au refuzat(iar) sa ma ajute si sa declare adevarul pe care in stiu pentru ca le este teama de consecinte ( fostul meu sot este destul de influent dar mai ales razbunator)in apararea mea nu am decat listingurile apelurilor telefonice , SMS-urile primite si transmise si cateva fotografii facute cu aparatul foto personal
am dat o declaratie. am fost chemata, telefonic, m-am prezentat, am dat o declaratie . temerea mea majora este ca fostul sot sa le dicteze martorilor ce sa scrie(repet- este coleg cu cei care ma ancheteaza si e "protejatul" conducerii politiei( va rog sa ma credeti pe cuvant de onoare si de om)). apoi mi-e teama ca , desi eu am semnat de luare la cunostinta pe fiecare pagina a declaratiei fostului sot, sa nu se faca corecturi, adnotari sau alte adaugiri (mi s-a mai intamplat). Nu vreau sa depun nicio proba momentan deoarece trebuie sa vad ce probe aduce el in sprijinul celor declarate. am cerut in decaratie mea ca martorii sa fie confruntati cu mine si audierea lor cu aparat poligraf , am cerut ca org de cercetare penala sa faca adresa catre operatorul de tel mobila pt listingul si continutul convorbirilor si SMS-urilor si am mai spus ca plangerea facuta impotriva mea este mincinoasa si netemeinica, deoarece nu a venit in datele mentionate de el sa-si exercite dreptul la vizita. Oricum fostul meu sot se foloseste de functia pe care o are pt a ma sicana in continuare.... oameni buni , nu-mi vine nimeni martor , nu intelegeti ca ori le e frica ori nu se baga!?!!! nici macar propriul meu tata....cum sa fac sesizare la politie , in scris, telefonic? cui sa spun ? Spuneti-mi concret cum trebuie sa procedez, mai putin varianta cu martorii, care la mine nu se aplica. Adica el nu vine sa ia fata si peste o luna , doua , ma trezesc iar ca-mi face plangere penala.... eu m-am saturat! legea asta zici ca-i facuta cu picioarele . In Romania NU sunt protejati sub nicio forma mama si copilul si se pare ca numai shmecherii au drepturi ! sa mai spun si ca Ticalosia Sa, d-nul Politist a "bagat" divort ca sa cumpere apartamentul de serviciu in care locuiam - singur si ne-a dat afara din casa pe mine si pe fetita ca pe nishte caini maidanezi acum un an, de 1 iunie? ....... si trebuie sa mai spun ca eu lucrez in ture, 12/24-12/48, nu am sambata, duminica ! Trebuie sa muncesc sa-mi cresc copilul nu sa stau cu toporul deasupra capului toata viatza .....vine.....nu vine....imi face iar plangere..... ma da afara de la serviciu ....ce mai inventeaza oare..???....!!!Nu este normal, Nu este uman, Nu este drept!!! eu pierd timpul sa dau declaratii pe la politie (cand ar trebui sa stau cu fetita mea)si el rade in biroul alaturat impreuna cu ceilalti colegi!
Buna ziua. Am si eu nevoie de o lamurire. Fostul sot are dreptul de a vizita fetita conf. Hot Jud in urmatorul fel : primul weekend din luna de sambata ora 10 pana duminica ora 17- la domiciliul acestuia.In al doilea weekend din luna are dreptul sa viziteze fetita la domiciliul meu intre orele 10-14. De 2 ori pe an, de regula pe timpul concediului de odihna timp de 1 saptamana. Bun. acum a cerut fetita (de 4 ani) -este in concediu - si i-am dat-o dar, datorita faptului ca fetita nu este obisnuita sa fie despartita de mine , m-a sunat, mi-a dat-o la telefon iar fata vroia sa vin la ea... in fine ... a luat-o pe fata joi la ora 13 iar sambata seara mi-a adus fata inapoi. va dati sema - copila s-a bucurat dar vroia sa mergem sa stam cu totii la tati acasa (tati ne-a dat afara din casa in urma cu un an...iar eu locuiesc la tatal meu acum) a plans, a tipat- mi se rupe sufletul din mana cand vad