avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 665 soluții astăzi
Forum Activitate sache

Activitate sache

Discuție obligatii
daca o persoana face un angajament scris in fata notarului,avand ca subiect obligativitatea de a plati intretinerea la bloc pentru ca numai el locuieste acolo, poate servi angajamentul respectiv drept act pe baza caruia se pune poprire pe salariu? sau trebuie actionat in judecata?
trebuie sa pltesc cheltuieli de judecata.unde?numai la trezorerie sau si la taxe si impozite?
multumesc pentru raspunsul primit.as vrea sa mai stiu daca pot face scoala de soferi inainte de expirarea anului care a trecut de la ramanerii definitive a unei condamnari cu suspendare.multumesc
am fost condamnata la 4luni cu suspendare si o perioada de gratie de 2 ani si 4 luni.doresc sa stiu fiind vorba de alcoolemie ce atrage dupa sine aceasta hotarare definitiva,respectiv atrage anularea carnetului de conducere,de cand se aplica si dupa cat timp pot face scoala si da examen.multumesc anticipat pentru raspuns
am un apartament de 3 camere in militari.eu nu mai locuiesc la adresa de 19 ani.la adresa respectiva locuieste fiul meu.acesta nu a mai platit intretinerea de cca 10 luni,acumuland o datorie de aproximativ 4000 lei.apartamentul este propritate.cum trebuie sa procedez pentru a-l constrange sa plateasca. ma gandeam la poprire pe salariu.este posibil? cum?exista posibilitatea ca dupa recuperarea prejudiciului c/val intretinerii sa-i fie retinuta din salariu? va multumesc