avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1161 soluții astăzi
Forum Activitate drnbrc

Activitate drnbrc

Răspuns la discuția nereguli la cheltuieli
Deci nu mai am nici o sansa sa recuperez cei 36mc? Sunt totusi o scadere pe care nu o vad din punct de vedere contabil... acum ai 48 maine ai 12 deci platesc din nou aceeasi 36mc.
Buna seara,

Am primit de curand o citatie de la judecatorie prin care asciatia de proprietari m-a chemat in instanta pt neplata intretinerii din decembrie 2011 in valoare totala de 550lei + 270lei cheltuieli de judecata.

As dori sa stiu daca pot obliga asociatia de locatari sa-mi scada din aceasta datorie 30mc apa care sunt in plus fata de apometrul meu.

De asemenea in urma unor cercetari am observat faptul ca in 2010 mi s-au sters 36mc apa pe care i-am platit in 2009 (noiembrie 2009 12mc, decembrie 2009 12mc, ianuarie 2010 12mc, februarie 2010 12mc, martie si aprilie 0mc. In mai se introduce coloana cu index vechi si nou iar eu sunt trecut cu 12 dupa ce am platit 48). In prezent in tabel am trecuti 102mc dar daca eu adun lunile reies 138mc iar pe apometru sunt 72mc. Presedintele de bloc spune ca ar fi trebuit sa contest listele la 7 zile dupa afisare si ca acum nu mai pot face nimic.

Ce ma sfatuiti sa fac?
Răspuns la discuția ITM
Multumesc tuturor pentru raspunsuri

"Aveti nevoie de dovezi (condica/foaieprezenta, state, martori dispusi sa sustina)"

Fosti angajati pot fi considerati martori? Dar cei care au fost doar la interviu si li s-au spus ca programul de lucru va fi de 12 ore iar contractul de munca va fi facut pe jumatate de norma?

"petitii@inspectiamuncii.ro" este valabil pentru toate judetele?
Răspuns la discuția Ocuparea abuziva a unui imobil
Va multumesc foarte mult pentru raspuns

Tipul a fost la primarie si ia spus ca statul nu mai poate intra in posesia imobilelor. A spus ca s-a scos legea insa nu a putut sa-mi spuna care a fost aceea.

"persoana în cauză poate fi trasă la răspundere pentru ocuparea fără drept a imobilului" poate sa faca puscarie pentru intrare prin efractie sau este vorba de alta raspundere?

La primarie i-au spus sa "ocupe abuziv" imobilul in sensul sa faca curatenie si alte servici de intretinere pana se obisnuiesc vecini cu ei iar abia dupa vreo 2-3 ani sa se mute. Prietenul in cauza este totusi nelinistit deoarece nu stie exact care ar putea fi consecintele.
Buna ziua,
In cazul in care proprietarul a murit si nu mai este nimeni care sa se ocupe de imobil am inteles ca imobilul poate fi ocupat abuziv de catre o alta persoana care sa se ocupe de acel imobil (impozit pe cladire si teren etc). As dori sa stiu care sunt consecintele in cazul in care se gaseste un mostenitor. Persoana care a intrat abuziv are vreun drept referitor la recuperarea investitiei? acesta risca vreo sanctiune deoarece a ocupat in mod abuziv respectivul imobil? In cazul in care nu exista mostenitori exista vreo posibilitate ca acesta sa intre vreodata in proprietatea imobilului vreodata? Exista o lege care se raspunda la intrebarile de mai sus?
Imobilul este lasat in paragina de 10 ani
Discuție ITM
Buna ziua,
Am lucrat 12 ore pe zi pe un contract de munca cu jumatate de norma. As dori sa stiu ce as putea rezolva daca as face plangere la ITM. As pute obtine recalcularea salariului? De ce as avea nevoie? A mai avut cineva deaface cu cei de la ITM?
Multumesc foarte mult pentru raspuns.
Este vorba de un contract de vanzare cumparare in stil licitatii publice (noi suntem vanzatorul, consumabile de birou). As dori sa stiu daca este o lege care sa specifice un cuantum de penalitati pentru contractele care nu au acest lucru stipulat.
Pierderi nu stiu daca se pot dovedii, din cate stiu eu firma nu are datorii ba chiar are conturi la banca deci, singura pierdere ar fi dobanda aferenta unui cont. Eu sunt nou in firma asa ca nu stiu prea multe detalii, mai e si primul meu job dar, mia picat mie sarcina de a rezolva aceasta problema :(
Buna ziua,

As dori sa stiu, daca se poate, daca o institutie publica poate fi obligata sa plateasca penalitati de intarziere (pentru neplata facturii) in cazul in care acest lucru nu a fost stipulat in contract.

Daca poate cineva sa-mi faca referire la o lege.
Răspuns la discuția Furt
nu mai tin bine minte... am terminat mai demult facultatea dar, parca i-mi aduc aminte ca profesoara a spus ceva de genul ca daca persoana B cumpara produsul dintr-o piata sau obor devine proprietarul de drept al bunui urmand ca persoana A sa fie despagubita financiar... sau poate nu am inteles eu bine. nu ai putea te rog sa-mi spui care este legea care defineste furtul si aceste metode.
Discuție Furt
i-mi pare rau daca va deranjez... vad ca aici sunt oameni care au probleme importante iau eu vreau doar sa-mi rezolv mie o curiozitate pe care am dezbatut-o cu prietenii mei dar nu am ajuns la un acord final. Daca ma veti ajuta va voi fi foarte recunoscator.
Daca un hot fura de la persoana A un obiect si il vinde intr-o piata/obor persoanei B. politia prinde persoana B cu ajutorul caruia ajunge la faptas. Intrebarea mea este care din persoane este proprietarul de drept al obiectului si care persoana va fi despagubita doar financiar?