suferinata puiului meu, care nu merita o viata ca asta - fata mea nu-i minge de ping-pong. Pana la urma fostul a mintit-o ca se duce sa-i ia inghetata.... abia am bagat fata in casa.... cumplit a fost ...Bun acum eu ce fac? sa consider ca saptamana la care avea dreptul fostul s-a incheiat, din moment ce mi-a adus fata in 2 zile? eu nu vreau sa -mi supun puiul la suferinte inutile ! este prea mica si a trecut prin prea multe la o varsta atat de frageda ... nu e drept! problema e ff incurcata- fostul sot m-a amenintat ca ma distruge si ca ma da afara din serviciu... el nu are nevoie de fata mea. Vrea doar sa demonstreze ca e shmecher si ca "ma face". el nu putea sa stea sambata sera in casa cu fata - avea alta treaba.... nu pot sta toata viatza cu toporul deasupra capului.... vine ... nu vine .... iar imi face vreao plangere penala... dar in primul rand sufera fata mea ... ce e de fac
oameni buni , nu-mi vine nimeni martor , nu intelegeti ca ori le e frica ori nu se baga!?!!! nici macar propriul meu tata....cum sa fac sesizare la politie , in scris, telefonic? cui sa spun ? Spuneti-mi concret cum trebuie sa procedez, mai putin varianta cu martorii, care la mine nu se aplica. Adica el nu vine sa ia fata si peste o luna , doua , ma trezesc iar ca-mi face plangere penala.... eu m-am saturat! legea asta zici ca-i facuta cu picioarele . In Romania NU sunt protejati sub nicio forma mama si copilul si se pare ca numai shmecherii au drepturi ! sa mai spun si ca Ticalosia Sa, d-nul Politist a "bagat" divort ca sa cumpere apartamentul de serviciu in care locuiam - singur si ne-a dat afara din casa pe mine si pe fetita ca pe nishte caini maidanezi acum un an, de 1 iunie? ....... si trebuie sa mai spun ca eu lucrez in ture, 12/24-12/48, nu am sambata, duminica ! Trebuie sa muncesc sa-mi cresc copilul nu sa stau cu toporul deasupra capului toata viatza .....vine.....nu vine....imi face iar plangere..... ma da afara de la serviciu ....ce mai inventeaza oare..???....!!!Nu este normal, Nu este uman, Nu este drept!!! eu pierd timpul sa dau declaratii pe la politie (cand ar trebui sa stau cu fetita mea)si el rade in biroul alaturat impreuna cu ceilalti colegi!
carevasazica asa. Nu vi se pare ca legea asta e cam facuta cu piciorul? Sunt in situatia urmatoare:o buna perioada de timp, noi nu am respectat hotararea in sensul ca, fostul si-a vazut fetita cand a solicitat, chiar in afara programului stabilit . Din cauza mojiciei fostului sot, relatiile amiabile intre noi s-au deteriorat (iar) si m-am trezit ca mi-a facut plangere penala ca nu i-am dat fetita! Desi el nu a venit sa o ia conf. progr de vizitare, s-a uitat in calendar si a zis: k la anumite date a venit impreuna cu martori(mincinosi) sa o ia iar eu nu i-am deschis . Mentionez de asemenea ca lucrez in ture de 12/24,12/48, nu am sambata , duminica . Eu trebuie sa muncesc, sa-mi intretin puiul nu sa stau sa vad daca vine sau nu vine ticalosul! OK- n-a venit (ce ma bucur) acum eu si fetita mea ce facem? Trebuie sa stam sa-l asteptam pe el? Se foloseste de acea hot jud numai ca sa ma sicaneze pe mine cu plangeri penale! Si mai e si politistu' lu' peshte! si ma ancheteaza colegii lui de birou! Si martori nu pot aduce pt ca nu se baga nimeni k le este frica de el !!! prin urmare, el ma poate reclama pe mine cand vrea mushchiu' lui iar eu , ca o proasta, tre sa ma prezint la audieri , sa dau n declaratii , sa strang probe k sa ma apar, iar el n-are nicio problema... rade de mine in biroul alaturat impreuna cu colegii!!! se mai numeste asta Lege? Justitie? se pare k astea sunt doar pt shmecheri.....
