avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 516 soluții astăzi
Forum Activitate mrcryss

Activitate mrcryss

buna seara.am ajuns la o intelegere cu sotul sa divortam de comun acord iar minorul sa-mi fie incredintat?cum procedez?multumesc anticipat
Discuție divortul
buna seara as avea si eu 2 intrebari. sunt casatorita am un baietel de 5 ani si 7 luni vreau sa divortez de sotul meu datorita faptului ca imi este infidel de 8 anii
eu nu am servici si stau cu chirie. prima intrebare ar fi la ce riscuri ma expun eu si copilul meu ? a doua intrebare ar fi daca in acest caz trebuie sa mergem sa divortam la tribunal?
Răspuns la discuția partaj
in ce consta materialul probatoriu al unui partaj ?
Discuție partaj
buna seara. sunt divortat de 3 ani si nu am facut partajul cu fosta sotie. avem un baietel impreuna si am zis sai ramana lui ce am facut impreuna dar vad ca fosta sotie a uitat acest lucruu asi dori sa va intreb care este perioada limita in care mai pot face partajul si cum as putea sa fac dovada celor facute impreuna tinand cont de faptul ca eu nu am decat facurile la tot ce am realizat in aceea casa. va multumesc





Răspuns la discuția probleme juridice de familie
poate da copilul la o scoala internat fara acordul meu? eu cred ca face asta datorita acualului sot si si a faptului ca in scurt timp urmeaza sa vina un alt copil
Răspuns la discuția probleme juridice de familie
care sunt sansele sa castig reancredintarea minorului ? poate sa dea copilul la internat fara acordul meu? unde asi putea sa deschid actiunea judecatoreasca tinand cont ca fosta sotie si minorul nu locuiesc in bucuresti unde am eu domiciliu?
Răspuns la discuția probleme juridice de familie
care sunt sansele sa castig reancredintarea minorului ? poate sa dea copilul la internat fara acordul meu?
buna seara as avea cateva intrebari legate de subiec. am divortat acum 3 ani. in urma casniciei a rezultat un baietel. acum fosta sotie sa recasatorit si asteapta un alt copil dar mia redus si programul de vizita fara nici un motiv. impreuna cu actualul ei sot au hotarat ca pe baietelul meu sal dea la o scoala cu internat el urmand ca din toamna sa inceapa scoala. ce pot face sa impiedic acest lucru si cum pot sami maresc programul de vizita, chiar poate sa faca cum hoataraste ea fara acordul meu sau macar sa ma consulte
Răspuns la discuția probleme juridice de familie
da eu am depus cerere de divort dar problema este mai complicata.acolo unde sa judecat div si unde vrea sa depuna cerere de schimbarea program vizita se cam judeca dupa ureche
Răspuns la discuția probleme juridice de familie
va multumesc pt raspuns miati mai dat o gura de oxigen. de fapt problema este putin mai complicata deoarece eu stau acum in bucuresti si ea la mama ei in jud sibiu si nu stiu cine ar veni pt mine in instanta sa depuna marturie favorabila pt k stiu foarte bine ce a facut si cu cine dar fara martori nu ma crede nimeni eu sunt acola ca un strain. multa lume stie ce a facut in casnicia noastra cat si in educatia copilului dar inca o data nu se baga nimeni nu vor sa fie purtati prin tribunale sa se invoiasca de la servici etc. am reusit sa obtin cu acordul ei programul de vizita umilinduma si ruganduma si probabil asta incearca si acum sa ma rog sa imi vad ingerasul din mila ei.