avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 744 soluții astăzi
Forum Activitate gabriel298

Activitate gabriel298

Răspuns la discuția Proces de granituire
Din pacate judecatoarea nu acepta declaratiile lor si faptul ca locuiesc in casa vecina, ne obliga sa facem o actiune oblica. Am intrebat la inceput avocatul si ne-a spus ca nu este nici o problema ca nu are sucesiunea, noi am chemat ca si parati pe cei trei frati. Nici o declaratie facuta la notar de parati nu a fost aceptata de judecatoare.

Ar mai fii alta solutie?

Multumesc
Buna ziua,
As dori un sfat ca sunt disperat. De patru ani am deshis un proces de granituire cu doi vecini care au calitatea de parati. S-a ajuns la faza finala, judecatoarea trebuia sa ia decizia. Dupa vreo doua luni in care s-a tot amana decizia, s-a trezit ca unul dintre vecini, nu apare pe CF pentru ca nu a facut sucesiunea. Acuma dupa 4 ani de plimbari judecatoarea a suspedat procesul de granituire si ne cere sa deschidem o actiune oblica ca sa-l oblig sa-si faca sucesiunea. este corect cum s-a procedat? De ce judecatoarea nu s-a sesizat de la inceputul procesului? De ce oamenii care nu-si fac actele sunt avantajati?

Multumesc,

Vali
Buna ziua,
As vrea sa fac un contrat de intretinere cu mama. Eu sunt casatorit dar in regim de separare de bunuri. Sotia trebuie a semneze contractul? asta insemana ca casa mamei devine bun comun?

Multumesc,
Răspuns la discuția Modificare CF, rectificare
Multumesc pentru raspuns. Daca am inteles bine ar trebui sa fac rectificare de 15% si restul notarea la cartea funciara ca posesie sau proces de rectificare direct pentru toata suprafata. Notarea ca posesie da dreptul la vecini sa revendice proprietatea? Mentionez ca terenul este ingradit complet dar probabil cand s-a transformat din vechii stanjeni s-a gresit.

Multumesc,
Buna ziua,
Am cumparat un teren intravilan cu casa. Pe CF este inscris 407mp dar a venit un topograf sa=mi masoare si in realitate este 638 mp. Vreau sa fac un plan cadastral ca sa fac renovari la casa. As avea doua intrebari
-pot sa fac un plan cadastral cu marire de 15% si mai tarziu sa merg in instanta pentru rectificarea cartii funciare cu restul de teren
-planul cadastral cu 15% ma blocheaza mai tarziu pentru a cere rectificarea in instanta?


Multumesc,
Gabriel
Buna ziua,
As vrea sa stiu care este impactul unui contract de separare de bunuri dupa moartea unuia dintre soti? Daca am un contract de separare de bunuri cu sotul, prin testament pot lasa casa la cine vreau sau sotul are o cota parte obligatorie?

Multumesc,
Codruta
Buna ziua,

Mama vrea sa-mi transmita o proprietate. Sub ce forma ar trebui facuta ca sa nu intre la bunuri comune cu sotia? Contract de intretinere este bun ,donatie sau altceva? mentionez ca am doi frati dar care sunt de acord cu transferul.

Merci,
Codruta
Buna ziua,
Am cumparat o casa cu teren dar in acte sunt numai 407 mp fata de 670mp cat sunt dupa masuratorile facute cu topograful. Cum pot sa adaug cei 263mp care nu sunt in cartea funciara?

Merci,
Codruta
Succesiune
Suntem doi frati. Avecm mostenire de la mama un apartament ( in care eu locuiesc) si teren arabil. Vreau sa renunt partea mea de la apartament ca sa fie trecut numai pe fratele meu dar nu si pentru teren. Se poate renunta numai la aparatment si nu la teren? sau trebuie facuta sucesiunea 1/2 pe amandoi si apoi cedat partea mea de apartament fratelelui meu?
Multumesc,
Ca sa incepi un proces de granituire sunt nevoita sa anulez planul meu cadastral facut gresit de topograful meu?

Multumesc de ajutor,

Stefan