buna ziua . ma adresez dvs. in speranta ca ma veti putea lamuri si pe mine intr-o situatie. dupa un divort chinuitor , nenumarate probleme cauzate de ticalosia fostului sot (politistu' lu' peshte). acum 1 sapt am fost chemata de colegii lui de birou si mi s-a adus la cunostinta faptul ca mi-a facut plangere penala (a-"n"-a)ca "vezi Doamne"nu i-am dat fetita sa o viziteze conform hot . jud. Acest lucru nu ete adevarat si consider ca am suficiente probe in dovedirea nevinovatiei mele.Mai ramane sa vedem daca vor fi studiate cu atentie si obiectivitate de catre colegii si prietenii fostului sot..... Mi-a fost adus la cunostinta ceea ce abera el( era ff simpulu sa se uite in calendar sa vada cam cand ar fi avut drept de vizitare). in declaratia lui a mentionat faptul ca la anumite date a venit la domiciliul meu impreuna cu anumiti martori(prieteni de-ai lui)si ca eu nu i-am deschis usa Am solicitat org de cercetare sa-mi elibereze copii xerox de pe plangerea si declaratia reclamantului, in vedera construirii apararii, -cerere refuzata===<intrucat pana in prezent nu s-au finalizat cercetarile in dosarul de urmarire penala,iar actele sunt confidentiale>===in baza carui atr de lege mi s-a refuzat aceasta cerere? nu mi-au spus .... de ce eu n-am dreptul sa-mi construiesc o aparare? ???? revin si repet plangerea este mincinoasa!!! mi-e teama ca iar vor face "manarii"(scuzati expresia) in dosar. mi s-a mai intamplat . Fostul este in relatii deosebite de prietenie cu onor conducerea Pol. Mun. Calarasi si procurorii... de fiecare data, cu dreptatea in mana, eu am pierdut! M-am saturat! Va rog din suflet sa ma ajutati sa ma "lupt cu morile de vant" !!! revin si adaug ca nu am martori . toti cei care stiu adevarul au refuzat(iar) sa ma ajute si sa declare adevarul pe care in stiu pentru ca le este teama de consecinte ( fostul meu sot este destul de influent dar mai ales razbunator)in apararea mea nu am decat listingurile apelurilor telefonice , SMS-urile primite si transmise si cateva fotografii facute cu aparatul foto personal
am dat o declaratie. am fost chemata, telefonic, m-am prezentat, am dat o declaratie . temerea mea majora este ca fostul sot sa le dicteze martorilor ce sa scrie(repet- este coleg cu cei care ma ancheteaza si e "protejatul" conducerii politiei( va rog sa ma credeti pe cuvant de onoare si de om)). apoi mi-e teama ca , desi eu am semnat de luare la cunostinta pe fiecare pagina a declaratiei fostului sot, sa nu se faca corecturi, adnotari sau alte adaugiri (mi s-a mai intamplat). Nu vreau sa depun nicio proba momentan deoarece trebuie sa vad ce probe aduce el in sprijinul celor declarate. am cerut in decaratie mea ca martorii sa fie confruntati cu mine si audierea lor cu aparat poligraf , am cerut ca org de cercetare penala sa faca adresa catre operatorul de tel mobila pt listingul si continutul convorbirilor si SMS-urilor si am mai spus ca plangerea facuta impotriva mea este mincinoasa si netemeinica, deoarece nu a venit in datele mentionate de el sa-si exercite dreptul la vizita. Oricum fostul meu sot se foloseste de functia pe care o are pt a ma sicana in continuare....
Răspuns la discuția alta plangere penala
da, am dat o declaratie. am fost chemata, telefonic, m-am prezentat, am dat o declaratie . temerea mea majora este ca fostul sot sa le dicteze martorilor ce sa scrie(repet- este coleg cu cei care ma ancheteaza si e "protejatul" conducerii politiei( va rog sa ma credeti pe cuvant de onoare si de om)). apoi mi-e teama ca , desi eu am semnat de luare la cunostinta pe fiecare pagina a declaratiei fostului sot, sa nu se faca corecturi, adnotari sau alte adaugiri (mi s-a mai intamplat). Nu vreau sa depun nicio proba momentan deoarece trebuie sa vad ce probe aduce el in sprijinul celor declarate. am cerut in decaratie mea ca martorii sa fie confruntati cu mine si audierea lor cu aparat poligraf , am cerut ca org de cercetare penala sa faca adresa catre operatorul de tel mobila pt listingul si continutul convorbirilor si SMS-urilor si am mai spus ca plangerea facuta impotriva mea este mincinoasa si netemeinica, deoarece nu a venit in datele mentionate de el sa-si exercite dreptul la vizita. Oricum fostul meu sot se foloseste de functia pe care o are pt a ma sicana in continuare....
