avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 615 soluții astăzi
Forum Activitate danciobica

Activitate danciobica

La sediul principal firma are un obiect de activitate, la sediul secundar are alt obiect de activitate. Fiecare sediu deruleaza operatiuni prin banci diferite, conturi separate. Cum se tine contabilitatea in aceasta situatie ? Centralizat sau separat ? Exista o varianta in care s-ar putea evidentia separat cele 2 activitati ? Multumesc anticipat. Dan
Cat dureaza obtinerea Acordului de mediu tinand cont de procedura ? Dosarul complet este depus si inregistrat la 1 august 2008. Multumesc anticipat pt. raspuns. Dan
O firma X care are un teren pe care a obtinut un certificat de urbanism si mai multe avize in vederea obtinerii autorizatiei de constructie vinde terenul unei firme Y. Ce se intampla cu valabilitatea aviizelor si certificatului de urbanism ? Toata lumea spune ca ele raman valabile atata timp cat firma Y, noua proprietara a terenului, continua proiectul inceput de firma X si respecta intocmai cerintele din avize si certificatul de urbanism; dar in acelasi timp nimeni nu-mi da baza legala... Merci.
De ce ? Care-i baza legala ? Eu am vorbit cu arhitectul sef al judetului si el spune ca toate raman valabile atata timp cat noul proprietar respecta cerintele certificatului si urmareste intocmai proiectul initial
Buna ziua,
As fi tare recunoscator daca m-ati lamuri in urmatoarea problema : o firma x are un teren pe care urmeaza sa se execute o constructie, are avize, certificat de urbanism, etc.; o firma y cumpara terenul de la firma x ( sau numai dreptul de superficie pentru 20 ani ). Intrebare : ce se intampla cu avizele si certificatul de urbanism ? Poate firma y sa continue proiectul initiat de firma x ? Multumesc anticipat.
Discuție IMM
Ma lupt cu hatisul ghidurilor pt. fonduri structurale... Lamuriti-ma va rog ce conditii trebuie indeplinite de un IMM in acceptiunea Legii 346/2004 modificata si completata ? E vorba de niste conditii cumulative dar chiar si asa nu stiu daca si obligativitatea nr. de angajati intra aici ? Merci. Dan
Discuție fuziune firme
As vrea sa stiu ce presupune o fuziune prin absorbtie, in principiu. In concret un IMM vrea sa absoarba o microintreprindere. Micro este firma de proiect intr-un proiect greenfield, are 1 angajat, teren, avize si certificat urbanism. Eu sunt IMM si vreau sa fuzionez cu aceasta micro, sa pastrez istoricul meu ca IMM, inclusiv denumire, dar sa ramana valabile avizele si certificatele de pe micro. E posibil si in ce conditii ? sau ce presupune ? Mii de multumiri. Dan