avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 564 soluții astăzi
Forum Activitate Sveti

Activitate Sveti

Mulțumesc, tocmai asta am făcut acum!
Bună ziua, fratele meu are niște probleme serioase și aproape de necrezut, la firmele la care s-a angajat, mai exact:a plecat în luna iulie 2022 de la o firmă deoarece nu i-a fost plătit salariul din luna februarie.La noua firmă nu i s-a făcut contract de angajare, a tot fost amânat din motice stupide, iar nu i-a fost plătit salariul 3 luni. În octombrie a depus CV la o altă firmă, a fost acceptat și trebuia să primească acum 2 zile salariul.Nu a primit nimic.A cerut cont angajatorului și a fost anunțat că i-a fost încheiat contractul începând cu 1 noiembrie 2022(nu 18 octombrie)și a fost mutat doar pe oraș, deoarece "vorbește prea mult"!Fără contractele de muncă pot solicita ITM să intervină?Mulțumesc
Numarul de telefon este 0217965610.
De obicei până la 50%!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Executorului!Trimiteți adresă scrisă prin care solicitați ridicarea popririi de pe salariu la executor, Mergeți cu răspunsul executorului și la bancă!Nu sunteți primul care trece prin asta!Să păstrați toate chitanțele căci s-ar putea să aveți probleme la urmă!Am o prietenă care s-a confruntat cu această problemă.Dacă n-ar fi păstrat chitanțele ar fi plătit iar vreo 3 rate.
Răspuns la discuția poprire cont - rest de salariu
Doar de la casieria băncii!Sau vă faceți un nou card.Am trecut prin asta, nu e deloc plăcut, parcă ești ultimul milog!Durează 20-30 de minute deblocarea restului de bani!
Mulțumesc mult!
Bună ziua,
Părinții mei au cumpărat 2 locuri de veci într-un cimitir parohial.Tata a plătit taxă în anul în care a fost cumpărat, 2015, apoi a neglijat plata, dar a îngrijit mormintele care erau împrejmuite cu bare de metal.În ianurie l-am îngropat dar am observat că barele de metal ce împrejmuiau locurile de veci erau tăiate pe jumătate.Am măsurat locurile și am constatat că cei de alături au intrat peste locurile lor de veci cu 40 cm.Nu mai vorbesc de lipsa spațiului între morminte.Acum vreau să fac o bordură și o cruce de piatra.Nu-mi ajunge spațiul pentru 2 locuri de veci.Cum procedez????Ii ameninț pe cei de alături cu tăierea bordurii și mutarea ei cu 50 de cm?Am înțeles că fiecare mormânt trebuie să aibă 1,20m.La noi e mai puțin, doar 2 m.E evident că respectivii au făcut ce-au vrut.Nu am vorbit încă cu preotul paroh, dar vreau să merg la el și cu legislația corespunzătoare!Mulțumesc
Am avut și eu probleme de genul acesta cu ING.Trebuie să vorbiți cu executorul iar acesta să transmită o adresă băncii prin care să o înștiințeze că vi se opresc banii la serviciu.Eu am trimis adresă din partea instituției la care lucrez, dar nu au ținut cont de ea.
Când s-a întâmplat asta?Din anul școlar 2020-2021 învățământul obligatoriu este de 12 clase deci exmatricularea nu mai e posibilă!