buna ziua . ma adresez dvs. in speranta ca ma veti putea lamuri si pe mine intr-o situatie. dupa un divort chinuitor , nenumarate probleme cauzate de ticalosia fostului sot (politistu' lu' peshte). acum 1 sapt am fost chemata de colegii lui de birou si mi s-a adus la cunostinta faptul ca mi-a facut plangere penala (a-"n"-a)ca "vezi Doamne"nu i-am dat fetita sa o viziteze conform hot . jud. Acest lucru nu ete adevarat si consider ca am suficiente probe in dovedirea nevinovatiei mele.Mai ramane sa vedem daca vor fi studiate cu atentie si obiectivitate de catre colegii si prietenii fostului sot..... Mi-a fost adus la cunostinta ceea ce abera el( era ff simpulu sa se uite in calendar sa vada cam cand ar fi avut drept de vizitare). in declaratia lui a mentionat faptul ca la anumite date a venit la domiciliul meu impreuna cu anumiti martori(prieteni de-ai lui)si ca eu nu i-am deschis usa:stunned: Am solicitat org de cercetare sa-mi elibereze copii xerox de pe plangerea si declaratia reclamantului, in vedera construirii apararii, -cerere refuzata===<intrucat pana in prezent nu s-au finalizat cercetarile in dosarul de urmarire penala,iar actele sunt confidentiale>===in baza carui atr de lege mi s-a refuzat aceasta cerere? nu mi-au spus .... de ce eu n-am dreptul sa-mi construiesc o aparare? ???? revin si repet plangerea este mincinoasa!!! mi-e teama ca iar vor face "manarii"(scuzati expresia) in dosar. mi s-a mai intamplat . Fostul este in relatii deosebite de prietenie cu onor conducerea Pol. Mun. Calarasi si procurorii... de fiecare data, cu dreptatea in mana, eu am pierdut! M-am saturat! V:((a rog din suflet sa ma ajutati sa ma "lupt cu morile de vant" !!! revin si adaug ca nu am martori . toti cei care stiu adevarul au refuzat(iar) sa ma ajute si sa declare adevarul pe care in stiu pentru ca le este teama de consecinte ( fostul meu sot este destul de influent dar mai ales razbunator)in apararea mea nu am decat listingurile apelurilor telefonice , SMS-urile primite si transmise si cateva fotografii facute cu aparatul foto personal
Buna ziua. Va rog sa ma lamuriti si pe mine in una din numeroasele probleme pe care la am... In urma divortului, fostul sot, politist, a fost obligat la plata pensiei de intretinere in cuantum de 1/5(!!!)(s-a "descurcat"!) DIN VENITUL LUNAR NET REALIZAT,conform hotararii judecatoresti.Acum aflu, pe cai neoficiale , ca IPJ calculeaza pensia fetitei mele facand o medie a SALARIULUI NET pe ultimile 6 luni al fostului sot la care aplica acel procent de 1/5, rezultand o suma fixa care imi este virata lunar. adica ei calculeaza pensia fetei la salariul net de 1900ron cand de fapt in hotarare scrie clar VENIT LUNAR NET REALIZAT.( adica inclusiv norma de hrana si alte sporuri. )Va rog, lamuriti-ma si indrumati-ma ce sa fac in problema asta. Multumesc
Răspuns la discuția Partaj... cum sa fac?
multumesc pentru raspunsuri.
intradevar,cand mi-a venit acasa citatia de divort,(a fost un soc pentru mine) am introdus intampinare, cerere reconventionala,in care am solicitat desfacerea casatoriei din culpa exclusiva a sotului reclamant si atribuirea catre mine a beneficiului folosirii locuintei,incerdintare minorei si procent 25% din venitul net ca pensie de intretinere .judele de la instanta de fond mi-a atribuit beneficiul folosirii locuintei,incredintare minorei si 1/5 din venitul lunar net . el a facut apel si a castigat(asa e legea!X-( )
am inteles ca pentru imbunatatirile aduse in apartament trebuie sa dau in judecata MIRA(ipj calarasi)
pentru cabana nu stiu cum sa fac pt ca animalu' a zis ca vine cu martori(mincinosi n.b.)care sa sustina ca ei au construit acea casuta pe terenul lui
despre credite ce pot sa va spun este ca nu stiu nimic . doar ca le-a facut fara stiinta mea. Eu nu am semnat nimic, nu sunt nici coimprumutat si nici codebitor, nici garant. ( sau poate nu stiu eu.... #-o )
cu amenzile de la primarie cum ramane? trebuie sa-i platesc eu jumatate??? a zis ca le aduce si pe acelea la partaj...
numai probleme imi creeaza....:( offf