avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 569 soluții astăzi
Forum Activitate MagnoliaM

Activitate MagnoliaM

Am fost obligata de sentinta judecatoreasca ( pe langa suspendare , probatiune, confiscari si alte obligatii si pedepse) sa urmez un curs de recalificare profesionala . In orasul meu nu se organizeaza nicaieri cursuri din cauza pandemiei . Iar la Fortele de munca m-a dat paznicul afara rapid spunand ca nu este nici un curs si nu se stie cand incepe . Am gasit in orasul invecinat un curs de perfectionare profesionala ca bucatar , se invata acasa si trebuie sa merg la proba practica si scrisa si vosta 1000 lei . Este ok sa merg si sa depun aceasta diploma la probatiune ? In rest am executat toate obligatiile , am achitat toate sumele , am fost la consiliere etc . Nu vreau sa apelez la doamna consilier pt ca este foarte severa si rea cu mine . Ma inspaimanta teribil intalnirile cu ea . Ce sa ma fac oare ?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Intreaba si la pompieri daca este legal sa-ti obtureze intrarea in casa


S.A.S. a scris:

Hartuire Locatari
Buna ziua,
Am depus o reclamatie pentru un locatar hartuitor care la randul sau a pus pe alti locatari sa ma hartuiasca.
Cand am depus a doua reclamatie pentru ca un locatar a sarit sa-mi de-a cu pumnul in fata, politia care a preluat situatia a zis ca daca mai depun reclamatii face sa nu mai am dreptul pentru cariera didactica pentru ca ei sunt zece. Ca eu am probleme de integrare sociala si sa merg la psihiatru desi ea tipa la mine. Ca nu am nici o vatamare corporala.
Familia reclamata a bagat politista in casa, iar a doua zi la sectie a fost pe tema, cat de neinsemnat si mizerabil sunt.
Iar scara de la sarpanta situata in centrul palierului este cu 10 cm in dreptul usii mele de la toc spre centru, adica atunci cand intru in casa ma mai impiedic de scara. A zis ca asa s-au pus toti de acord pe scara sa faca asta. Faza este ca pe mine nu m-a intrebat nimeni. Oare nu cumva am si eu dreptul la pod pentru ca stau la etaj 4. (bloc 4 etaje, sarpanta a fost facuta cand nu eram acasa)
este bine sa pun inregistrarea audio de la politie pe youtube? ma simt lezat la faza cu cariera didactica.

cum ati rezolvat ? Va rog , am aceiasi problema
cum ati rezolvat
Ai rezolvat cunva cu interdictia ?

Al Bundy a scris:

Buna ziua,

Se poate anula sau revoca interzicerea dreptului de a parasi teritoriul Romaniei daca a trecut o perioada de la sentinta definitiva?

Va multumesc.

2 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Totusi , de ce va opuneti modernizarii ? Am observat la blocuri faptul ca locatarii traiesc cate 50 de ani in acel bloc si nimeni nu pune mana sa varuiasca casa scarii , sa repare acoperisul , burlanele etc ...
In urma unei sentinte judecatoresti s-a dispus prelevarea probe biologice pt stocarea in Sndgj a profilului genetic . Am o pedeapsa cu suspendare . Va rog frumos daca ma poate lumina cineva unde trebuie sa merg sa mi se recolteze aceste probe . Sunt din Suceava . Pe cine am intrebat , nimeni nu stie ....