avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 375 soluții astăzi
Forum Activitate fiordul

Activitate fiordul

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Acel "alt" reprezentant poate fi oricine si nu trebuie sa fie ruda sau proprietar in complex, inteleg bine?

Pot fi reprezentat de un tert care nu este proprietar in bloc in cadrul Adunarii Generale a proprietarilor daca ii fac imputernicire? Acea persoana nu are vreo legatura cu blocul si nu sunt ruda cu persoana.
Este un teren privat apartinand unui bloc nou construit de dezvoltator

ynocentta a scris:

De regula terenul din jurul imobilelor de locuit in comun apartin domeniului public si nu se pot edifica constructii fara acordul autoritatii publice locale
Comitetul executiv al asociatiei de proprietari nu detne autoritatea si competenta sa dispuna decizii de ocupare domeniu public fara acordul autoritatii publice locale

Montare banca cu masa pe spatiile comune

Presedintele asociatiei de locatari si a montat in fata geamului sau de la parter o masa si o banca spunand ca e o decizie a comitetului executiv. Acel teren este un spatiu verde si este detinut de toti locatarii din complex. Este adevarat ca este nevoie de decizia tuturor locatarilor pentru a monta banca?
Răspuns la discuția Parcare subterana ocupata
Multumesc, dar imi puteti spune ce legatura are politia rutiera cu locul meu de parcare privata? Pot face o sesizare la politia rutiera dupa ce am tractat masina astfel incat sa-i informez? Credeti ca este in regula?

ynocentta a scris:

Dv ca si persoana fizica nu detineti autoritatea si competenta sa dispuneti dupa propriul interes de bunul mobil proprietatea tertului
Chiar daca este parcare privata,sesizati oficial autoritatile in drept respectiv politia rutiera care detine baza tehnica si poate identifica proprietarul vehiculului-chiar si fara numarul de inmatriculare
Nu va hazardati sa interveniti sa muttai vehiculul, ,nu cunoasteti statutul acestuia,poate fi furat si daca intelegeti sa il ridicati puteti fi acuzat de savarsirea de fapte sub incidenta penala

Răspuns la discuția Parcare subterana ocupata
Din pacate fiind o parcare privata nu are legatura cu primaria.

POPA GHEORGHE a scris:

Pentru masini parcate ilegal si ridicate, primaria are locuri speciale pentru a fi depozitate masinile respective. Soferul platformei de ridicare ar putea cunoste acele locuri, in conditiile in care ridicarea s-a efectuat cu stiinta primariei.

Cineva mi-a ocupat locul de parcare subteran intr-o parcare rezidentiala subterana. Am acte pe acel loc. Si-a demontat si numerele de inmatriculare deci nu pot identifica proprietarul. Am chemat o platforma sa-i scot masina de pe loc. Unde as putea sa-i duc masina astfel incat sa nu am probleme dpdv legal?
Am depus o plangere (furt) la sectia de politie de care apartin. N-am primit raspuns deci m-am deplasat personal de mai multe ori la sectie si tot n-am primit un raspuns, politistii invocand ca agentul respectiv nu este la sectie. Doresc sa ma adresez in continuare structurilor superioare ierarhice de politie. Care sunt acestea?
Tabel convocator Adunare Generala

Buna ziua, este semnarea Tabelului Convocator obligatorie inainte de Adunarea Generala pentru participarea la adunarea generala? Se poate participa la adunarea generala fara a semna inainte de adunarea generala acest tabel? Presedintele ne-a spus ca pentru a participa la adunarea generala trebuie sa semnam tabelul convocator inainte de adunare cu cateva zile, altfel nu vom putea participa la adunare. Este adevarat?
Amenzi date proprietarilor in asociatia de proprietari?

Sunt legale amenzile in asociatiile de proprietari? Ma poate amenda asociatia de proprietari prin adaugarea unei amenzi pe nota de plata de intretinere?