avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 443 soluții astăzi
Forum Activitate SimonaB.

Activitate SimonaB.

Buna seara,va rog sa ma ajutati , in urma cu 5 ani am facut Succesiunea dupa Mama ,Notarul a cerut de la Banca unde ea avea depuse niste sume de bani ,situatia financiara a Mamei noastre. Din partea Bancii respective sa primit raspuns cu o suma de bani. De curind am fost la Banca pt a primi suma de bani dupa Succesiune si printr-o greseala a-s spune D-na de la Banca ne-a spus ca pe numele Mamei ar mai exista o suma mare de bani ,respectiv un Fond de incestitii despre care noi nici habarn nu aveam . . Intrebarea noastra ar fi : cine raspunde pt faptul ca ni sa ascuns si nu sa declarat toata situatia financiara a. Mamei noastre?Daca D-na de la Banca nu ne-sr fi spus ce se intimpla cu suma respectiva ? Noi nu stiam niciodata ca ar fi existat? Cum si ce se poate face sa obtinem banii?Va multumesc din suflet!
Va rog sa imi spuneti daca un student UE care studiaza in Romania ,are dreptul sa isi inscrie autoturismul in Ro pe perioada sederii lui in Ro? Va multumesc!
Buna seara,va rog sa ma ajutati,sint proprietara unui Apartament din Oradea si a-s vrea sa stiu daca am dreptul si eu la o Parcare (din Parcarile care se distribue de catre Primarie)? Am apelat de mai multe ori la Asociatia de Proprietari ,dar mi sa spus ca datorita faptului ca sint cetatean austriac si masina nu e inmatriculata in Romania nu am dreptul la o parcare.Mentionez ca am vecini in scara ,care detim cite 2parcari aferente blocului nostru. Va rog sa i-mi spuneti daca exista vre-o posibilitate sa obtin si eu o parcare si in ce condotii? Va multumesc mult!
Va rog sa i-mi spuneti ce rol are Testamentul?
De ce mi s-a spus ca trebuie incheiat si un Testament?
Multumesc frumos!
Si in Contractul de intretinere cit si in Testament ,e specificat ca toate bunurile mobile si imobile care ii reveneau dinsului.(adica tatalui meu) .(Testamentu-l fiind facut la sugestia unui avocat)Intrebarea e :sint valabile chiar daca tatal meu a decedat la trei saptamini dupa incheierea acestor acte ,sau nu?Am inteles ca dupa incheierea unui Contract de intretinere ,persoana trebuie s-a traiasca ce-l putin 30 de zile de la data incheierii actului,d-abia atunci intra in vigoare.
V-a multumesc mult!
Buna ziua
V-a rog frumos sa ma ajutati,am facut un Contract de intretinere insotit sii de un Testament cu tatal meu care locuia la noi de trei ani in strainatate. si pe care de altfel il intretineam tot de atunci.(2018)Dupa incheierea Contractului de intretinere cit si al Testamentului,la trei saptamini ,tatal meu a fost internat de urgenta la spital ,iar la citeva zile dupa internare din pacate a decedat.V-a rog sa i-mi spuneti ,mai e valabil Contractul de intretinere intre mine si tatal meu si Testamentul ,daca nu a trecut nici o luna de cind a fost incheiat ?
V-a multumesc din suflet!
Va rog sa i-mi scrieti ,pentru depunerea actelor pentru un contract de intretinere intre mine si tatal meu ,e nevoie sa fim ambii prezenti sau numai dupa 10zile cind trebuie mers la semnat pt incheierea Contractului de intretinere?
Va multumesc!
Buna ziua ,V-a rog sa ma ajutati . .Am cumparat un teren ,pe care exista construita o casa de locuit,in Oradea cu suprafata totala de 846 mp .Am chemat Topograful si in urma masuratorilor facute ,mi sa spus ca 89 mp.din terenul meu este ocupat de vecinii din partea stinga .Adica mai precis ,1,5 m din toata lungimea casei lor. ,este construita pe terenul meu. .Am vorbit cu dinsii ,dar ei nu vor sa accepte asta nicicum.Adica nu vor nici sa i-mi cedeze o portiune din gradina lor in continuarea casei ,nu vor nici sa plateasca portiunea ocupata.V-a rog sa ma ajutati in acesta situatie ,cum se poate proceda si ce sanse sint ca sa i-mi recuperez in totalitate suprafata cumparata ? V-a multumesc mult!
meu
Buna ziua,vrem sa facem un Contract de intretinere cu tatal meu care de patru ani locuieste la noi in Austria. Anul trecut a fost diagnosticat cu Cancer la Pancreas ,a urmat si operatia ,dupa care la sase luni dupa op cancerul a recidivat .In moment face terapie paliativa .V-a rog sa i-mi spuneti este posibil sa facem acum contractul de intretinere cu el daca intre timp s-a imbolnavit?Mentionez ca sintem doi frati ,iar dupa decesul mamei ,eu am hotarit sa il ingrijim noi pe tata..
Multumesc frumos!
Buna ziua,va rog sa ma ajutati,vreau sa facem un Contract de intretinere cu tatal meu care locuieste de citiva ani la noi in Austria.E valabil in Romania daca il facem la Consulatul roman?
Va multumesc !