avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 841 soluții astăzi
Forum Activitate Angelo2011

Activitate Angelo2011

Buna seara! Tatal meu a decedat si am ramas 6 mostenitori. Mamasi 5 copii. 3 sunt plecati , stabiliti in strainatate iar mama vrea sa-i lase cota ei de mostenire unuia din copii care o ingrijeste si ii asigura toate cele necesare! Nu este facuta iesirea din indiviziune si teoretic ceilalti nu au nimic impotriva deciziei luata de mama. Ce act poate face mama pt lasarea cotei personale de mostenire fiului ales?? Mentionez ca acesta( fiul) a adus imbunatatiri majore locuintei mamei desii el nu locuieste acolo! Multumesc anticipat pr raspuns!!
Buna ziua!In 16-05-2020 fiind in perioada de suspendare a dreptului de a conduce de 30 de zile,fortat de o imprejurare care tine de salvarea unei vieti ,am condus 2km o masina! In cei 2km am fost oprit de un agent si mi s-a intocmit dosar penal! Alcoolemie 0,00, 30de ani vechime sofer profesionist, nici o abatere in acesti 30 de ani! Procurorul de caz a analizat situatia, a inteles ca a fost una extrema, a dat renuntare conform art 318 alin(12)NCCP. La fel si judecatorul de caz care in 20-08-2020 da hotarare definitiva de clasare conform recomandarilor procurorului. Mentionez ca prin ordonanta am avut dovada de conducere intre 06-07-2020 si 04-08-2020 urmand apoi sa astept finalizarea procesului. Cu hotararea definitiva am mers la politia rutiera crezand ca fiind absolvit de orice vina atat de procuror cat si de judecator, imi recuperez permisul! Aici am fost anuntat ca nici vorba de permis ,ca ei au dreptul sa il suspende pe 90 de zile( in ciuda ordonantei si a hotararii definitive), dar ca il pot recupera mai repede daca dau examen! Merg si dau examen, il iau si surpriza....:- Un functionar de la ghiseu ma anunta ca am dat examen degeaba ca tot 90 de zile ramane suspendat pt ca nu am depus cererea de recuperare in 30 de zile de la....si aici explicatiile s-au incheiat! 30 de zile de la ce??? Nu am avut proces verbal intocmit in data de 16 05-2020! Apoi a fost Ordonanta care a dispu dovada pt 30 de zile, apoi nimic! Reomandarea sa astept terminarea procesului care avea data 20-08-2020! Va rog mult, cine poate, sa imi dea un raspuns, un sfat ,ce ar trebuii sa fac pt a-mi putea recupera permisul! Am ramas si fara serviciu, sunt singurul aducator de venituri din familie cu sotia bolnava de diabet dependenta de insulina!! Va rog, sunt disperat! Vreau sa muncesc si politia romana nu ma lasa!! Va rog , ce este de facut??? Multumesc!!
Multumesc ! Totusi nu trebuia sa primesc si eu o hartie de la Rutiera care sa ma instiinteze de acest lucru? M-au pus sa astept redactarea hotararii, apoi m-au pus sa o legalizez si acum dupa 3 luni de asteptare imi spun ca am permisul suspendat inca 90 de zile?? Perioada in care am stat fara permis nu se ia in calcul??
Buna ziua! Permis retinut pt o depasire neregulamentara pt 30 de zile! In perioada retinerii permisului, fortat de imprejurari am condus o masina pe o distanta de aprox 2km. Am fost oorit, dossr penal , alcoolemie 0,00! Sofer profesionist de 30 ani vechime, fara nici un fel de contraventie la regimul rutier! In timpul procesului penal am primit ordonanta de la procuror pt dovada conducere pt 30 zile! Intre timp s-a solutionat si dosarul penal( Renuntare conform 318/ alin 12NCCP), si s-a dat si sentinta la judecatorie unde sunt absolbit de orice vina! Hotararea este definitiva! Aici incepe circul! Merg la Politia Rutiera sa imi ridic permisul, sunt amanat prima data pt ca nu este legalizata hotararea( desii scrie clar DEFINITIVA), merg si o legalizez . Ma duc din nou la Rutiera dupa permis si imi spun ca am permisul suspendat pe 90 de zile si trebuie sa dau examen daca vreau sa il recuperez! Mentionez ca se intampla in luna Mai deci am stat mai mult de 90 de zile fara permis! Va rog, ajutati-ma , cu un sfat ce as putea face, asa este legea si daca asa este , va rog , atasati-mi textul de lege care prevede asta! Nu am fost baut, nu am facut accident, procurorul si judecatorul au inteles ca a fost o sotuatie extrema..... polititia rutiera cere altceva!! Astapt un raspuns ! Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Martor la art 335alin 2
Buna ziua cu stima! Azi am vazut dosarul si scrie clar de catre politist la declaratia martorului,, aflat in incidenta art 335 alin 2”!! Deci nu eu eram la volan, doar stiam ca cel care conduce are permisul suspendat! Imi puteti, va rog, raspunde, cum as putea face sau ce ca sa pot pleca la munca? Am contract in strainatate iar pe data de 10-06-2020 trebuie sa fiu prezent! Multumesc anticipat!!

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Cred ca nu ati inteles dvs bine ce a spus politistul.

Răspuns la discuția Martor la art 335alin 2
Agentul a scris ca sunt in baza art 335 alin 2 nu 3!! In cazul asta ce se poate intampla? Ar putea lucrul asta sa imi ingreuneze iesirea din tara pt a-mi onora contractul de munca?? Nu am cazuer sau alte probleme!
Răspuns la discuția Martor la art 335alin 2


Valsymy a scris:

Nu aveti dosar penal, eventuala calitate de martor va permite sa parasiti tara fara probleme.

Multumesc! Totusi agentul care a facut dosarul m-ia spu ca si eu am dosar penal pt ca am stiut ca cel care a condus masina are permisul suspendat si am fost si eu in masina! Proprietarul masinii este mama mea! Ce credeti!! Multumesc mult pt timpul acordat!!
Intr-un caz ce sta sub incidenta art 335 alin 2 avand calitarea de martor in sensul ca stianm ca soferul avea permisul suspendat, inseamna ca si eu am dosar penal??
Intrec pt ca eu am contract de munca in strainatate si in data de 10 Iunie 2020 trebuie sa fiu prezent la serviciu! Ar putea calitatea asta de martor in proces penal sa ma impiedice sa ies din tara? Daca da , ce as putea face, exista vreo declaratie pe care sa o pot face undeva( parchet, notar) pentru a putea sa imi onorez contractul de munca?? Multumesc!!
Am plecat cu sotia cu masina ! La volan sotia careia pe drum i s-a facut rau fiind diabetica! A oprit masina in afara carosabilului dar fiind o zona insorita si afara foarte cald( azi, zona de sud a tarii), am hotarat sa conduc eu masina catre o zona mai umbrita. Am mers aprox 1-2 km fiind o zona cu foarte multe lucrari , moment in care am fost oprit de un agent de politie. Mentionez ca sunt sofer profesionist de 28 de ani si pana in luna Aprilie 2020 nu am avut nici- un incident in trafic atat in tara cat si in strainatate! In Aprilie , pt o depasire neregulamentara mi s-a suspendat dreptul de a conduce 30 de zile, asa incat astazi cand am fost oprit eu aveam permisul suspendat! Am fost fosrte sincer cu agentu , dar degeaba! Intrebarea mea este:- Avand in vedere ca sunt profesionist, singurul care aduc venit in gospodarie,, trebuia sa imi recuperez permisul pe 25-05-2020, . Imi mai pot recupera permisul si dreptul de a-mi asigura suprevietuirea mea si a familiei pana la solutionarea dosarului penal care poate dura si 1 an de zile??? Sau ce este de facut pt a -mi putea recupera permisul?? Multumesc anticipat pt un raspuns!!